Koszyk 0
Opis:
Opowieść w 29 odsłonach o momentach, scenach z życia, w których słowa, a nawet milczenie, zamiast łączyć, dzielą. Nasze działania nie oddają wszystkich naszych intencji, potrzebne są słowa. Bywają wśród nich te najświętsze, lecz bywają i te przeklęte, mające w sobie pewną skazę - wadę wymowy. Nie chodzi jednak o deformowanie twardych dźwięków samogłosek czy miękkiego brzmienia spółgłosek ... Od takiej wymowy zależy cieniutka nić porozumienia pomiędzy dwojgiem ludzi - naciągana przecinkami oczekiwań i zrywana kropkami rozczarowań. Kiedy czytałem opowiadania Agaty Porczyńskiej, pomyślałem, że oto pojawił się talent na miarę Doroty Masłowskiej: wyostrzony słuch na przeróżne konwencje językowo-obyczajowe połączony z błyskotliwym, przezabawnym i niesamowicie giętkim językiem. Dary równie imponujące, jak umiejętność zmiany ubarwienia u kameleona. Ze zdania na zdanie autorka przeistacza się ze stołecznej lanserki w prowincjonalną tipsiarę, a chwilę potem w kobietę po przejściach. W pewnej chwili jest dresiarzem szykującym się na wieczorne podboje, a parę stron dalej zgorzkniałą mężatką. Tyle że ona tych ludzi nie naśladuje: ona ich po swojemu składa z kawałków, za każdym razem bezbłędnie zestawiając ze sobą odpowiednie główki, nóżki, rączki, ubranka, słowa i dusze. Zabawa formą? Tak, ale po pierwsze naprawdę wirtuozerska, a po drugie, wszyscy ci ludzie przeżywają miłość. Taką jak oni sami: śmieszną, porąbaną, felerną, czasem z promocji, czasem z second-handu. Tak jak oni sami - najprawdziwszą. Zbigniew Zawadzki, autor "Tutto bene" Agata Porczyńska (ur. 1984) - z zawodu aktorka, z wyboru pisarka. Mieszka w Warszawie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agata Porczyńska
  • 2013
  • 0
  • 288
  • 200
  • 128
  • *, 97883-7839-4211
  • 9788378394211
  • ZATHO

Recenzje czytelników

29 mgnień życia

Ocena:
Autor:
Data:
29 opowiadań - 29 mgnień życia. Prawdziwego, bolesnego, smutnego, aż do patologii. „Porczyńska to patologia myśli. Ale patologia błyskotliwa, śmieszna aż do zawstydzenia” - Sylwia Chutnik, cytat z okładki.
Rzeczywiście, niektóre przedstawione sytuacje mogą bawić, jednak mogą również budzić zażenowanie. Ale takie jest życie. Nie jest jednobarwne. Może być kolorowe, może być naszkicowane odcieniami szarości. W niektórych opowiadaniach barwy grają ważną rolę, w innych jest szaro aż po czerń ... Skrajny smutek. Zabawa słowami to czasem za mało, żeby wywołać szczere rozbawienie.
Autorka na wiele różnych sposobów pokazuje, jak ludzie radzą się z miłością lub jej brakiem. Jak nie potrafią komunikować się rozmawiając pozornie tym samym językiem. Jak trudne potrafi być porozumienie się przy pomocy słów. A może słowa to za mało? Czasem słowa są w sprzeczności z czynami. I następuje katastrofa, nieoczekiwany i niepożądany koniec.
Lektura do refleksji. To nie jest lekkie czytadło.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena