Koszyk 0
Opis:
Jedna z nielicznych dostępnych w Polsce książek o surowym, a zarazem niezwykle urzekającym środowisku i krajobrazie tundry i gór północnej Skandynawii, reniferach oraz nierozerwalnie związanej z nimi kulturze Samów (Lapończyków), ich tradycyjnym i współczesnym życiu, rękodziele, języku, muzyce oraz charakterystycznym śpiewie joik. Podtytuł książki (W tundrze Samów) odsyła nas do wciąż jeszcze nieskażonej cywilizacją krainy – do tundry ... Autorzy opisują kilka swoich trekkingów po parkach narodowych północnej Szwecji, górskie wspinaczki i wędrówki po szlakach rzadko odwiedzanych przez turystów. Snują opowieść o niezwykłym krajobrazie, surowym klimacie, bogatej – wbrew pozorom – przyrodzie, o trudach i urokach swoich wypraw. Opowiadają również o Samach, mieszkańcach Laponii. Pomagają nam poznać ich niełatwą historię, problemy, z jakimi cały czas muszą się zmagać, ale także bogatą tradycję. Samowie, jako dawni mieszkańcy tundry, nadal często dostosowują rytm życia do wędrówek reniferów, najważniejszych dla nich zwierząt, w wolnych chwilach zajmują się rękodziełem i muzyką i charakterystycznym dla tego regionu śpiewem joik, dbają o rozwój swojej niezwykłej kultury i jej popularyzację (czego dowodem jest choćby muzeum w Jokkmokk dokładnie opisane przez Autorów), prowadzą też własne firmy i korzystają z Facebooka. Vaggi Varri to książka dla tych, którzy chcą poznawać inne grupy etniczne i przyglądać się z bliska realiom ich życia. Ta książka to również dobra lektura dla miłośników literatury podróżniczej, trekkerów wybierających te mniej uczęszczane szlaki. Można ją potraktować jako quasi-przewodnik po północnej Szwecji, zawierający wiele pomocnych wskazówek i będący inspiracją do rozpoczęcia własnych podróży za kołem podbiegunowym. Do książki dołączona jest płyta CD z tradycyjnym śpiewem joik Samów i zarejestrowanymi odgłosami tundry. Książka otwiera serię „Dzikie Pola” naszego wydawnictwa, gdzie będziemy przybliżać Czytelnikom kultury i miejsca z różnych części świata. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Nacher, Marek Styczyński
  • 2013
  • 1
  • 314
  • 220
  • 165
  • Dzikie pola
  • 978-83-934455-9-2
  • 9788393445592
  • ZAVJT

Recenzje czytelników

Vággi Várri. Góra Dolina.

Ocena:
Autor:
Data:
Mowa o Sápmi, krainie Północy potocznie nazywaną (niemiło dla jej mieszkańców - Samów) Laponią. Napisali o niej Anna Nacher i Marek Styczyński - kulturoznawczyni i etnobotanik, twórcy projektu Karpaty Magiczne.

Czy to książka podróżnicza? I tak i nie. Jest jakiś opis pokonanej trasy - no jest. Są zdjęcia - piękne, ale bardzo inne od typowych zdjęć podróżniczych - no są. Ale próżno tu szukać znajomej nuty "pojechałem, zdobyłem, opisałem". Opowieść wyraża nie tylko pasję ... ale jakieś szczególne zaangażowanie w próby zrozumienia Samów, szczególną wrażliwość na trudną przyrodę tundry, niesłychane "oko" kulturowe, wyczulenie na znaczenia, dźwięki, obrazy.

Złapałam się na tym, że podchodzę do tej książki z jakimś wręcz fizycznym szacunkiem - spokojniej, powoli przewracałam kartki, dotykałam zdjęć... udzielił mi się chyba niezwykły rodzaj atencji, z jaką autorzy traktują Sápmi i Samów.

"Vággi Várri" jest bardzo przyjemnie wydana. Pół-twarda okładka, grafika stylistycznie nawiązująca do samskiego wzornictwa, niesłychanie ciekawe zdjęcia, ja - botaniczny laik kompletny, najbardziej lubię te "roślinne" - miło jest czytać o Angelica archangelica (cudne, nie?) czyli arcydzięglu, a jeszcze zobaczyć jego królewskie zdjęcie! Są też, oczywiście, moje ulubione renifery.
Do książki dołączona jest płyta, na której przeplatają się dźwięki tundry z... można by powiedzieć także z dźwiękami tundry - bo czym właściwie brzmi, jak nie tundrą, tradycyjny samski rodzaj opowieści śpiewanej - joik?

Zachęcam, polecam, namawiam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena