Koszyk 0
Opis:
Opowieść o mieście, które żyło w rytmie tanga Warszawa przed rokiem 1939 miała niepowtarzalny klimat. Zagraniczni goście nazywali ją wówczas "Paryżem Północy". Miasto zachwycało architekturą, tętniło życiem, imponowało dynamiką rozwoju, było też pełne kontrastów. Tu mieszkali , pracowali i tworzyli obok siebie przedstawiciele różnych wyznań. Elity mijały się z biedotą, elegancja i bogactwo wyróżniały się na tle brzydoty ... jednak w powszechnej pamięci zachowały się obrazy najwyższego gmachu Prudential, piękna zabudowa Alei Ujazdowskich, legendarna Adria, czy gwarny Karcelak. Wtedy naprawdę było widać, że stolica Polski to stolica na światową skalę! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Maria Barbasiewicz
  • 2014
  • 256
  • 237
  • 197
  • 978-83-7705-616-5
  • 9788377056165
  • ZBGS6

Recenzje czytelników

Miasto, którego już nie ma

Ocena:
Autor:
Data:
Wydawnictwo PWN uraczyło nas, jak dotąd kilkoma znakomitymi pozycjami, dzięki którym mogliśmy zapoznać się z Berlinem, Paryżem i Nowym Jorkiem sprzed wielu lat. Teraz przyszła kolej na Warszawę. Z opisów i zdjęć wynika, że stolica była miejscem, jakim nie powstydziłby się niejeden kraj w ówczesnej Europie.Co prawda, oprócz miejsc okazałych i bogatych były też obszary biedy, jest to jednak w pełni zrozumiałe biorąc pod uwagę ledwie co odzyskaną niepodległość ... Książka podzielona jest na rozdziały pokazujące architekturę miasta ze szczególnym uwzględnieniem budynków zbudowanych w latach 20-tych i 30-tych, kontrasty i konflikty, mam na myśli kontrasty architektoniczne między bogatą częścią miasta i dzielnicami biedy a także kontrasty między mieszkańcami stolicy, ich życie codzienne, co ważne różnych grup ludności, w tym także elit finansowych. Obszerny rozdział poświęcony został rozrywce, tej elitarnej i tej dla mas. Przeczytać więc możemy o teatrze, kinie, kabarecie, wystawach, dancingach (i tu od razu nasuwa mi się równie dobra pozycja PWN "Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce" będąca rozwinięciem tej tematyki) a także o innych formach spędzania czasu wolnego np. odpoczynku nad Wisłą czy rejsu statkiem, jest też nieco o ulubionych sportach uprawianych przed wojną. Ostatni rozdział pokazuje plany, zamierzenia unowocześnienia i rozbudowy stolicy, plany bardzo ambitne, część z nich miało być zaprezentowanych już w roku 1944, na który to rok zaplanowana została Powszechna Wystawa Krajowa połączona z wystawą światową. Niestety wybuch wojny przerwał te ambitne plany. Książka jest naprawdę fascynująca, w trakcie lektury można poczuć się obecnym w mieście i atmosferze tamtych bezpowrotnie już minionych lat. Z niecierpliwością będę czekał na kolejną pozycję wydawnictwa i kolejne miasto. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Cudowna podróż w czasie.

Ocena:
Autor:
Data:
Kolejny z serii wspaniałych, cudownie wydanych albumów PWN-u.
Tym razem wydawnictwo wraz z autorką zabiera nas w magiczną podróż w czasie do przedwojennej Warszawy. Po powrocie we współczesne realia:) jestem oczarowana i zaczarowana.
Dawna Warszawa zawsze kojarzyła mi się z Lalką Bolesława Prusa. Ale to było miasto wcześniejsze niż to prezentowane w niniejszej książce, jeszcze z okresu zaborów. Obie Warszawy choć dzieli pewien okres czasu, są bardzo podobne do siebie ... a jednocześnie tak różne. Każda z nich ma swój wielki urok.
Maria Barbasiewicz niezwykle zajmująco kreśli tło historyczne, które pozwala łatwiej zrozumieć, to co w owym czasie działo się w mieście. Następnie opowiada o rozbudowie Warszawy z okresu przedwojennego. Było to zadanie priorytetowe, ponieważ w tym okresie do miasta napływały setki nowych mieszkańców, koniecznym było budowanie dla nich mieszkań, a tym samym zagospodarowanie nowej przestrzeni. Ciekawie ukazane jest życie codzienne mieszkańców, zmiany na ulicach, w komunikacji miejskiej i w ogóle w mentalności oraz życiu warszawiaków. .
Spacerujemy po terenach ciekawych, będących ostoją ludzi zamożnych, ale także po tej biedniejszej części miasta, pomiędzy brudnymi dziećmi, handlarzami starzyzną, robotnikami. Oglądamy wspaniałe rezydencje, przeciętne domy i rudery jak z najgorszych slamsów.
Autorka zaprasza nas także do ówczesnych teatrów, sklepów, kawiarni, parków.
Poznajemy także codzienne życie mieszkańców, ich pracę, miejsca relaksu, zabawy, smutki i radości. W tym zakresie jesteśmy towarzyszami arystokracji, zwyczajnych ludzi, biedoty oraz przestępców, którzy prężnie działali w odrodzonej stolicy, a gro z nich obejmowało ważne urzędy.
Bardzo dużo dowiadujemy się także o funkcjonowaniu miasta, o dalszych planach rozwojowych, które niestety pokrzyżowała II wojna światowa. .
Co najbardziej mnie urzekło to fakt, iż autorka ukazuje nie tylko piękna stronę Warszawy,ale także brzydką, obskurną, często wzbudzającą strach. Bez wątpienia, przedwojenna Warszawa była niezwykle dynamicznie rozwijającym się, pełnym kontrastów miastem,.
Cudowna podróż w czasie, opisana wspaniałym językiem, pełna pasjonujących obrazów zarówno tych na fotografiach, jak i tych odmalowanych słowami. Czyni to lekturę jeszcze bardziej fascynującą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena