Koszyk 0
Opis:
Na bezwzględnej arenie dworu króla Henryka VIII tylko jeden człowiek odważy się zaryzykować życie, by zdobyć łaski monarchy i sięgnąć po najwyższą władzę w królestwie. Anglię od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, kraj może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa i Anny Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom ... Dążenie monarchy do wolności sieje zniszczenie ? pierwszą ofiarą pada jego dotychczasowy najbliższy doradca, kardynał Wolsey; następstwem jest wieloletnia walka pomiędzy Kościołem i Koroną. Gdy trwa impas, na scenie pojawia się Tomasz Cromwell, osobowość sama w sobie, idealista i oportunista, znawca ludzkich dusz i charakterów i demon energii... Długo wyczekiwana w Polsce powieść, nagrodzona najbardziej prestiżowymi literackimi wyróżnieniami, wśród nich Man Booker Prize oraz National Book Critics' Circle Award, ogłoszona książką roku 2009 przez niemal wszystkie liczące się tytuły prasowe w Wielkiej Brytanii i USA. Dzieło bijące rekordy sprzedaży na całym świecie! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Hilary Mantel
  • 2010
  • 1
  • 656
  • 205
  • 143
  • 978-83-7508-2-722
  • 9788375082722
  • Z7988

Recenzje czytelników

Interesujące, wnikliwe, pełne szczegółów sporzenie na historię XVI -wiecznej Anglii

Ocena:
Autor:
Data:
Anglia za panowania Henryka VIII wciąż fascynuje. Sama postać króla, jak i zresztą wielu innych członków dynastii Tudorów, doczekała się wielu opracowań biograficznych, powieści, seriali telewizyjnych. Jednak Hilary Mantel w swojej powieści „W komnatach Wolf Hall” głównym bohaterem uczyniła Tomasza Cromwella – „prawą rękę” króla, osobę odgrywającą główną rolę w tzw „wielkiej królewskiej sprawie”.

Cromwell stworzony przez Hilary Mantel to człowiek „bez herbu i bez nazwiska, wierzy jednak ... że narodził się, by wygrywać” [cyt. str. 415] . Jawi się jako osoba doskonale wiedząca, skąd wieje przysłowiowy wiatr i jak go wykorzystać tak, aby dął w żagle zawsze z odpowiedniej strony. Jego przenikliwy umysł pracuje dzień i noc, do osiągnięcia celu nieobce są mu najróżniejsze sztuczki i środki, a szpiedzy i informatorzy są zawsze w gotowości, pomocni w zdobywaniu informacji. Utalentowany dyplomata, umiejętnie lawiruje między bogobojną Katarzyną Aragońską a Anną Boleyn, która manipuluje zarówno królem, swoją rodziną, jak i urzędnikami dworskimi, zdecydowana osiągnąć swój cel wszelkimi dostępnymi sposobami.

Na mnie powieść Hilary Mantel wywarła pozytywne wrażenie. Autorka spędziła nad nią pięć lat, poprzedzonych wnikliwą kwerendą w bibliotekach i archiwach królewskich. I to naprawdę widać – solidne potraktowanie tematu, dbałość o szczegóły, o historyczną zgodność faktów. Autorka ukazała skomplikowaną strukturę dworską, w której pogubić się można w różnorodnych powiązaniach i zależnościach i w której nie ma miejsca na sentymenty a "człowiek człowiekowi wilkiem".

Książkę można z czystym sercem polecić osobom zainteresowanym historią Anglii, epoką Tudorów, historią powstania kościoła anglikańskiego. Jednym słowem – prawdziwym pasjonatom.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Intrygi i polityka na dworze Henryka VIII

Ocena:
Autor:
Data:
Zwykle życie w Anglii Tudorów pokazane jest w literaturze i w filmie z perspektywy dworskiej codzienności, zwłaszcza perypetii Henryka VIII i jego sześciu żon.
Hilary Mantel łamie w swej powieści ten model, odkrywając przed czytelnikiem kulisy politycznych knowań i czyniąc głównym bohaterem Tomasza Cromwella, jedną z najbardziej znanych szarych eminencji wszech czasów.
Poznajemy go jako sprytnego, inteligentnego polityka ... ale także jako człowieka pełnego sprzeczności - z jednej strony wrażliwego ojca, brata, czułego na krzywdę innych, doświadczonego przez los mężczyznę; z drugiej - jako bezwzględnego karierowicza, ambitnego, zapobiegliwego spiskowca oraz pozbawionego skrupułów likwidatora kościelnych dóbr, który przyczynił się do zniszczenia wielu cennych dzieł sakralnych.
Nie ulega wątpliwości, że gdyby pan Cromwell żył w czasach nam współczesnych, miałby szansę ekspresowo awansować w każdej niemal dziedzinie:).

Śledząc radości i smutki, triumfy i porażki oraz złożone problemy Cromwella, poznajemy jednocześnie życie królewskiego dworu, na którym aż roi się od intryg i bezpardonowej walki o przywileje.

Mimo iż ten fragment historii Anglii jest mi dobrze znany, z zainteresowaniem podążałam śladami bohaterów. Autorce udało się stworzyć atmosferę pełną napięcia, w której emocje raz eksplodują, raz są skrywane pod maską obojętności i opanowania.

Jedno tylko nie spodobało mi się w tej powieści - narracja, której składnia momentami doprowadzić może do białej gorączki. Autorka często posługuje się podmiotem domyślnym, który w obrębie jednego fragmentu dotyczy różnych osób; domyślanie się, o kim akurat jest mowa, utrudnia lekturę. Nie wiem, czy to wina tłumaczenia, czy oryginału, czy jednego i drugiego. Faktem pozostaje pewna irytacja po odłożeniu książki na półkę, chociaż przyznam szczerze, że nie zniechęciło mnie to do poznania kolejnej części opowieści pani Mantel.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena