Koszyk 0
Opis:
Powieść nagrodzona najbardziej prestiżowymi literackimi wyróżnieniami, wśród nich Man Booker Prize oraz National Book Critics’ Circle Award, ogłoszona książką roku 2009 przez niemal wszystkie liczące się tytuły prasowe w Wielkiej Brytanii i USA. Dzieło bijące rekordy sprzedaży na całym świecie! Anglię od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, kraj może ogarnąć wojna domowa ... Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa i Anny Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom. Dążenie monarchy do wolności sieje zniszczenie – pierwszą ofiarą pada jego dotychczasowy najbliższy doradca, kardynał Wolsey; następstwem jest wieloletnia walka pomiędzy Kościołem i Koroną. Gdy trwa impas, na scenie pojawia się Tomasz Cromwell, osobowość sama w sobie, idealista i oportunista, znawca ludzkich dusz i charakterów i demon energii... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Hilary Mantel
  • 2013
  • 2
  • 656
  • 210
  • 145
  • 978-83-7508-752-9
  • 9788375087529
  • ZAYPH

Recenzje czytelników

Intrygi i polityka na dworze Henryka VIII

Ocena:
Autor:
Data:
Zwykle życie w Anglii Tudorów pokazane jest w literaturze i w filmie z perspektywy dworskiej codzienności, zwłaszcza perypetii Henryka VIII i jego sześciu żon.
Hilary Mantel łamie w swej powieści ten model, odkrywając przed czytelnikiem kulisy politycznych knowań i czyniąc głównym bohaterem Tomasza Cromwella, jedną z najbardziej znanych szarych eminencji wszech czasów.
Poznajemy go jako sprytnego, inteligentnego polityka ... ale także jako człowieka pełnego sprzeczności - z jednej strony wrażliwego ojca, brata, czułego na krzywdę innych, doświadczonego przez los mężczyznę; z drugiej - jako bezwzględnego karierowicza, ambitnego, zapobiegliwego spiskowca oraz pozbawionego skrupułów likwidatora kościelnych dóbr, który przyczynił się do zniszczenia wielu cennych dzieł sakralnych.
Nie ulega wątpliwości, że gdyby pan Cromwell żył w czasach nam współczesnych, miałby szansę ekspresowo awansować w każdej niemal dziedzinie:).

Śledząc radości i smutki, triumfy i porażki oraz złożone problemy Cromwella, poznajemy jednocześnie życie królewskiego dworu, na którym aż roi się od intryg i bezpardonowej walki o przywileje.

Mimo iż ten fragment historii Anglii jest mi dobrze znany, z zainteresowaniem podążałam śladami bohaterów. Autorce udało się stworzyć atmosferę pełną napięcia, w której emocje raz eksplodują, raz są skrywane pod maską obojętności i opanowania.

Jedno tylko nie spodobało mi się w tej powieści - narracja, której składnia momentami doprowadzić może do białej gorączki. Autorka często posługuje się podmiotem domyślnym, który w obrębie jednego fragmentu dotyczy różnych osób; domyślanie się, o kim akurat jest mowa, utrudnia lekturę. Nie wiem, czy to wina tłumaczenia, czy oryginału, czy jednego i drugiego. Faktem pozostaje pewna irytacja po odłożeniu książki na półkę, chociaż przyznam szczerze, że nie zniechęciło mnie to do poznania kolejnej części opowieści pani Mantel.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena