Koszyk 0
Opis:
Książka o powstaniu warszawskim, wplecionym w ogólną historię drugiej wojny światowej, napisana wnikliwie i z rozmachem. Imponująca dokumentacja m.in. z archiwów prywatnych prof. Władysława Bartoszewskiego, ale też niemieckich i brytyjskich. Obiektywizm, szeroki kontekst historyczny; znakomita narracja, wysoki poziom literacki. Powstanie warszawskie - błędna kalkulacja, romantyczny zryw czy bohaterska walka o wolność, której efektem było zrównanie z ziemią stolicy Polski ... Dziś pytania i wątpliwości są chyba żywsze niż kiedykolwiek. Alexandra Richie przedstawia historię tych 63 dni z historii Warszawy na podstawie zeznań świadków i uczestników walk. Skrupulatnie zebrane dokumenty i świadectwa oraz przenikliwe refleksje uznanej historyczki pozwalają spojrzeć na powstańczy zryw z nowej perspektywy. Richie ukazuje powstanie w kontekście działań wojennych na arenie międzynarodowej, krytycznie ocenia postawę aliantów i błędy polskiego dowództwa. Nie feruje jednak łatwych sądów, a jej talent pisarski sprawia, że Warszawę 1944 czyta się niczym trzymającą w napięciu powieść. Znakomita książka, chyba najlepsza, jaką o Powstaniu czytałem. Autorka imponuje erudycją, wplata powstanie warszawskie w historię powszechną drugiej wojny światowej, sprawnie wykorzystuje źródła, jest doskonale zorientowana w stanie badań i przede wszystkim znakomicie opowiada. prof. Włodzimierz Borodziej Rzetelnie i wnikliwie przygotowana książka ukazująca tragizm powstania warszawskiego i krytycznie oceniająca postawę aliantów w sierpniu 1944 roku. „Kirkus Reviews” Poruszający opis brutalnej wojny widzianej oczami cywilów. Warszawa 1944 to jedna z najlepszych książek historycznych ostatnich lat. „The Wall Street Journal” Richie świetnie się sprawdza jako pisarka. Jej opowieść o powstaniu nikogo nie pozostawi obojętnym. „The New York Review of Books”. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Alexandra Richie
 • 2014
 • 1
 • 768
 • 209
 • 158
 • 978-83-280-0986-8
 • 9788328009868
 • ZBJXL

Recenzje czytelników

Kilka uwag na temat książki "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie".

Ocena:
Autor:
Data:
Książka doskonale napisana, ciekawa choćby z powodu spojrzenia na Powstanie Warszawskie z perspektywy cudzoziemca, a więc nie obarczona polskimi kompleksami. Zawiera mnóstwo faktów, osobiście mnie znanych z innych publikacji a także z autopsji, jestem bowiem uczestnikiem opisywanych wydarzeń. Niestety dokumentuje pata w jakim znalazła się polityka polska, z którego nie było dobrego wyjścia. Wybrano jednak najbardziej krwawe i obarczone strasznymi konsekwencjami ... jak zagłada stolicy i śmierć ogromnej liczby warszawiaków, tak uczestników boju jak również niewinnej ludności. Sprawa jest i będzie dyskusyjna i nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie:"bić się czy nie bić". Pokazuje niestety polskie "wishful thinking" w zderzeniu z realiami ówczesnej polityki światowej. Książka nie jest kalendarium zdarzeń lecz pokazuje sprawy w ujęciu syntetycznym. Oparta jest przy tym na wielu materiałach źródłowych, obrazujących w szczególności los ludności cywilnej i ogrom zbrodni nazistowskich i ta część jest przerażająca, nawet dla czytającego świadka tamtych zdarzeń. Obrazuje także cynizm obu głównych "reżyserów" tamtych wydarzeń: Hitlera i Stalina, wspierany niestety przez naszych sojuszników.
Przy tak trudnym temacie na uwagę zasługuje kompozycja i styl autorki, pozwalające na w miarę sprawne zapoznanie się z jej treścią.
Serdecznie polecam każdemu przeczytanie tej pracy i wyrażam wdzięczność autorce za jej napisanie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Książka historyczna, którą czyta się jak powieść

Ocena:
Autor:
Data:
Te słowa piszę w kolejną rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, tak bardzo tragicznego w skutkach. Powstanie Warszawskie w tej książce jest ujęte w sposób całościowy, w kontekście wydarzeń, które w tym czasie miały miejsce w Europie Nigdy nie pomyślałbym, że książka historyczna może być tak wciągająca. Bardzo sugestywne opisy zdarzeń, można wyobrazić sobie ten ogrom tragedii i zniszczeń. Polecam gorąco!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena