Koszyk 0
Opis:
Witajcie w świecie nieokiełznanej wyobraźni i nieskrępowanej swobody literackiej. Oto bohaterowie z piekła rodem, balansujący na granicy jawy i snu, życia i śmierci. Kasztaniarz i kosmonauta, trumna z generałem Sikorskim i przygłucha Matka Boska w blasku telewizora dziergająca Jezusowe skarpety. W oszalałym świecie nikogo nie dziwi podwieczorek zapoznawczy dla zmarł ... ych ani teatrzyk oświaty sanitarnej. Weronika Murek niczym nadworny kuglarz słowa miesza style literackie i zwodzi zmysły czytelnika. Doskonała odskocznia od szarości dnia powszedniego. "Krótkie, gęste i treściwe – każde słowo na swoim miejscu, co drugie zdanie mocne i celne niczym aforyzm. A wszystko to spowija aura niesamowitości, choć opowiadania te traktują o zwykłym życiu. Debiut bardziej niż obiecujący." Dariusz Nowacki Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • twarda
Mniej Więcej
 • Weronika Murek
 • 2015
 • 1
 • 144
 • 203
 • 131
 • *, 9788380490246
 • 9788380490246
 • ZCF3H

Recenzje czytelników

Oderwana, idealna!

Ocena:
Data:
Małgosiu! Szalona kobieto kochana, przypominająca owada z jedną kropką. Wiem, że bardzo lubisz czytać, ale Twoje podejście do lektury jest iście prowokująco niepokojące. Czy jest na świecie autor, który napisze książkę , która wreszcie Ci się spodoba? Ale tak, naprawdę, od A do Z , bez ściemy i szukania dziury w całym. Gdyby nie propozycja Weroniki Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" straciłabym nadzieję, że to kiedykolwiek nastąpi. Wiem , że głównie czytasz kryminały ... lubisz mroczne klimaty, czasem takie które wkręcają się w psyche , cudownie niszcząc obraz cukierkowego świata, którego słodyczy tak nie lubisz. Twoje poczucie humoru, czarnego , żeby była jasność obraca się w klimacie śmierci, a psychologiczne zagadki grozy wywołują u Ciebie element niekontrolowanego ożywienia. Debiutancka książka Pani Murek jest strzałem w dziesiątkę, jakby pisana specjalnie dla Ciebie. Książka szalona, będąca na pierwszy rzut oka halucynacją, splotem chaotycznych myśli, totalnie oderwanych od rzeczywistości, nie realnych, a tak pięknie łączących w jedną całość. Książka wprowadzi Cię w Twój ulubiony stan oderwania, formy zawieszenia pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Dialogi postaci bez imion będą perfidnie z Ciebie drwiły, unosiły delikatnie nad ziemię a potem rzucały chytrze w otchłań snu, a może jawy? Zobaczysz jak to jest spóźnić się na własną śmierć, jak gość restauracji odgrywa spektakl dla przechodniów z ulicy, ktoś inny przez radio usiłuje skontaktować się z zaginionym kosmonautą Pączko. Intrygujące, prawda? A co powiesz na wyrwany książce z gardła spis treści? Podam jeden przykład - "Trzeci Pochówek generała Sikorskiego z uwzględnieniem koca" a resztę sobie doczytasz, bo jak pewnie się domyślasz zaraz dostaniesz tę książkę ode mnie w prezencie. Na zakończenie, chciałabym polecić Ci bardzo dobry wywiad z Panią Weroniką Murek na stronie "dwutygodnik.com/literatura" , gdzie opowiada o swoich inspiracjach i tym co spowodowało, że ta książka moim zdaniem jest taka dobra, a przecież wrażenie jest takie jakby "od czapy pisana". Wybrałam również dla Ciebie taki fragment wypowiedzi autorki na temat postrzegania świata: "Szczerze mówiąc, nudzi mnie odpisywanie świata, pieczołowite, aptekarskie odwzorowywanie, właściwie obrysowywanie go. Zawsze mnie potwornie ręka swędzi, żeby rzeczywistości dorobić jeden czy drugi lufcik, wypustkę". Brzmi znajomo, prawda? Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Debiut totalny

Ocena:
Autor:
Data:
"Podszedł do mapy kosmosu i przez chwilę wodził po niej palcem niby coś obliczając. Odległości przedstawiono żółtymi cyframi, ale ktoś je pracowicie poprzekreślał i cienkim mazakiem dopisał pod spodem: >>W rzeczywistości inaczej<<"

Miczurin, radziecki ogrodnik i bohater narodowej propagandy, zwany "ojcem jabłek", próbował stworzyć świat z gruszkami na wierzbie. Udało mu się powołać do życia kilkaset nowych gatunków drzew owocowych i winorośli ... które miały podstawową dla geografii kraju zaletę - były mrozoodporne, można je było więc sadzić na północy kraju. Jednak o północy nie będziemy dziś mówić, przenieśmy się na południowe rubieże literackie, gdzie Weronika Murek miczurinowską metodą sadzi rośliny południowe w siedmiu opowiadaniach. O czym? O śliwkach na sośnie.

"Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" to książka niebanalna, ale w swojej niebanalności - totalna. Tak nieprawdopodobna, jak teorie Miczurina przeczące prawom genetyki - przeczy nauce, chronologii, logice i prawom... powiedzmy, że boskim. Mamy tu dziewczynę, która umarła, ale nie chce o tym pamiętać, Matkę Boską w pokoju z meblościanką dziergającą Jezusowe skarpety, chłopca z mięsa, zupę z rury, polskiego kosmonautę, psa zmartwychwstałego, loterię z nagrodami dla najbardziej wyróżniających się wariatów, czy też bożą i żabią perspektywę w obserwacjach kolejnego pochówku generała Sikorskiego.

Weronika Murek zadebiutowała unikatowym zbiorem opowiadań i aż dziw bierze, że tyle absurdu i surrealizmu mieści się w tak młodej osobie - w dodatku prawniczce. Abstrakcyjne krótkie formy, w jakich się zamknęła to świetnie przemyślane wycinki alternatywnej i groteskowej rzeczywistości wypełnione absurdalnymi sytuacjami, dialogami i postaciami. Surrealistyczni bohaterowie nie mają tu szczegółowych charakterystyk - określani są i kreowani za pomocą chaotycznych (i w tym leży ich piękno) dialogów, pełnych wzajemnego przekrzykiwania i wielopłaszczyznowych wymian zdań. Język autorki jest dosadny, momentami rubaszny, a humor czarny i abstrakcyjny - jak, nie przymierzając, w czeskich filmach.

Wrażenia groteski i niesamowitości dodaje także przystające do charakteru książki, wydanie. Okładka pozostaje w podobny sposób obok rzeczywistości, co tematy, które wybrała sobie autorka, czy tytuły, którymi się posłużyła w nazywaniu swoich opowiadań.

Tych kilka słów pochwalnych klamrą niech zamknie kolejny fragment O prawdopodobnej śmierci polskiego kosmonauty:

"Podszedł do mapy kosmosu i wyciągniętym w wewnętrznej kieszeni marynarki mazakiem dopisał: >>Policzyć naprawdę<<"


SKRÓT DLA OPORNYCH

Dla kogo na pewno tak: dla miłośników abstrakcji, czarnego humoru, literatury na granicy jawy i... urojeń; wielbiciele literackiego, ale dosadnego języka i przeciwstawienia się utartym schematom; coś dla siebie znajdą u Murek także entuzjaści czeskiego filmu w jego klasycznej odsłonie.

Kto powinien omijać: czytelnicy, którzy liczą na klasyczną formę opowiadania (po bożemu - z początkiem, rozwinięciem i zakończeniem) i ci, którzy w literaturze szukają jasnego przesłania, morału nawet.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena