Koszyk 0
Opis:
Warszawa literacka - twarze ludzi, których już nie ma, i adresy, które niekiedy, niby zapomniane, jednak w Warszawie przetrwały. Może warto przypomnieć, gdzie w Warszawie mieszkał niski poeta Leśmian czy malował niepoddający się łatwo klasyfikacjom Witkacy. Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak Stanisław Przybyszewski, ale to miasto dało im namiastkę lepszego życia i poczucie względnej stabilizacji. Nie żyli długo, jak Zbigniew Uniłowski, ale barwnie i szczęśliwie ... otoczeni blaskiem przedwojennych kawiarni. Spragnieni docenienia, jak Witold Gombrowicz, krytyczni w oczekiwaniu katastrofy wrześniowej, która miała nastąpić. Autorkę inspirowały kobiety, jak Maria Dąbrowska, wieloletnia mieszkanka Warszawy. Ale i Poznanianka z konieczności Kazimiera Iłłakowiczówna. Każdy z tych literatów zasługuje na uwagę i chwilę zamyślenia. Stąd Witold Gombrowicz obok Marii Ukniewskiej. Świat girlasek przedwojennych Warszawy i sceny szkolne z Ferdydurke mieszają się wieloma twarzami Zofii Nałkowskiej czy karierą Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w Warszawie. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Teresa Dąbrowska
  • 2014
  • 208
  • 212
  • 150
  • 978-83-11-13068-5
  • 9788311130685
  • ZBF28

Recenzje czytelników

Pomysł świetny, gorzej z wykonaniem.

Ocena:
Autor:
Data:
Autorce książki "Warszawa literacka lat międzywojennych" przyświecała doskonała koncepcja zestawienia w jednym dziele wszystkich ważnych postaci warszawskiego życia literackiego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Teresa Dąbrowska słusznie zwraca uwagę, że wielu ówczesnych wybitnych pisarzy, którzy swoje życie zawodowe związali ze stolicą, popadło dziś w zapomnienie ... Jej praca ma przede wszystkim na celu wskrzesić pamięć o nich i ukazać związki poczytnych autorów dwudziestolecia z Warszawą.

Wielką zaletą książki jest dokładne zestawienie warszawskich adresów mieszkań/ kawiarni/ wydawnictw, w których 16 opisanych w książce literatów (między innymi Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska i Witold Gombrowicz, ale także Tadeusz Dołęga- Mostowicz, Pola Gojawiczyńska, Maria Komornicka czy Kazimierz Przerwa- Tetmajer) mieszkało lub pracowało.

Mnie osobiście jednak wykonanie bardzo rozczarowało. W chaotycznym opisie pisarzy brak jest jakiegokolwiek porządku chronologicznego, niektóre informacje w obrębie rozdziału powtarzają się kilkakrotnie, baza źródłowa jest niewielka, do tego autorka często powołuje się na sprzeczne ze sobą informacje (dobrym przykładem jest rozdział o Tadeuszu Dołędze- Mostowiczu, gdzie pojawiają się informacje oparte zarówno na świetnej i wiarygodnej biografii pióra Józefa Rurawskiego, jak i na artykułach prasowych, które tenże Rurawski określa jako tendencyjne i niezgodne z prawdą o pisarzu). Do tego styl, jakim posługuje się autorka, przypomina bardziej gawędę, opowieść, a nie gatunek popularnonaukowy, jaką w domyśle miała być ta pozycja.

Mimo to varsavianiści z pewnością znajdą tutaj kilka przydatnych informacji o stolicy oraz źródeł, które pomogą poszerzyć wiedzę o warszawskim środowisku literackim lat 20. i 30. XX wieku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena