Koszyk 0
Opis:
Urodzeni by żyć to historia trzech ciężarnych Żydówek, więźniarek obozu koncentracyjnego w Auschwitz, którym udało się ukryć swój stan przed oczami oprawców i dzięki temu uniknąć śmierci. Opowieść rozpoczyna się pod koniec II wojny światowej. Trzy nieznające się kobiety zmuszane do niewolniczej pracy w zakł ... adzie zbrojeniowym i ostatecznie umieszczone w masowym transporcie do obozu Mauthausen w Austrii, są pewne, że czeka je śmierć. W trakcie trwającej siedemnaście dni gehenny, pochłaniającej życie tysiąca transportowanych więźniów, kobiety rodzą dzieci. Pomimo katastrofalnych okoliczności, dzięki pomocy współwięźniów, szczodrości mieszkańców mijanych wiosek i paru ludzkim nadzorcom, zarówno matkom, jak i dzieciom udaje się przeżyć do końca wojny. Po wojnie matki z dziećmi rozpoczynają nowe życie w różnych częściach świta. Dopiero podczas obchodów 65. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen dzieci dowiadują się o sobie wzajemnie i okolicznościach związanych z ich narodzinami – okolicznościami tak niezwykłymi i tak jednoczącymi, że nie sposób nie podzielić się nimi z całym światem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wendy Holden
  • 2015
  • 1
  • 432
  • 205
  • 143
  • *, 978837999-194-5
  • 9788379991945
  • ZCM7D

Recenzje czytelników

Nie narzekajmy na czasy w których żyjemy

Ocena:
Autor:
Data:
Moi kochani dziś zapraszam Was na lekturę książki,która oduczy Was narzekania na czasy w których żyjemy. Jak często mówimy i słyszymy od innych,że ich życie jest ciężkie,że w naszym kraju trudno się żyje.Kiedy jednak sięgniecie po książkę Wendy Holden "Urodzeni,by żyć" zdacie sobie sprawę jak wielkimi szczęściarzami jesteśmy żyjąc własnie tu i teraz.Tak naprawdę to powinniśmy dziękować Bogu za to, co mamy i cieszyć się każdą chwilą.
Bohaterki książki "Urodzeni,by żyć" ... niestety nie mogły cieszyć się pięknem życia.
Trzy Żydowskie kobiety wiodą dość spokojne i ustabilizowane życie, aż nagle wojna odbiera im wszystko dom,rodzinę,bezpieczeństwo i spokój.Pod koniec II wojny światowej trafiają do obozu koncentracyjnego w Auschwitz,gdzie zostaje im odebrana godność i człowieczeństwo.Jednak mają coś,co trzyma je przy życiu lecz jednocześnie napawa strachem.Wszystkie trzy kobiety noszą pod sercem nowe życie.Na szczęście kobietom udaje się ukryć ciążę przed swoimi oprawcami,a tym samym uniknąć pewnej śmierci. Nadmienić należy,że owe kobiet nie znają się zupełnie.Zmuszane się je do niewolniczej pracy a ostatecznie wywożone są do obozu Mauthausen w Austrii.Żyją w przekonaniu, że tam czeka je śmierć.W trakcie kilkunastu dni piekła w jakim żyją są świadome tego,że ich bliscy i rodzina,oraz tysiące transportowanych w raz z nimi więźniów straciło życie.Kobietom dzięki sile ducha,wsparciu i pomocy towarzyszek niedoli,jak również przejawom ludzkich odruchów niektórych nadzorców obozu udaje się urodzić dzieci i wraz z nimi przeżyć. Po zakończeniu wojny wiodą szczęśliwe życie nie mając świadomości,że wojna splotła ich losy w tak trudnych czasach.
To dzieci narodzone w tak trudnych okolicznościach spotykają się w 65-tą rocznicę wyzwolenia obozu Mauthausen i wówczas poznają niezwykłą historię ich narodzin,którą chcą podzielić się ze światem w tym niezwykle poruszając i wstrząsającym utworze.

Przyznam szczerze,że książkę czytałam bardzo długo,a to dla tego,że ogrom emocji przeżyć i wzruszeń jakich dostarczyła mi jej lektura nie pozwolił mi przeczytać jej za jednym posiedzeniem.Zmuszona byłam ją sobie dawkować.Po zakończeniu książki na myśl przyszły mi takie słowa jak podziw i uznanie dla tych wspaniałych kobiet, lecz po chwili zastanowienia zrozumiałam,ze one wcale nie tego oczekiwały,bo przecież dla nich jak dla każdej matki oczywistym było,by ratować własne dzieci.Książkę jak najbardziej polecam lecz zdaję sobie sprawę,że nie jest to pozycja dla każdego,więc sami zdecydujcie czy chcecie,a przede wszystkim czy jesteście gotowi by po nią sięgnąć.

Moja ocena to:7/10

Pozdrawiam,
Agnieszka Kaniuk
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Podróż do piekła

Ocena:
Autor:
Data:
Priska, Rachela oraz Anka wiodły jak dotąd bardzo udane i szczęśliwe życie u boku swojej licznej rodziny oraz mężów. Kobiety są z pochodzenia Żydówkami, przez co zaczęto je wytykać palcami oraz prześladować. Jednak każda z nich optymistycznie patrzyła w przyszłość i kobiety zupełnie nie spodziewały się tego, że Niemcy rzeczywiście będą chcieli wytępić wszystkich Żydów. Ich opowieści rozpoczynają się pod koniec drugiej wojny światowej ... kiedy zaczęły na jaw wychodzić przerażające zbrodnie i egzekucje wykonywane na ich pobratymcach w obozach. Choć kobiety nigdy się nie spotkały, to każda z nich musiała przeżyć ten sam koszmar, jakim jest obóz koncentracyjny. Kobiety na miejscu stanęły przed wyjątkowo trudnym wyborem. Każda z nich była w ciąży i zarówno Priska, Rachela, jak i Anka były gotowe zrobić wszystko, aby prawda nie wyszła na jaw …

„Trafiliśmy do piekła, ale nie wiedzieliśmy dlaczego.”

Każdy dzień był dla nich szaleńczą walką o przeżycie i jedynie dzięki silnej woli oraz niezwykłej odwadze udało im się przetrwać ten koszmar. Kobiety były zmuszane do niewolniczej pracy w zakładach po paręnaście godzin siedem dni w tygodniu. Jedzenia dostawały bardzo niewiele i każdego dnia walczyły z wykańczającym głodem oraz zmęczeniem. W dodatku Priska, Rachela oraz Anka bezustannie próbowały ukryć swój stan przed oprawcami oraz uniknąć trafienia do komory gazowej. Jednak jak się okazało Auschwitz miało być jedynie przystankiem w ich niezwykle trudnej drodze. Czy kobietom uda się ukryć prawdę? Oraz czy kiedykolwiek poczują jeszcze smak wolności?

„Odebrali nam godność i choć radziliśmy sobie, jak umieliśmy, nie byliśmy już tymi ludźmi co wcześniej.”

Priska, Rachela oraz Anka zostały wrzucone do wagonów towarowych wraz z tysiącami innych kobiet. Warunki w jakich musiały jechać były przerażające, a jednak to właśnie tam przyjdzie niektórym z nich urodzić. Jednak pomimo tak okrutnych okoliczności wiele osób stara się pomóc kobietom i dodaje im sił do dalszej walki. W mijanych miasteczkach mieszkańcy z narażeniem własnego życia pomagają jak tylko mogą i to właśnie dzięki ich wysiłkom wielu kobietom udaje się przetrwać. Jak potoczą się dalsze losy matek? Oraz czy kiedykolwiek będą w stanie pogodzić się ze stratą najbliższych osób? A co gorsza, czy będą miały w ogóle do czegoś wracać?

„Byłyśmy absolutnie przekonane, że żadna z nas nie przeżyje. […] Zastanawiałyśmy się tylko, jak długo uda nam się wytrzymać.”

Nie miałam pojęcia, że niektóre kobiety rodziły w obozach koncentracyjnych. Zazwyczaj wszystkie matki wraz z ich nienarodzonymi dziećmi od razu kierowano do komór gazowych, lub co gorsza stawały się obiektem eksperymentów (chodzi tutaj o bliźniaki). Przedstawiona tu historia trzech Żydówek wstrząsa czytelnikiem i pokazuje, w jak brutalnej rzeczywistości przyszło żyć wielu innym osobom tego pochodzenia, i nie tylko. Sama odwiedziłam kiedyś Auschwitz i do dziś nie mogę się do końca otrząsnąć po tamtej wycieczce. Jestem pełna podziwu dla tych kobiet, które bez względu na okoliczności gotowe były zrobić wszystko, aby tylko uratować swoje jeszcze nienarodzone dzieci.

Sama nie wiem, jak opisać swój stan, po przeczytaniu tej książki. Na pewno jestem przerażona warunkami w jakich przyszło im żyć oraz bezwzględnością, jak i okrutnością ich oprawców. Książka zapada głęboko w pamięć i skłania do głębszej refleksji nad naszym życiem. Opowieści tych trzech kobiet są oparte na faktach i w środku książki znajdziemy liczne zdjęcia bohaterek oraz realiów w jakich przyszło im żyć. Myślę, że po książkę powinien sięgnąć naprawdę każdy. Jest to z całą pewnością bardzo wartościowa książka, dzięki której mamy możliwość poznać bliżej naszą historię. Zdecydowanie polecam! :))
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena