Koszyk 0
Opis:
To nie tylko polemika z książką znanego brytyjskiego uczonego i ateisty. To starcie dwóch odmiennych światopoglądów, filozofa i biologa, w sporze o system wartości, na gruncie współczesnych osiągnięć naukowych człowieka.
Mniej Więcej
  • Paweł Bloch
  • 2011
  • 1
  • 190
  • 206
  • 126
  • 978-83-932765-0-9
  • 9788393276509
  • ZAAVY

Recenzje czytelników

Pasjonująca batalia Blocha

Ocena:
Autor:
Data:
Początek XXI wieku okazał się nie tylko ogromnym postępem cywilizacyjnym, ale nieoczekiwanie także próbą powrotu do ideologii ateistycznej. Nietrudno dostrzec, iż współczesne chrześcijaństwo poddawane jest surowej krytyce. Wiara w Boga bywa nazywana nie tylko zacofaniem i irracjonalizmem, ale również, jak to z upodobaniem czyni współczesny ateista Richard Dawkins, pełną naukową ignorancją ...
Należy jednak zastanowić się nad przeciwnym punktem widzenia: czy aby na pewno zarzuty stawiane religii są racjonalne? Czy podlegają weryfikacji naukowej? Czy charakteryzują się głębią i nieodpartą oczywistością? Powyższy spór uwidoczniony został w książce Pawła Blocha zatytułowanej „Urojony Bóg Richarda Dawkinsa”. Stanowi ona antytezę opublikowanej w 2006 roku książki Dawkinsa „Bóg urojony”. Płaszczyzna konfrontacji jest rozległa i prowadzi przez dzieje myśli ateistycznej i chrześcijańskiej − od logicznych podstaw wiary, ciężaru dowodowego, prawdopodobieństwa, ewolucji, aksjologii, aż po historię powszechną i historię Kościoła. Dawkins stawia wiele zarzutów, które w pracy Blocha poddane zostały polemicznej krytyce. Niezwykle szerokie pole naukowe pozwala dogłębnie zapoznać się z oryginalną, czołową współczesną myślą apologetyczną. Okazuje się, że wiara w Boga jest logicznie spójna i może komponować się z właściwym współczesności pojmowaniem otaczającej człowieka natury. Chrześcijaństwo zdaje się wychodzić w pełni zwycięsko z ideologicznego starcia, stawiając jednocześnie ateizmowi zarzut, iż bazuje na nieprecyzyjnej, krasomówczej oczywistości. W tym kontekście warto zadać pytanie: skoro ateizm bazuje na argumentacji retorycznej lub czysto intuicyjnej, to w jaki sposób wykazuje on swoją słuszność? Richard Dawkins zaprezentował szereg rozumowań, sugestywnych i wydawałoby się trafnych; jednak, jak to już wcześniej napisał Alister McGrath, charakteryzują się one powierzchownością i nie wytrzymują należytej i precyzyjnej krytyki. Książka Pawła Blocha odnosi się konkretnie do stawianych zarzutów i dokładnie rozpatruje najważniejsze argumenty Dawkinsa. Jest to naukowa, poparta źródłowo (ponad dwustoma przypisami i bogatą bibliografią) polemika z ateistycznym dziełem początku naszego stulecia. Analizuje fundamenty tego światopoglądu, pokazuje jego słabości i wytacza ciężki oręż żelaznej logiki. Czyżby ktoś zatrzymał w końcu ateistyczny maraton Richarda Dawkinsa? Intelektualnie tak, ale społecznie droga jest wciąż jeszcze daleka...

Andrzej Ostrowski

("Pasjonująca batalia Blocha", 3/61 maj 2011 czasopismo "Dominik")
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Książka jest bardzo dobra ale musi być czytana ze zrozumieniem

Ocena:
Data:
Książka jest bardzo dobra. To co na jej temat złego napisano, wynika z całkowitej ignorancji i niestety z pobieżnej i powierzchownej lektury.
Gwoli ścisłości, słowo "współczesny" oznacza w tym kontekście współczesny Dawkinsowi czy pewnej epoce, w której były stawiane zarzuty! Należy zobaczyć co oznacza słowo współczesny w słowniku:

1. «występujący, żyjący w tym samym czasie, w którym istniał ten, o kim mowa»
2 ... «charakterystyczny dla dzisiejszej epoki»
Nawet jeżeli ktoś zmarł w latach 60 to jest Dawkinsowi współczesny, bo Dawkins urodził się w 1941 roku. Ponadto dotyczy pewnej epoki, w której powstawały zarzuty i były odpierane.
Brak zrozumienia słowa "współczesny" może doprowadzać do takich właśnie interpretacji, jak Klerka. O reszcie nawet nie warto wspominać. (Na przykład powołuje się Klerk na książkę przestarzałą, zgodnie ze swoim rozumowaniem bo napisaną jeszcze w 1973 roku. Zarzuca coś komuś, a sam to robi).

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena