Koszyk 0
Opis:
Subtelny i wyrafinowany humor w najlepszym wydaniu. W krzywym zwierciadle to zbiór felietonów Maciej Stuhra, w których wybitny aktor objawia swój kolejny talent - literacki. Świat oczyma Macieja Stuhra może wydawać się światem odbitym w krzywym zwierciadle - lecz bez wątpienia pełnym humoru. A jak wiadomo - humor zawsze w cenie...
Mniej Więcej
  • Maciej Stuhr
  • 2013
  • 222
  • 210
  • 135
  • 978-83-63014-61-2
  • 9788363014612
  • ZAYNF

Recenzje czytelników

W krzywym zwierciadle

Ocena:
Autor:
Data:
Maciej Stuhr - wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i kabaretowy. Współpracował ze znamienitymi reżyserami filmowymi i teatralnymi – m.in.: Agnieszką Holland, Małgorzatą Szumowską i Andrzejem Wajdą. Laureat wielu nagród – m.in. Orła za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Pokłosie”. W 2006 roku uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej, a w 2014 został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest też częstym gościem polskiej sceny kabaretowej ... gdzie bawi publiczność w subtelny i inteligentny sposób.

Książka „W krzywym zwierciadle” jest zbiorem wydobywanych z autora raz w miesiącu myśli, które w formie felietonów ukazywały się na łamach miesięcznika „Zwierciadło” od stycznia 2009 roku do kwietnia 2013 roku. Jak sam twierdzi jedne są do śmiechu, inne do zadumy, a jeszcze inne do niczego.


O czym w takim razie jest "W krzywym zwierciadle”? Oczywiście o życiu i jego mniej lub bardziej ważnych aspektach. To zbiór tekstów, w których Maciej Stuhr opisuje m.in. czego można doświadczyć dzwoniąc na infolinię biura obsługi klienta, zdradza dlaczego dieta jest jak próbująca nam przykręcić kurek Rosja, omawia jak ostatnio modne słowo „K...” wpływa na poszczególne dziedziny życia, snuje wizję przyszłości na rok 2040. Odpowiada też na pytanie: czemu unika komedii romatycznych, pokazuje jak zapotrzebowanie na baterie R14 zostało zastąpione WI-FI. Nie zapomina o show-biznesie, programach rozrywkowych, mocy Facebooka i słowniczku dla nieletnich, w którym definiuje znaczenie słów: Pewex, cytroneta czy międzymiastowa. Pokazuje też transformację sensu istniejących już wyrazów takich jak komórka czy sprawdzić pocztę.

Autor niewątpliwie jest dobrym obserwatorem umiejącym czerpać informacje z otoczenia i wyciągać wnioski. Diabeł tkwi w szczegółach i Stuhr nie tylko je dostrzega, ale też w interesujący sposób uwypukla by zwrócić uwagę czytelnika na konkretne zagadnienie czy problem. I choć nie pisze o sprawach wielkich, lecz w większości skupia się na tych banalnych i prozaicznych, to podejście do tematu sprawia, że wychodzą one na pierwszy plan i stają się motorem do rozważań.

W tej książce znajdziecie mnóstwo błyskotliwych wniosków, metafor, ciętych ripost i ciekawych konkluzji. Publikacja nasycona jest sarkazmem i dobrym humorem, który sprawia, że podczas lektury trudno zachować obojętność, a niekiedy dochodzi do niekontrolowanych wybuchów śmiechu. Autor nie boi się wylać na głowę czytelnika przysłowiowego kubła zimnej wody, ale robi to w bardzo subtelny i wyrafinowany sposób, który sprawia, że odbiorca nie ma do niego żalu, a wręcz przeciwnie, widząc własne odbicie w krzywym zwierciadle śmieje się sam z siebie.

„W krzywym zwierciadle” to pakiet krótkich felietonów poruszających tematy uniwersalne. Zakończony wisienką na torcie w formie scenariusza filmu "Utytłani miłością” - fabularnej fanaberii, w której znajdują się odwołania do wielu filmów: klasycznych, współczesnych, mądrych i mniej mądrych. Ta publikacja to festiwal dobrego humoru zwracający uwagę nie tylko na absurdy codzienności. Pozwalający na oderwanie od rzeczywistości i odpoczynek po ciężkim dniu, a jednocześnie pobudzający do refleksji i przemyśleń. Idealne antidotum na stres, który można dozować pojedynczo, jak tabletkę, bądź połknąć w całości i możecie mi wierzyć nie grozi przedawkowaniem – bo zwiększona produkcja endorfin nikomu jeszcze nie zaszkodziła.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena