Koszyk 0
Opis:
Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia. Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni ... A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni? Oddajemy w ręce Czytelnika książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. W charakterystyczny dla siebie, dowcipny i przenikliwy sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i specyfice tego wielkiego kraju, z jego ogromną powierzchnią, liczbą mieszkańców, różnorodnością kulturową, kontrastami społecznymi i wyzwaniami, jakie Ameryka stawia przed przybyszem z Europy. Zamiast łatwego krytykowania Stanów Zjednoczonych Marek Wałkuski stara się, aby czytelnik zrozumiał Amerykę. Pisze ciekawie, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek. Przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju. Patrzy na USA z życzliwością i nie wierzy w ogłaszany przez wielu "mędrców" schyłek Ameryki. Zatem... jak to robią w USA? Przeciętny Smith Patriotyzm Po co im broń Język amerykański Światowe mocarstwo Amerykańska wolność Muzyka country Samochody i kierowcy Tygiel etniczny Napięcia rasowe Religia Charakter narodowy Ameryka a sprawa Polska Książka dostępna również w twardej oprawie. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Helion
 • miękka
Mniej Więcej
 • Marek Wałkuski
 • 2012
 • 0
 • 312
 • 208
 • 140
 • *, 97883-246-35948
 • 9788324635948
 • ZAPBM

Recenzje czytelników

Wałkowanie Ameryki - Marek Wałkuski

Ocena:
Autor:
Data:
Ameryką interesowałam się od dawna. Była w końcu tłem dla wielu filmów, książek, miejscem, gdzie powstały moje ulubione piosenki, a także miejscem dla specyficznego narodu składającego się z odłamków całego świata. Nic więc dziwnego, że gdy jeden z lubianych przeze mnie korespondentów, a i niegdyś dziennikarz, Trzeciego Programu Polskiego Radia Marek Wałkuski wydał książkę o tymże kraju, z wielką chęcią ją zakupiłam.

Na dobrą sprawę nie ma tu jednolitej fabuły. To reportaż. Uwagi ... dane demograficzne, ciekawostki, poglądy Wałkuskiego na temat tego kraju, parę przeplatających się historii jego, czy też poznanych tam ludzi. Cóż więc można powiedzieć o jej treści? Trudno powiedzieć.

Autor książki ponad dziesięć lat temu został oddelegowany do Waszyngtonu jako korespondent Trójki. I tak też zaczyna się cała książka, w momencie całej przygody ów dziennikarza. Opowiada nam więc jak szukał mieszkania, a następnie szkoły dla syna, o systemie szkolnictwa, skali przestępczości w odpowiednich regionach, czy odsetkach etnicznych. Dzięki barwnym opisom wspomnień i humorystycznemu podejściu, widzimy jak autor adaptował się w środowisku zupełnie innym od Polskiego, a klapki z oczu spadają nam, gdy zostają obalone stereotypy.

Wałkuski miał iść w kierunku matematyki, więc nie powinna nas dziwić ilość statystyk, jakie cechują niektóre rozdziały. A jednak, nawet jeśli wydaje się to nudne i monotonne, w tej książce zostało niezwykle ciekawie przedstawione. Tak więc poznajemy dane na temat Ameryki, mentalność jej mieszkańców, jej spojrzenie na Polskę, historię tego kraju i wiele innych. Niemniej według mnie najciekawsze były rozdziały poświęcone dziwnym religiom (Ameryka to bardzo religijny kraj, nawet jeśli ilość możliwych wiar jest przygniatająca) i... Teksańczykom. Wałkuski opowiada nam o ich specyficznym języku (patrz: Zamiast mówić, że jesteś brzydki, oni powiedzą, że „mama musiała ci wieszać słoninę na szyi, by psy chciały się z tobą bawić), oraz o wpływie country na życie amerykana.

Ameryka była tematem często „wałkowanym” przez ludzi, jednak to, w jakim świetle przedstawił ją ten dziennikarz, miało w sobie coś nowego. Z jajem, dosadnie, ukazując fakty, ciekawostki, własne opinie i przypuszczenia pozwolił mi spojrzeć na ten kraj jeszcze inaczej. Nie krył swojego zachwytu tym, jak tam się mieszka, nie omieszkał jednak zażartować z jego wad.

Polecam tę książkę bez wyjątku wszystkim. Tym zakochanym w Stanach, tym, którzy owego kraju nienawidzą, podchodzą sceptycznie, niepewnie. Starszym i młodszym, biedniejszym i bogatszym. Może jakaś uwaga popchnie Was ku zmianom w swoim życiu, a może po prostu bardziej polubicie Amerykanów, nie mając już do nich uprzedzeń?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ameryka w faktach, statystykach i opiniach polskiego dziennikarza

Ocena:
Autor:
Data:
"Wałkowanie Ameryki" było kolejną z pozycji książkowych o Stanach jakie przeczytałam. Tym razem trafiłam na sporo statystyk, obszernie opisane tematy jak broń, religia, wolność słowa. Niestety czasem rozdziały wydawały mi się odrobinę za długie. Zbyt dużo kręciło się wokół jednego tematu. Sporo suchych statystyk, faktów, mniej historii "z życia wziętych". Miałam odczucia, że książka jest napisana dość neutralnie. Brakowało mi odrobinę Ameryki z perspektywy Polaka w Stanach ... Niemniej jednak dla fanów tematu książka ciekawa i warta przeczytania. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena