Koszyk 0
Opis:
Fiona Maye jest sędzią sądu najwyższego, specjalistką od prawa rodzinnego. Znana jest z błyskotliwej inteligencji, sumienności i wrażliwości. Niestety, jej sukces zawodowy nie idzie w parze ze szczęściem w życiu osobistym. Fiona jest rozgoryczona brakiem dziecka, a jej trzydziestoletni związek z mężem przezywa głęboki kryzys. Jednocześnie Fiona rozpatruje pilną sprawę: Adam ... siedemnastoletni chłopak, z powodów religijnych odmawia poddania się leczeniu, które mogłoby uratować mu życie. Pobożni rodzice popierają jego decyzję. Czas ucieka. Czy świecki sąd ma władzę na przekonaniami religijnymi? Spotkanie z Adamem obudzi uśpione w Fionie uczucia, nie pozostawi też obojętnym chorego chłopca. Jej wyrok będzie miał doniosłe konsekwencje dla nich obojga. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ian McEwan
  • 2015
  • 1
  • 254
  • 207
  • 140
  • *, 978837885-591-0
  • 9788378855910
  • ZCW8X

Recenzje czytelników

Piękna i refleksyjna

Ocena:
Autor:
Data:
"W imię dziecka" to jedna z najpiękniej wydanych książek, jakie można znaleźć na moich półkach. Zakochałam się w tym wydaniu od razu, nie dało się inaczej. Bałam się tylko, że wnętrze może nie dorównać urodą okładce. Tego, czy się myliłam, dowiecie się w dalszej części recenzji.

Główna bohaterka książki to Fiona Maye, sześćdziesięcioletnia sędzina, która zajmuje się zwykle sprawami rodzinnymi. Małżeństwo Fiony właśnie przechodzi poważny kryzys - mąż oświadczył jej ... że chciałby przeżyć gorący romans. W pracy kobieta dostaje bardzo trudną i pilną sprawę - siedemnastoletni Adam choruje na białaczkę i z powodów religijnych nie zgadza się na transfuzję krwi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli do zabiegu nie dojdzie, chłopak umrze. Fiona musi zdecydować, czy wydać nakaz wykonania transfuzji, czy pozwolić chłopcu na śmierć.

"W imię dziecka" to książka o dylematach moralnych. Autor
w przemyślany sposób zmusza czytelnika do refleksji, uświadamia, że czasem wybory, które wydają się być oczywiste, mogą doprowadzić do zupełnie nieprzewidzianych konsekwencji.
Narracja książki jest bardzo powolna i statyczna, to nie jest powieść rozrywkowa, a refleksyjna i delikatna, idealna na cichy, spokojny wieczór.
Rzadko zdarza mi się sięgać po literaturę, która choć nie wciąga pędzącą akcją, to ma w sobie swoisty magnetyzm i lektura staje się nie zwykłym czytaniem książki, ale ucztą dla ducha."W imię dziecka" uświadamia czytelnikowi dwie sprawy:
po pierwsze, czasem nawet z pozoru zupełnie różni ludzie mogą odnaleźć między sobą niezwykle mocną nić porozumienia,po drugie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć skutków naszych decyzji.
Ian McEwan napisał subtelną powieść o tym, jak bardzo zaskakujące potrafi być nasze życie. Nad tą inną niż wszystkie książką warto spędzić jeden wieczór i popłynąć spokojnym nurtem tej mądrej historii.
Jeżeli macie akurat ochotę na spokojniejszą, wartościową lekturę -"W imię dziecka" sprawdzi się idealnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O prawie, sile uczuć i religii.

Ocena:
Autor:
Data:
Dzisiaj, 7 października 2015 roku ma miejsce polska premiera książki brytyjskiego pisarza, uznanego laureata nagród literackich, autora wielu powieści poruszających ważne tematy społeczne, w niebanalny sposób dotykających różnych strun w umysłach ludzkich.
Ian McEwan, autor takich książek jak "Pokuta", "Dziecko w czasie" czy "Sobota" napisał powieść "W imię dziecka".

Zanim podzielę się moimi wrażeniami jeszcze kilka, tak zwanych słów o książce ... polecających powieść uwadze czytelników.
"Ian McEwan jak nikt inny potrafi przemawiać równie mocno do rozumu, co do serc czytelników, a "W imię dziecka" jest tego najlepszym przykładem".
Nic dodać, nic ująć. To książka, która stawia rozumne prawo z jego ważnymi zasadami w opozycji wobec człowieka i jego słabości.
Bohaterką powieści jest sędzia Wysokiego Trybunału Anglii i Walii orzekająca w Wydziale Rodzinnym. To kobieta dojrzała, która jest szanowana przez środowisko, pracująca rzetelnie i kierująca się zawsze "dobrem dziecka", ponieważ to ono podlega najwyższej ochronie. Fiona Maye poświęciła pracy swoje życie, osiągnęła wiele kosztem sfery prywatnej. Myśli, że została "poślubiona prawu".
Poznajemy ją w trudnym dla niej życiowym momencie, gdy sześćdziesięcioletni mąż nagle oświadcza, że chce przeżyć płomienny romans. Fiona, która zawodowo decyduje o tym co jest rozsądne, wyrzuca męża z ich własnego domu.
Nie pozostaje jej nic innego jak rzucić się w wir codzienności. Wraz z bohaterką możemy prześledzić kilka spraw, w których rozstrzyga los kolejnych rodzin, małżonków i ich bezbronnych dzieci. Sprawy te ukazują jeden z ważniejszych problemów społecznych we współczesnym świecie - kryzys dotykający związki małżeńskie i rodzinę.
Wśród wielu spraw na wokandzie pojawia się ta, która wymaga niezwłocznego działania z powodu zagrożenia życia. Siedemnastoletni Adam chory na białaczkę nie zgadza się na przeprowadzenie transfuzji krwi, ma poparcie rodziców oraz wspólnoty świadków Jehowy.
Pani sędzia przemierzająca korytarze budynku Sądów Królewskich, porzucona przez niewiernego męża i analizująca osobistą klęskę musi dokonać wyboru i wydać wyrok "w imię dziecka".
W szpitalnym pokoju spotyka się z młodym i zdolnym chłopcem, chce go poznać. Wraz z nim wykonuje utwór muzyczny, śpiewa przejmujący wiersz do muzyki Benjamina Brittena. Fiona bowiem w wolnym czasie daje koncerty fortepianowe a muzyka towarzyszy jej na kartach powieści niemal przez cały czas.
Jakie orzeczenie wyda sędzia Fiona Maye? Do czego doprowadzi splot kolejnych wydarzeń? O tym czytelnik przekona się sam czytając powieść.
To oryginalnie napisana książka o życiu, godności człowieka i jego prawach. Pozwala ona uwierzyć, że dwoje bliskich sobie ludzi może się porozumieć w najbardziej trudnych dla siebie okolicznościach życiowych. Mogą odnaleźć delikatną jak pajęcza sieć nić porozumienia stawiając na stole filiżankę kawy. Prosty gest, ulotna chwila czy spojrzenie mogą wywołać falę uczuć tłumiącą najbardziej ludzkie słabości.
Zachęcam do lektury i własnych przemyśleń.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena