Koszyk 0
Opis:
Morrigan Parker w dniu osiemnastych urodzin poznaje prawdę o swoim pochodzeniu. Nie jest zwykłą dziewczyną z Oklahomy, lecz córką potężnej Rhiannon, kapłanki bogini Epony. To dlatego nie umiała znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami. Podczas wycieczki do pobliskich jaskiń Morrigan ścigają tajemnicze szepty. Nazywają ją Nosicielką Światła, przekonują, że posiada boski dar odziedziczony po matce. To dzięki niemu jej dotyk rozświetla kamienie i leczy rany. Oszołomiona Morrigan traci przytomność...
Mniej Więcej
  • P.C. Cast
  • 2013
  • 236
  • 200
  • 130
  • 978-83-238-9089-8
  • 9788323890898
  • ZB2XG

Recenzje czytelników

Przyjmij swoje dziedzictwo...

Ocena:
Autor:
Data:
Swego czasu sięgnęłam po "Wybrankę bogów" autorstwa P. C. Cast, która spodobała mi się na tyle, że postanowiłam zaznajomić się z kontynuacją historii w niej opisanej. Tym sposobem przeczytałam "Powrót bogini". I tym razem lektura przypadła mi do gustu. Zatem w momencie, kiedy dowiedziałam się, że Wydawnictwo Mira zamierza wydać następną część, wiedziałam już, że chętnie poświęcę czas na jej lekturę. Do mych rąk trafił pierwszy tom z podzielonej na dwie części powieści " ... Urodzona bogini", do którego zasiadłam ze sporą dozą entuzjazmu.

Tym razem główną bohaterką nie jest już Shannon Parker, której losy śledziliśmy w poprzednich dwóch częściach cyklu "W kręgu mocy Partholonu". Na główny plan wysuwa się postać dziewiętnastoletniej Morrigan Parker, którą od niemowlęctwa wychowują rodzice Shannon. Dziewczyna od zawsze wiedziała, że jest inna niż jej rówieśniczki. Nad wyraz dojrzała, a do tego posiadająca umiejętności, których nikt inny nie przejawia. Od zawsze czuła, że nie pasuje do tego świata. W końcu nadszedł dzień, który całkowicie odmienił jej dotychczasowe życie. Oto dowiedziała się, że jej matką nie jest wcale Shannon, o której od dziecka opowiadali jej dziadkowie, a Rhiannon, Wybranka Bogini i Wielka Kapłanka Epony. Ale to nie wszystko. Ostrzeżono ją, że na jej duszę poluje Bóg Ciemności, zwany Pryderim, który niegdyś sprowadził na złą drogę jej prawdziwą matkę. Jak wobec poznanej prawdy zachowa się Morrigan? Czy przyjmie dziedzictwo, które jest jej pisane? I czy ulegnie podszeptom Boga o Trzech Twarzach?

Historia w głównej mierze rozgrywa się w Oklahomie. Wydarzenia mające miejsce w Partholonie stanowią jedynie tło dla całej reszty, uzupełniają niektóre wątki tak, aby wszystko było jasne dla czytelnika. Warto w tym miejscu wspomnieć, że "Urodzoną boginię" można czytać bez znajomości poprzednich dwóch części. Najistotniejsze fakty z przeszłości zostały bowiem dość szczegółowo przypomniane na samym początku książki.

Tak jak zasiadałam do lektury z entuzjazmem, tak malał on stopniowo, acz regularnie, w trakcie czytania powieści. Kiedy dotarłam do ostatniej strony, jedyne co czułam, to jedno wielkie rozczarowanie i poczucie straty czasu. Nie tego spodziewałam się po tej historii. Okazała się być po prostu nudna. Na dobrą sprawę wystarczy Wam zaznajomienie się z krótkim opisem zamieszczonym na okładce książki, aby poznać całą historię opisaną w tej części. Doprawdy nie wiele ponad to, co tam wyjawiono, dzieje się w tej powieści. Do tego nie mogę pominąć faktu, że w tym krótkim opisie pojawiły się dwa błędne stwierdzenia. Bohaterka ma dziewiętnaście, a nie osiemnaście lat. Poza tym jej dotyk nie leczy... a przynajmniej nie napisano o tym słowa w tej części. Być może w II tomie będzie coś więcej na temat jej wrodzonych umiejętności, bynajmniej póki co nie posiada ona żadnych mocy uzdrawiających. Sama kreacja bohaterki, jak i innych postaci występujących w powieści, jest nie ciekawa. Nie udało mi się jej w żaden sposób polubić, ani choćby zbliżyć się do tego. Jak dla mnie jest za bardzo mdła, mało wyrazista. Niby ma te swoje niezwykłe zdolności, ale poza tym nie odznacza się niczym szczególnym, co by mnie do niej przekonało. Na dobrą sprawę cała historia jest właśnie taka. Napisana lekkim piórem, prostym i nie wymuszonym językiem, którą czyta się zaskakująco szybko. Tyle tylko, że równie prędko się o niej zapomina. A tak przecież nie powinno być.

Od dobrej książki wymagam tego, że zdoła mnie zainteresować, wciągnie w wir wydarzeń i zostawi z mnóstwem myśli po zakończonej lekturze. Niestety pierwszej części "Urodzonej bogini" P.C. Cast się to nie udało. Nie sprostała w żadnej mierze pokładanym w niej oczekiwaniom. A szkoda. Dotąd powieści autorki bardzo mi się podobały, jednak ta tutaj zupełnie nie przypadła mi do gustu. I teraz mam dylemat. Czy warto sięgnąć po drugi tom? Słyszałam opinie, że jest lepszy od poprzedniego, ale czy to wystarczy, aby dać mu szansę? Mam go na półce, ale waham się, czy uczynić ten krok i wziąć go do ręki. Bo kto da mi gwarancję, że faktycznie okaże się ciekawszy? Że mnie nie zawiedzie? Że nie będzie to tylko aby strata mojego jakże cennego czasu? Niestety nikt takiej gwarancji mi nie da. A ja boję się ryzykować...

Moja ocena: 2/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/urodzona-bogini-cz-1-p-c-cast-recenzja-356/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Boginią być

Ocena:
Autor:
Data:
Jak można się czuć gdy w jednej chwili jest się zwykłą nastolatką, przynajmniej tak uważa większość, a zaraz potem kimś komu składa hołdy jak bóstwu? Jednocześnie najświeższe wspomnienia przypominają o śmierci bliskich osób? Emocje kłębiące się w takim momencie przypominają prawdziwy huragan, gdzie główną rolę odgrywają ból, zagubienie, strach. Pojawiają się także pytania - gdzie się jest i co właściwie miało miejsce, dlaczego to wszystko miało właśnie miejsce teraz?

Morrigan Parker wie ... że nie jest taka jak inni ludzie. To, co ostatnio wydarzyło się w jej życiu przekracza jednak wszelkie wyobrażenia, a nawet o wiele więcej. Czym innym jest poczucie inności, co innego wiedza, że jest się córką córką wielkiej kapłanki, która posłuchała mrocznego boga. Jak można przyjąć niezwykły dar, kiedy wciąż przypomina się los matki? Na jedną osobę to dużo, a to dopiero początek, bo Morrigan znalazła się w Parthalonie, krainie mitycznej i całkowitej innej niż stan Oklahoma. Pojawienie się dziewczyny uważa się za prawdziwy cud i łaskę okazaną przez boginię, sama główna zainteresowana ma "ciut" odmienne zdanie w tym temacie. Każdy jej krok jest obserwowany oraz komentowany i to nie zawsze przychylnie, jednak większość jest oczarowana niezwykłą młodą kobietą i to z wzajemnością. Rodzinny dom i najbliżsi pozostali daleko, ale nowy świat nie jest taki straszny. Szczerze powiedziawszy ma wiele do zaoferowania, a i jego nowa mieszkanka także ofiaruje mu dużo. Gdzieś jednak wciąż pobrzmiewa głos, stający się coraz mocniejszy, który sprawia, że zwątpienie i coś o wiele mroczniejszego zaczyna kiełkować w młodziutkiej Nosicielce Światła. Czy mądre rady i boska opieka wystarczą by wybrać światło zamiast mroku i nie powtórzyć błędów z przeszłości?
Życie ze świadomością, że może jest się całkiem innym człowiekiem niż sądzą inni nie jest łatwe.

Pryderi nie zapomina niczego, szczególnie gdy czeka na odpowiedni moment aby znowu przypomnieć wszystkim o swojej potędze. Może on właśnie nadszedł? Kiedy do głosu dochodzi lęk i zwątpienie to, co wydawało się już pewne traci swą moc. Wystarczy tylko posłuchać podszeptów mówiących o potędze i władzy oraz sięgnąć po to, co się przecież należy ... Kiedyś ktoś już podążył tą ścieżką, a historia lubi się powtarzać ...

Druga część "Urodzonej bogini" to przedstawienie dalszych losów głównych bohaterek z pierwszego tomu oraz wcześniejszych książek. Morrigan i Myrna, nie bliźniaczki, ale podobne do siebie jak dwie krople wody, tak jak kiedyś ich matki mają do wypełnienia swoją misję. Tym razem autorka zawiera w opowieści mroczniejsze tony i daje czytelnikom dość zaskakujące zakończenie. Mityczny Parthalon jest świadkiem kolejnej niezwykłej historii, w jakiej splata się magia, przeznaczenie, bogowie i uczucia. Kiedy za oknem szaro, buro i deszczowo, a słońce jest tylko swoim bladym cieniem, "Urodzona bogini" pozwala na trochę przenieść się w ciekawsze miejsca, gdzie codzienność ma całkiem inne barwy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena