Koszyk 0
Opis:
Kolejny tom „Kronik Wielkiego Dziesięciolecia” Autor odtwarza wypadki z lat 1956–1957, kiedy to dwuwładza Nikity Chruszczowa i Gieorgija Żukowa usunęła dawnych współpracowników Stalina z grona przywódców Związku Radzieckiego, a Żukow potajemnie przygotowywał się do przeprowadzenia przewrotu wojskowego, obalenia Chruszczowa i przejęcia pełnych rządów w kraju ... Suworow przytacza znane i mało znane fakty, które łączy w przekonującą całość. Ukazuje kulisy głośnych historycznych wydarzeń, takich jak XX Zjazd KPZR czy interwencja Armii Radzieckiej na Węgrzech, i sugestywnie przedstawia przebieg bezwzględnej walki o władzę w ZSRR, którą „kat Moskwy i Ukrainy” Chruszczow toczył ze „sługusem i chamem” Żukowem. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Wiktor Suworow
 • 2015
 • 1
 • 256
 • 204
 • 130
 • 978837818-687-8
 • 9788378186878
 • ZCOHF

Recenzje czytelników

o włos od wojny światowej...

Ocena:
Autor:
Data:
Czy historia XX wieku mogła potoczyć się inaczej? Mogła! I to setki razy. Np. gdyby to Żukow, a nie Chruszczow przejął pełnię władzy po Stalinie. O tej „bratobójczej” walce opowiada w najnowszej książce specjalista tematu – Wiktor Suworow.

Upadek (tyt. oryginału: Obłom - Downfall) to kolejny tom „Kronik Wielkiego Dziesięciolecia”.

Jest rok 1956. Stalin nie żyje ... Schedę po nim przejmuje Nikita Siergiejewicz Chruszczow - I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz Gieorgij Konstantinowicz Żukow - marszałek Związku Radzieckiego, minister obrony ZSRR, czterokrotny Bohater Związku Radzieckiego, członek Komitetu Centralnego KPZR, deputowany do Rady Najwyższej ZSRR. Inni konkurenci są systematycznie marginalizowani i eliminowani. Dwuwładza nie może jednak trwać wiecznie.

W 1956 i 1957 roku nastąpiły wypadki zmieniające historię ZSRR jak i całego bloku wschodniego. W 1956 roku na XX zjeździe KPZR Chruszczow wystąpił z referatem O kulcie jednostki i jego następstwach, w której ujawnił część prawdy o krwawych aspektach rządów Stalina i poddał go dogłębnej krytyce obarczając o całe zło. Był to istny szok dla całego bloku wschodniego, jak i prominentnych działaczy. Najbardziej zakłamany zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego stał się przyczynkiem do spisku pod wodzą Mołotowa, Malenkowa, Kaganowicza oraz Woroszyłowa - stalinowców chcących pozbawić Chruszczowa władzy. Przebieg zjazdu, spiski w najwyższych kręgach władzy, krwawą interwencję Armii Czerwonej na Węgrzech przygotowaną przez Żukowa, radzieckie próby jądrowe i wystrzelony Sputnik – to wszystko Suworow łączy w zgrabną całość okraszając specyficzną - znaną z poprzednich książek - narracją, w miejscach, w których źródła milczą lub pozostają nie odtajnione do dziś.

Narracja W. Suworowa, czasami może zbyt kwiecista (ale czy innego języka można się spodziewać po „kacie Moskwy i Ukrainy„ Chruszczowie czy ”sługusie i chamie” Żukowie?) znakomicie oddaje klimat lat 50., głębokiego komunizmu, czasów najgłupszych paradoksów i największych zbrodni. Czytelnicy jego poprzednich dzieł nie będą rozczarowani, bo książka naprawdę wciąga, od pierwszej strony. Dla zainteresowanych historią ZSRR lektura obowiązkowa.

Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena