Koszyk 0
Opis:
Rok 60. Do Brytanii zostaje wysłany młody trybun Gajusz Waleriusz Werrens. Przed rozpoczęciem politycznej kariery ma w legionach zyskać niezbędne doświadczenie militarne. Waleriusz trafia w sam środek narastającego konfliktu. Kontrola Rzymu nad Brytanią słabnie, a okrucieństwa Rzymian budzą gniew Brytów, podsycany przez druidów. Rzymianie są zupełnie nieprzygotowani na wybuch powstania, na którego czele staje królowa Budika. Gwałt na jej córkach jest iskrą, która doprowadza do wybuchu ... Naprzeciw fali buntowników, staje rzymski trybun, który do dyspozycji ma garść osiadłych tu byłych legionistów. Na czele doświadczonych weteranów podejmuje się rozpaczliwej obrony świątyni boskiego Klaudiusza – symbolu rzymskiej potęgi… Pierwsza część cyklu o bohaterskim Rzymianinie, wraz z którym weźmiemy udział w wielu znanych z historii wydarzeniach. Ciekawie zawiązana i prowadzona fabuła, plastyczne opisy , porywający obraz zmagań z wojownikami Budiki – wszystko to zachęca do zanurzenia się w ten świat. Douglas Jackson urodził się w 1956 r w Jedburgh na szkockim pograniczu, teraz mieszka z żoną w uroczym Bridge of Allan, gdzie pisze, ogląda mecze rugby i straszy wędką ryby. Po 30 latach pracy jako dziennikarz, postanowił przelać wieloletnią fascynację starożytnym Rzymem na karty powieści. Po sukcesie „Kaliguli” oraz „Klaudiusza” (kupionych przez Transworld „za sześciocyfrowa sumę”) zdecydował poświęcić się zawodowo pisaniu. W tej chwili ma już na koncie 5 powieści historycznych i dwa thrillery. „Waleriusz. Nieustraszony trybun” to początek nowego, doskonałego cyklu powieści historycznych. „Na miejscu Conna Igguldena i Simona Scarrowa byłbym zaniepokojony nową konkurencją ze Szkocji” - The Scotsman „Mistrz w swoim gatunku, słusznie okrzyknięty jednym z najlepszych współczesnych autorów powieści historycznych” - Daily Express „Dobrze nakreślone postaci (...) sceny bitewne – doskonałe i trzymające w napięciu. Polecam” - Historicalnovelsociety.org Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Douglas Jackson
 • 2014
 • 1
 • 368
 • 226
 • 151
 • 978-83-7818-404-1
 • 9788378184041
 • ZBDFJ

Recenzje czytelników

Waleczny Waleriusz, tom I

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja powieści „Waleriusz. Nieustraszony trybun” rozgrywa się za panowania, a miejsce powieści to nowa prowincja Imperium – Brytania, zdobyta zaledwie dwadzieścia lat wcześniej.

Jest rok 60 n.e. Młody trybun Gajusz Waleriusz Werrens rozpoczyna służbę w odległej prowincji Imperium. Rzymianin trafia w sam środek konfliktu pomiędzy Imperium a poniżanymi ludami Brytanii, chcącymi zrzucić jarzmo niewolnictwa. Podsycani przez druidów tubylcy szykują się do rebelii ... Na idealny moment wybuchu powstania wybierają brutalne potraktowanie szanowanej królowej Budiki. Wielka armia pod wodzą królowej kieruje się ku miastu Colonia Victricensis, aby zetrzeć je w pył i zniszczyć symbol rzymskiego panowania – świątynię boskiego Klaudiusza.

Jackson podjął się ciekawego zadania, opisując czasy eksploatacji Brytanii. Co prawda Rosemary Sutcliff opisywała już czasy wyjścia rzymian z Brytanii, a Simon Scarrow zajął się okresem podboju wyspy. Natomiast Jackson postanowił wbić się w okres, który często został pomijany z uwagi na fakt, że Rzymianie odtrąbili już przedwcześnie swoje zwycięstwo, a przecież nie uporali się wtedy jeszcze z ciągle opierającymi się plemionami. W wyniku mediacji został podpisany kruchy pokój, a Rzym uznał, że wyspa jest w całości jego. Na tym opiera swój pomysł autor „Waleriusza”. Opisuje on losy młodego trybuna, który poznaje miejscową ludność i przygląda się panującej w rzymskim mieście współpracy tubylców i ludności napływowej. Współpraca jest trudna, ale wydarzenia roku 59 n.e. wskazują, że możliwe jest współżycie obu ludów obok siebie, a także powolne przekazywanie wzorców kulturowych.

Autor opiera konstrukcję powieści na osobie Waleriusza, który jest narratorem powieści. Jest on umieszczony w centrum akcji i wszystko, co opisuje w powieści rozgrywa się w zasięgu jego wzroku. Gdy traci przytomność, akcja urywa się i powraca w momencie, gdy wraca jego świadomość. Pozostałe postacie nie mają szeroko zarysowanego tła, ale są wiarygodne i wyrażają swoje uczucia oraz obawy w sposób naturalny. Jest to ważniejszy element powieści, który przykuwa wzrok po kilku rozdziałach. Uczucia, które stają się udziałem bohaterów stwarzają ciekawe pole do popisu. Autor w sposób bardzo naturalny przeszedł od sielankowej historyjki o żyjących w pokoju ludach do skomplikowanej sytuacji prowadzącej do otwartej wojny. W tym miejscu zaczyna się dramat będący udziałem tysięcy ludzi, a była to niezwykle krwawa jatka. W krótkim okresie buntu życie straciło tysiące ludzi, spalono szereg miast, prawdopodobnie rozniesiono również w perzynę IX legion, którego los do dziś nie jest znany, ale uznaje się za prawdopodobny (przy okazji warto wspomnieć, że opis pobojowiska widziany oczami Waleriusza po prostu zabija ćwieka).

Johnson z wielką łatwością przeszedł od miłych słówek do otwartej wojny. Bez problemu opisywał brutalizm legionów, znieczulicę oficerów i zwykłych żołnierzy, gniew i wściekłość tubylców, którzy pod maską ciepłych uśmiechów ukrywali pogardę do najeźdźców. Spodziewałem się takiego obrotu sprawy, choć zwykle autorzy raczą nas opisem jednej ze stron konfliktu – tej właściwej, natomiast drugą naturalnie demonizując. Byłem niezwykle zaskoczony postawą autora, który postanowił przedstawić wersję obu stron, a czytelnikowi pozwolił wyciągnąć wnioski.

http://bit.ly/1ln6qp0
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przygoda Waleriusza

Ocena:
Autor:
Data:
Na początku chciałbym podziękować Wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Książka ta należy do nurtu powieści historycznych i rozgrywa się w pierwszym wieku naszej ery w Imperium Rzymskim, a dokładnie w bardzo odległej od Rzymu Brytanii.

Właśnie tam poznajemy tytułowego Waleriusza (dokładnie jego imię to Gajusz Waleriusz Werrens), będącego w randze trybuna, tj. wyższego oficera rzymskiej armii ... Autorowi powieści oddać należy że bardzo dobrze oddał hierarchię armii rzymskiej tamtych lat, jak także prawdę historyczną.

Tłem historycznym jest bunt Brytów pod dowództwem królowej Budiki w roku 60 i 61, w którym bezpośredni udział bierze przestawiony bohater. Jednak zanim dojdzie do tychże wydarzeń bierze on udział w innych nie mniej ważnych wydarzeniach, czyli starciu z Sylurami. Waleriusz poznaje różne osoby z jednego obozu (Rzymian) jak i z drugiego (Brytów). Zawiera nowe przyjaźnie, a także zakochuje się. Miłość jest typowym mezaliansem, gdyż ukochana Waleriusza jest Brytką. Takie połączenie nie budzi nadziei dla zakochanych, gdyż tarcia na linii Rzymianie-Brytowie są coraz większe i coraz częstsze. Z drugiej strony wiadomo, że miłość umiera ostatnia.

Książkę czyta się niezmiernie dobrze. Akcja bardzo wciąga, jednakże chwilami jest nieco przeciągnięta, by w pewnym momencie zacząć pędzić, jak rzymskie rydwany. Prawda historyczna z fikcją literacką jest bardzo dobrze połączona, co zawsze sprawdzam po każdej przeczytanej książce z tego gatunku. Za to należy się autorowi kolejny plus.

Powieść Waleriusz. Nieustraszony Trybun mogę polecić z czystym sumieniem. Książka spełnia wszelkie warunki bycia dobrą książką historyczną, a jej dodatkowym atutem jest czas Imperium Rzymskiego, który należy do jednego z ulubionych okresów historycznych. Więc jeśli chcecie poznać przygody młodego Trybuna do zachęcam do lektury. Ja osobiście czekam na kolejne przygody Waleriusza, które mają ukazać się już na początku kwietnia.

Ocena: 8/10

Recenzja opublikowana na moim blogu:
http://danwaybooks.blogspot.com/2014/03/przygoda-waleriusza.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena