Koszyk 0
Opis:
Nowa powieść autorki bestsellera "Cała zawartość damskiej torebki". Ameryka lat 90. XX wieku. Ostatnie dni przed inwazją telefonów komórkowych i Internetu. W radiu gra Nirvana, wszyscy oglądają serial "Przyjaciele", a podarte fabrycznie dżinsy dopiero wchodzą w modę. Do grupy młodych Polaków, mieszkających na jednym osiedlu w małym miasteczku, które od Nowego Jorku dzieli szerokość rzeki Hudson, dołącza pewnego wrześniowego dnia Nowa - dziewczyna ... która pragnie przeżyć swoją amerykańską przygodę, nie spodziewając się, że właśnie rozpoczęła pełną wyzwań podróż do prawdy o sobie. Jak za czasów studenckich, Nowa dzieli mieszkanie z B., ekscentryczną przyjaciółką spod osiedlowego trzepaka, która marzy, by zostać aktorką, lecz nie ma odwagi porzucić bezpiecznej i dobrze płatnej pracy w kancelarii adwokackiej. Lokum na piętrze wynajmują abnegat Hans i ambitny komputerowiec Jadzia, dwaj młodzi mężczyźni, których z pozoru różni wszystko, a jednak przyjaźnią się na śmierć i życie; po drugiej stronie podwórka rządzi Edytka, matka-Polka o niespożytej gastronomicznej energii, niezłomnych zasadach moralnych i ukrytych biznesowych ambicjach. Kiedy Nowa dostanie pierwszą pracę jako "niania na Manhattanie", czeka ją konfrontacja z polskimi stereotypami na temat Ameryki, własnymi lękami i niespodziewaną miłością, która postawi ją przed najtrudniejszym emocjonalnym wyborem, gdy "wakacje od życia" okażą się po prostu - życiem. Trzecia powieść Agnieszki Topornickiej to osobista i dowcipna opowieść rozgrywająca się między Nowym Jorkiem a New Jersey, między światkiem Polonii a światem amerykańskim, pełna celnych obserwacji obyczajowych oraz nostalgii za czasem, który minął i dziś należy - kto by pomyślał! - do "ubiegłego wieku". Agnieszce Topornickiej udało się opowiedzieć ujmującą, ciepłą historię o amerykańskim śnie z subtelną domieszką komedii romantycznej. Po drodze autorka wplata zarówno uniwersalne emigranckie lęki, przemiany i euforie, jak i precyzyjne nowojorskie stopklatki uchwycone dokładnie w dekadzie wschodzącego grunge'u. Zuzanna Ziomecka Ta książka powstała z tęsknoty. Chciałam za wszelką cenę zatrzymać "moją Amerykę", mieć namacalny dowód, że tamten czas, tamten świat, nie zniknął. Agnieszka Topornicka Agnieszka Topornicka (ur. 1966) - tłumaczka, felietonistka, poetka, autorka powieści "Cała zawartość damskiej torebki", "Pierwsza osoba liczby mnogiej", eseju "Tydzień, w którym zostałam Polką", który ukazał się w języku niemieckim w antologii "Blickwechsel". Wiele lat spędziła w USA, gdzie m.in. współpracowała z mediami polonijnymi. Od roku 2000 mieszka z powrotem w Polsce, w pobliżu rodzinnej Wieliczki; można ją spotkać jako przewodnika na trasie turystycznej Kopalni Soli. "Wakacje od życia" to jej trzecia książka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agnieszka Topornicka
  • 2012
  • 1
  • 432
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-282-8
  • 9788378392828
  • ZAOBJ

Recenzje czytelników

jestem oczarowana

Ocena:
Autor:
Data:
Jak to się stało, że nie znałam wcześniej tej autorki i jej bohaterek? Pokochałam Nową z jej rozterkami, osobowością i inteligencją. A autorkę za niezwykłe dar obserwacji i wrażliwość na różnice kutrowe. Z tej książki naprawdę wiele można się o Stanach i o Polonii dowiedzieć!
Czy ta recenzja była przydatna?

Temat emigracji jest niezwykle ciekawy, jednak autorka nie wykorzystała go do końca

Ocena:
Data:
Na rynku księgarskim publikacji dotyczących emigracji jest całkiem sporo. Ich autorzy, jednak najczęściej wybierają okres współczesny. Inną drogę wybrała Agnieszka Topornicka, która skupia się na emigracji, ale w okresie PRL-u, gdzie wyglądało to zupełnie inaczej niż teraz.

Agnieszka Topornicka – to tłumaczka, felietonistka, poetka, autorka powieści „Cała zawartość damskiej torebki” , „Pierwsza osoba liczby mnogiej”, eseju. Wiele lat spędziła w USA, gdzie m.in ... współpracowała z mediami polonijnymi. Od roku 2000 mieszka z powrotem w Polsce, w pobliżu rodzinnej Wieliczki; można ją spotkać jako przewodnika na trasie turystycznej Kopalni Soli.

Emigracja Polaków zaczęła się zaraz po przekształceniu gospodarki, czyli w latach 90-tych. Wiązało się to głównie z celami zarobkowymi i po prostu lepszym, łatwiejszym życiem. Taką właśnie szansę dostała Nowa - główna bohaterka, która na miejsce destynacji obrała Amerykę. Na miejscu bohaterka nie jest samotna, gdyż mieszka tam jej przyjaciółka B. Z czasem poznaje jej znajomych, sąsiadów, a także dwóch niesfornych mężczyzn Hansa i Jadzię. Kolejnym krokiem, jaki podejmuje Nowa jest podjęcie pracy, w charakterze opiekunki do dziecka. Ale największym wyzwaniem bohaterki jest wydoroślenie, dojrzenie do pewnych kwestii, a także wybranie pomiędzy ucieczką, a miłością i być może szczęściem.

Akcja powieści nawiązuje do lat 90-tych, gdzie daleko było od internetu, telefonów komórkowych, nie mówiąc już o zmywarkach. Na tych przykładach widać jak bardzo w tym czasie różniła się Polska od Ameryki.

Autorka operuje prostym warsztatem przez co książkę powinno się czytać szybko, ale niestety tak nie jest. Moim zdaniem autorka za bardzo położyła nacisk na uczucia, czy sytuacje intymne bohaterów, a za mało ukazała naszych emigrantów na obczyźnie. Dodatkowo nie podobało mi się nazewnictwo bohaterów, o ile Nową jakoś mogłam przełknąć, to już przyjaciółka B. była dla mnie nie do przyjęcia, dalej ksywka Jadzi, która jest facetem. Zabieg ten sprawił, że bardzo gubiłam się w fabule, do tego przez połowę lektury myślałam, że Jadzia jest kobietą. Ponadto odnoszę wrażenie, że autorka za bardzo rozwlekła fabułę w czasie, co niestety mnie nużyło i musiałam robić sobie przerwy.

"Wakacje od życia" to powieść, która przede wszystkim wywołuje uczucie sentymentu, do tego co już było oraz pokazuje różnice pomiędzy dwoma światami polskim i amerykańskim i to są atuty powieści. Natomiast sami bohaterowie są nijacy, nie wyróżniają się niczym szczególnym. "Wakacje od życia" polecam osobom, których interesuje tematyka emigracji, ale nie spodziewajcie się żadnego trzęsienia ziemi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena