facebook
promocje
 

28,68 zł

33,90 zł

Oszczędzasz: 5,22 zł
(15%)

Szybka wysyłka 24h!

Dostawa do księgarni
ZA DARMO
Warszawa literacka - twarze ludzi, których już nie ma, i adresy, które niekiedy, niby zapomniane, jednak w Warszawie przetrwały.
Może warto przypomnieć, gdzie w Warszawie mieszkał niski poeta Leśmian czy malował niepoddający się łatwo klasyfikacjom Witkacy.
Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak Stanisław Przybyszewski, ale to miasto dało im namiastkę lepszego życia i poczucie względnej stabilizacji. Nie żyli długo, jak Zbigniew Uniłowski, ale barwnie i szczęśliwie, otoczeni blaskiem przedwojennych kawiarni. Spragnieni docenienia, jak Witold Gombrowicz, krytyczni w oczekiwaniu katastrofy wrześniowej, która miała nastąpić.
Autorkę inspirowały kobiety, jak Maria Dąbrowska, wieloletnia mieszkanka Warszawy. Ale i Poznanianka z konieczności Kazimiera Iłłakowiczówna. Każdy z tych literatów zasługuje na uwagę i chwilę zamyślenia. Stąd Witold Gombrowicz obok Marii Ukniewskiej. Świat girlasek przedwojennych Warszawy i sceny szkolne z Ferdydurke mieszają się wieloma twarzami Zofii Nałkowskiej czy karierą Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w Warszawie.
Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Warszawa literacka lat międzywojennych
Autor Teresa Dąbrowska
Wydawnictwo Bellona
Oprawa miękka
Rok wydania 2014
Liczba stron 208
Długość [mm] 212
Szerokość [mm] 150
ISBN 978-83-11-13068-5
EAN 9788311130685
Indeks ZBF28
Sposób odbioru/dostawy zamówienia Księgarnia Matras, Paczkomat InPost, Kiosk RUCHu, Poczta Polska, Kurier DHL

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Recenzje klientów

Recenzje uznane za najbardziej przydatne

18 kwietnia 2015
Autorce książki "Warszawa literacka lat międzywojennych" przyświecała doskonała koncepcja zestawienia w jednym dziele wszystkich ważnych postaci warszawskiego życia literackiego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Teresa Dąbrowska słusznie zwraca uwagę, że wielu ówczesnych wybitnych pisarzy, którzy swoje życie zawodowe związali ze stolicą, popadło dziś w zapomnienie. Jej praca ma przede wszystkim na celu wskrzesić pamięć o nich i ukazać związki poczytnych autorów dwudziestolecia z Warszawą.

Wielką zaletą książki jest dokładne zestawienie warszawskich adresów mieszkań/ kawiarni/ wydawnictw, w których 16 opisanych w książce literatów (między innymi Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska i Witold Gombrowicz, ale także Tadeusz Dołęga- Mostowicz, Pola Gojawiczyńska, Maria Komornicka czy Kazimierz Przerwa- Tetmajer) mieszkało lub pracowało.

Mnie osobiście jednak wykonanie bardzo rozczarowało. W chaotycznym opisie pisarzy brak jest jakiegokolwiek porządku chronologicznego, niektóre informacje w obrębie rozdziału powtarzają się kilkakrotnie, baza źródłowa jest niewielka, do tego autorka często powołuje się na sprzeczne ze sobą informacje (dobrym przykładem jest rozdział o Tadeuszu Dołędze- Mostowiczu, gdzie pojawiają się informacje oparte zarówno na świetnej i wiarygodnej biografii pióra Józefa Rurawskiego, jak i na artykułach prasowych, które tenże Rurawski określa jako tendencyjne i niezgodne z prawdą o pisarzu). Do tego styl, jakim posługuje się autorka, przypomina bardziej gawędę, opowieść, a nie gatunek popularnonaukowy, jaką w domyśle miała być ta pozycja.

Mimo to varsavianiści z pewnością znajdą tutaj kilka przydatnych informacji o stolicy oraz źródeł, które pomogą poszerzyć wiedzę o warszawskim środowisku literackim lat 20. i 30. XX wieku.   więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Warszawa literacka lat międzywojennych