Koszyk 0
Opis:
Liberalna muzułmanka i ortodoksyjny islam. Opowieść o sile kobiet. Quanta Ahmed jest wykształconą w Wielkiej Brytanii lekarką. Przyjęła ofertę rocznego kontraktu w Arabii Saudyjskiej. Wyjazd potraktowała nie tylko jako wyzwanie zawodowe, ale też przygodę w egzotycznym kraju. Na miejscu odkryła, że Królestwo nijak się ma do jej wyobrażeń. Arabia Saudyjska, w której obowiązującą religią jest skrajnie ortodoksyjny islam, to kraj niewyobrażalnych kontrastów społecznych, policji obyczajowej ... surowych zasad. Autorka, liberalna muzułmanka, nie rozumie i nie może się pogodzić z rolą kobiet, którą im tam wyznaczono. Wciągająca opowieść o zderzeniu cywilizacji, niezwykłych obyczajach i ogromnej sile kobiet, które nawet w najtrudniejszych okolicznościach nie rezygnują z własnej kobiecości. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Quanta A. Ahmed
  • 2013
  • 480
  • 205
  • 135
  • 978-83-63387-68-6
  • 9788363387686
  • ZATK4

Recenzje czytelników

kobiety bez twarzy

Ocena:
Autor:
Data:
Przeraża mnie sposób traktowania kobiet w krajach islamskich – totalne podporządkowanie władzy mężczyzn. Wyobraźcie sobie, że nie możecie wyjść z domu bez szczelnie okrytej sylwetki i włosów, a często i twarzy – szok! Kobieta sprowadzona jest do pozycji niższej niż rzecz, ma być niewidoczna, nie rzucać się w oczy. A jednak znajdują się osoby, które z własnej woli wybierają takie życie – taką decyzje podjęła Autorka książki „W kraju niewidzialnych kobiet”, Qanta A. Ahmed ... i zamieniła swoje wygodne życie w Stanach Zjednoczonych na pracę w Arabii Saudyjskiej. Choć jest liberalną muzułmanką, przeżyła szok przy zderzeniu kultur i opisała to w swojej autobiograficznej książce.

Qanta A. Ahmed jest lekarką z kilkoma specjalizacjami i doświadczeniem zawodowym, wykształconą w Wielkiej Brytanii, która w wyniku podjętej decyzji wyjeżdża na kontrakt do Rijadu.
Podejmuje tam pracę w wojskowym szpitalu. Już na lotnisku czeka ją szok – nie może go opuścić bez męskiego opiekuna. Kobiety z lotniska muszą odbierać mężczyźni – mąż, brat lub przedstawiciel pracodawcy.
Koniec z niezależnością – w tym kraju rządzą mężczyźni.
Zostaje zakwaterowana na terenie bazy wojskowej, później doceni jej odosobnienie i bezpieczeństwo, jakie gwarantuje. Pierwszym zakupem kobiety jest czarna abaja – długa peleryna z szalem, która zakrywa szczelnie kobiecą sylwetkę, a szal włosy – Qanta staje się niewidzialna, wtapia się w tłum jednakowo wyglądających kobiet. W Arabii, nawet kobietom nie będącym muzułmankami, nie pozwala się chodzić bez okrycia – zostają na zewnątrz stłamszone i ograbione z kobiecości – to cena, którą trzeba ponieść za przebywanie w tym kraju.
Jednak pomimo wszelkich zakazów i w tym kraju kobiety próbują żyć - na zamkniętych spotkaniach bawią się odziane w europejskie stroje od znanych projektantów i prezentują nienaganne fryzury. Poprzez podstawionych mężczyzn prowadzą własne biznesy, choć kobietom nie wolno tego robić. Na zewnątrz jednak muszą trzymać się utartych schematów – po prostu zniknąć.
Już na początku czytelnik zostaje zszokowany sceną operacji, gdzie starsza beduinka spoczywa na stole operacyjnym z odsłoniętą klatką piersiową, lecz ze szczelnie zakrytą twarzą czarną chustą, spod której wystają rurki dostarczające jej tlen. Dodatkowo jej syn pilnuje, aby nikt nie odkrywał jej twarzy – szok! Gdzie tutaj higiena?

Autorka w swojej książce komentuje życie i rolę kobiet w Arabii Saudyjskiej, pokazuje wszechmocną siłę szariatu i religijnej policji. Sama Qanta jest muzułmanką, bardzo liberalną, i podczas pobytu w Rijadzie wielokrotnie nie umie się zachować, nie zna panujących surowych reguł. Wyjazd do Mekki stanowił dla niej wyzwanie i nie lada przeżycie.
Związki mężczyzny i kobiety w tym kraju rozpoczynają się do chwili ślubu – wcześniej pary nie mogą same przebywać w swoim towarzystwie, ale i tutaj wszechobecne telefony komórkowe i Internet pomagają młodym. Miłość w tym kraju stanowi wyzwanie!
Chwilami doktor Qanta Ahmed przypominała mi doktor Quinn :)

Książka „W kraju niewidzialnych kobiet” wzbudza szok, niedowierzanie i kontrowersje. Aż dziw bierze, że w XXI wieku można żyć w taki sposób – nie wyobrażam sobie tego, chyba nie dałabym rady.
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Obawiałam się, że mnie przytłoczy bardzo zwarty tekst z niewielką ilością dialogów, ale tak się nie stało. Autorka pisze bardzo lekkim, błyskotliwym językiem, w ciekawy sposób – nie przytłacza czytelnika, tylko porywa. Kibicowałam jej poczynaniom na nowym gruncie i bardzo mnie ciekawiły jej reakcje i zachowania.
Opowieść przybliża nam kulturę islamu w lekki i ciekawy sposób – spędziłam niezapomniane chwile z doktor Qantą Ahmed!

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/02/w-kraju-niewidzialnych-kobiet-qanta.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Punkt widzenia zależy od...

Ocena:
Autor:
Data:
Jest coś, co łączy wszystkie kobiety, niezależnie od kraju pochodzenia, obyczajowości, koloru skóry czy języka, jest to naturalna siła kobiecości. Nie chcę powiedzieć, że jest to nasza przewaga nad mężczyznami, ale na pewno pewien hart i energia budująca nierozerwalną więź, i będąca symbolem pełni życia. Moc, którą potrafimy manipulować nadając życiu sens, niezależnie od sytuacji, z jaką przyszło nam się zmierzyć. Utwierdziła mnie w tym przekonaniu książka W kraju niewidzialnych kobiet Quanty A ... Ahmed, którą właśnie skończyłam czytać. Na odwrocie okładki możemy przeczytać, że autorka, jako liberalna muzułmanka nie może pogodzić się z rolą kobiet, którą wyznaczono w Arabii Saudyjskiej. To zdanie pozwoliło mi domniemać, że fabuła będzie koncentrowała się na niedocenianej roli kobiet w tamtejszym społeczeństwie i ich poczuciu krzywdy. Tymczasem podczas lektury wyłaniał się zgoła odmienny pogląd. Quanta A. Ahmed nie ocenia, a komentuje. Autorka dostrzegła, że mimo różnic między wschodem, a zachodem wypracowano pewną harmonię. Tamtejsza kultura ją zafascynowała i mimo oczywistych niedorzeczności, o których wspomnę za moment, Arabia Saudyjska stała się jej domem.

W kraju niewidzialnych kobiet to książka oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia autorki. Qanta jest lekarką pakistańskiego pochodzenia, zamieszkującą w Stanach Zjednoczonych. Przyjmuje ofertę pracy w Arabii Saudyjskiej, gdzie ma spędzić dwa lata. W tym czasie konfrontuje swoje wyobrażenie o muzułmańskiej społeczności. Zderzenie z tą kulturą następuje zaraz po wylądowaniu, bowiem z lotniska musi zostać odebrana przez mężczyznę, inaczej nie ma prawa go opuścić. Swoboda i niezależność, którą pracowała całe życie zostały jej odebrane, bez mrugnięcia okiem. Zgodnie z prawem panującym w Arabii Saudyjskiej każda kobieta musi mieć męskiego opiekuna, co więcej nie powinna się pokazywać sama na ulicy. Już wtedy zrodziło się w jej głowie pytanie: czy kobieta w Arabii Saudyjskiej może być autonomiczną jednostką? Kolejnym krokiem w muzułmanizm był zakup abaii. Czarna płachta przykrywająca niemal całe ciało, zakrywała nie tylko kobiecość, ale i charakter. Hidżab, czyli konieczność zasłaniania ciała w imię skromności jest społeczną zasłoną. Ubranie musi być luźne, w żadnym wypadku nie może podkreślać kobiecej sylwetki. Co ciekawe muzułmańskie kobiety dbają o swój wygląd. Uboższe kobiety maczają końcówki paznokci w naturalnym barwniku, natomiast te o wyższej pozycji społecznej, mogą sobie pozwolić na wiele zabiegów kosmetycznych czy zakupy w najdroższych butikach. Oczywiście wszystko musi być przykryte abają.

Warto zauważyć, że autorka przebywała wśród ludzi wykształconych, można by rzecz postępowych. Kobiety, które spotkała na swoje drodze, w dużej mierze było osobami spełnionymi. Oprócz satysfakcji z bycia matką, rozwijały się zawodowo. Paradoksalnie, jeżeli któraś marzyła o tym, aby zostać chirurgiem było to możliwe, natomiast samodzielne prowadzenie samochodu całkowicie wykluczone.

Omawiana tematyka niewątpliwie należy do interesujących, autorka z godną pochwały pieczołowitością próbowała scharakteryzować zwyczaje muzułmanów. Wiele miejsca poświęciła odbytej, za namową przyjaciela, podróży, w której powinien wziąć udział każdy muzułmanin. Hadżdż każdego roku przyciąga miliony wiernych z całego świata.

Jeżeli jesteście zainteresowani tą tematyką to zdecydowanie polecam. W tym kraju niewątpliwie jest wiele do zrobienia, zmiany są potrzebne, trzeba je jednak wprowadzić na tyle delikatnie, żeby nie zburzyć całej konstrukcji. Choć jak zauważyła jedna z kobiet w książce, radykalizm w podziale ról społecznych na młodą tradycję. Do roku 1979 kobiety miały znaczne więcej praw niż to jest obecnie.

Książka napisana jest prostym językiem, autorka dużą wagę przywiązała do jak najbardziej szczegółowego przestawienia ludzi, miejsc i wydarzeń. Chwilami opisy są nużące i ciężko wyłowić z nich najważniejsze informacje. Z drugiej jednak strony taka pieczołowitość wynagradza ilością informacji i ogólnym obrazem tamtejszego życia. Jest to niewątpliwie bardzo rzetelna publikacja, pokazująca jak wygląda życie w Arabii Saudyjskiej z punktu widzenia niewychowywanej tam muzułmanki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena