Koszyk 0
Opis:
Przeszłość wciąż nie daje o sobie zapomnieć. I wciąż zabija.Pewnej niedzieli we własnym domu zostaje zamordowana starsza kobieta. Siedmioletni wnuk zmarłej, Marcus, zostaje odnaleziony w pobliżu. Zszokowany, nie potrafi wyjaśnić, co się stało.Wkrótce okazuje się, że nad rodziną chłopca ciąży fatum. Zmarli wszyscy jego krewni. Pradziadek został rozszarpany przez niedźwiedzia ... babcia zakłuta widłami, tato - potrącony śmiertelnie przez nieznanego kierowcę. Sam Marcus nieomal pada ofiarą dwóch tragicznych wypadków.To nie może być zwykły przypadek.Prawniczka Rebeka Martinsson, ignorując zakaz nowego szefa, rozpoczyna prywatne śledztwo, które prowadzi ją do odległej przeszłości. Pomagają jej znani również z poprzednich części cyklu policjanci: Anna Maria Mella i Sven Erik Stalnacke. Wkrótce Rebeka odnajduje... zmarłą babkę Marcusa. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Asa Larsson
  • 2014
  • 400
  • 208
  • 149
  • 97883-0805-0286
  • 9788308050286
  • ZATIK

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
Åsa Larsson przenosi nas do zaśnieżonej Kiruny, gdzie Rebeka Martinsson znajduje zwłoki bestialsko zamordowanej kobiety. Na ciele ofiary znajdują się liczne ślady ukłuć. Jedynym świadkiem może być wnuk kobiety, siedmioletni Marcus. Problem w tym, że chłopiec nie pamięta niczego, co wydarzyło się tamtej nocy. Dodatkowo w toku śledztwa okazuje się, że los nie oszczędza rodziny chłopca. Wszyscy jego krewni zginęli w na pozór nieszczęśliwych wypadkach ... Tylko czy jedna rodzina może mieć aż tyle pecha? Rebeka postanawia przyjrzeć się bliżej dziwnym wypadkom w rodzinie chłopca i nie odpuszcza nawet wtedy, kiedy jej rywal z biura prokuratora odbiera jej śledztwo. Do czego to doprowadzi upartą panią prokurator? Przekonajcie się sami.

To moje pierwsze spotkanie z Åsą Larsson, ale naczytałam się o jej twórczości tylu pozytywnych opinii, że ciekawość zwyciężyła i postanowiłam sprawdzić, czy faktycznie jest taka dobra. Muszę przyznać, że spodziewałam się jednak czegoś innego, ale nie mogę powiedzieć, że się rozczarowałam.
Bardzo spodobała mi się podróż w czasie, jaką zafundowała nam autorka. Bo poza tym, że obserwujemy jak postępuje śledztwo, cofamy się też do roku 1914, kiedy to młoda nauczycielka Elina Pettersson przybywa do Kiruny, żeby rozpocząć nowe, lepsze życie. Jak to się ma do obecnych wydarzeń? Otóż są one z ową nauczycielką związane bardzo mocno. Uwielbiam historie, w których mamy do czynienia z dwoma płaszczyznami czasowymi, które w jakiś sposób łączą się ze sobą, więc żeby zrozumieć teraźniejszość, musimy też koniecznie spojrzeć w wydarzenia z przeszłości. I muszę przyznać, że historia nauczycielki jest równie fascynująca i wciągająca, co ta współczesna, dotycząca śledztwa w sprawie morderstwa.
Larsson poświęca też dużo miejsca życiu prywatnemu bohaterów, przez co są bardzo dobrze nakreśleni, a czytelnik może ich lepiej poznać. Wdawanie się w prywatne sprawy postaci, sprawia z kolei, że akcja toczy się dosyć leniwie i rozwleka w czasie. Nie będę ukrywać, że zdecydowanie wolę kryminały, gdzie wszelkie wątki nie związane ze śledztwem są ograniczone do minimum. Po pierwsze nie odwraca to uwagi czytelnika, a po drugie książkę czyta się wtedy ze zdecydowanie większym napięciem. Tutaj mi tego zdecydowanie zabrakło i na palcach jednej ręki mogłabym policzyć momenty, w których naprawdę wstrzymywałam oddech z przejęcia.
Nie oznacza to jednak, że mi się nie podobało. Muszę przyznać, że naprawdę bardzo dobrze się czytało, lekko i płynnie. Nie można autorce odmówić talentu, potrafi zaciekawić swoją opowieścią, dzięki świetnemu pomysłowi na wyjątkowo zamotaną fabułę, pełną zagadek i tajemnic z przeszłości.

Jak na powieść kryminalno-obyczajową – rewelacja. Nie wiem, czy jest lepsza, czy gorsza od poprzednich książek autorki, ale chętnie sięgnę po inne tytuły, żeby się o tym przekonać. Jeśli ktoś zaczytuje się w skandynawskich kryminałach, to jestem pewna, że się nie zawiedzie. W końcu nie bez powodu ta książka została szwedzkim kryminałem roku 2012.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie tylko kryminał...

Ocena:
Autor:
Data:
Świetnie skonstruowany kryminał, którego akcja rozgrywa się współcześnie oraz w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku. Właśnie te retrospekcyjne części bardzo podniosły w moich oczach wartość powieści, gdyż nie tylko ubarwiają fabułę i wyjaśniają rodzinną zagadkę sprzed wielu lat, ale także są napisane odmiennym stylem niż reszta utworu - opowiedziana w czasie teraźniejszym historia zawiera nastrojowe elementy ... czasem niemal liryczne opisy stanu ducha bohaterów oraz przedstawia bogate i skomplikowane życie wewnętrzne jednej z postaci.

Treść trzyma czytelnika w napięciu niemal do końca powieści. Dopiero na ostatnich stronach bowiem odkrywamy, kto jest współczesnym zbrodniarzem i kto dopuścił się mordu niemal przed wiekiem.
Akcję na pewno podgrzewa fakt, iż jednym z bohaterów jest mały chłopiec, z którym właściwie od początku czytelnik czuje się związany emocjonalnie.

Dodatkowym walorem fabularnym są wzruszająco pokazane relacje między człowiekiem i psem, który jest nie tylko towarzyszem w pracy i codziennym życiu bohaterów. Jedna z końcowych scen, gdy właścicielka wiernego czworonoga musi podjąć trudną i bolesną decyzję, zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że musiałam na chwilę przerwać lekturę...

"W ofierze Molochowi" to nie tylko kryminalna historia, w której chodzi o wyjaśnienie krwawej zagadki. Autorka doskonale uchwyciła międzyludzkie relacje, nastroje panujące między kolegami i rywalami w pracy; pokazała też, jak wielki wpływ na człowieka ma przeszłość, od której czasem trudno się oderwać, nawet jeśli bardzo się tego chce.
Te wątki obyczajowe dotyczą nie tylko głównych bohaterów.
Można powiedzieć, że każda postać, także drugoplanowa, ma tu swoją ciekawą historię.

Było to moje pierwsze spotkanie z kryminałami pani Larsson, ale na pewno nie ostatnie, bo książka zachęciła mnie do sięgnięcia po inne tytuły jej autorstwa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena