Koszyk 0
Opis:
Kick Lannigan, mimo młodego wieku, przeżyła w życiu koszmar. Porwana w biały dzień, w wieku zaledwie sześciu lat, przepadła bez wieści. Po kliku miesiącach poszukiwań już mało kto wierzył w szczęśliwe zakończenie tej historii.Wszyscy zakładali najgorsze. Gdy więc niespodziewanie, po kilku latach od tego tragicznego zdarzenia, okazało się, że dziewczynka żyje – ... wszyscy przecierali oczy ze zdumienia. Każda trauma pozostawia jednak ślad. Kick, w pierwszych miesiącach po uwolnieniu, zmaga się z zespołem stresu pourazowego, a rozliczne terapie, w których uczestniczy, zdają się tylko pogarszać sprawę. Lekarstwem okazuje się… wysiłek fizyczny i walka.  Dziewczyna zaczyna trenować boks, łucznictwo, szkoli się w walce wręcz, rzucaniu nożem oraz strzelaniu do celu. I poprzysięga, że już nigdy nie będzie ofiarą… Kiedy więc w ciągu miesiąca w Portland ginie dwójka małych dzieci, a na jej drodze staje tajemniczy Bishop, Kick nie waha się ani przez moment. Dziewczyna uzbrojona w arsenał broni rusza na poszukiwania zaginionych, zupełnie nieświadoma, że wszystkie tropy prowadzą bezpośrednio do jej przerażającej przeszłości… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Chelsea Cain
  • 2016
  • 352
  • 205
  • 135
  • 9788379763955
  • 9788379763955
  • ZD6PR

Recenzje czytelników

Unik

Ocena:
Autor:
Data:
Nie da się uciec przed bolesną przeszłością. Można spróbować o niej zapomnieć lub nauczyć się z tym żyć. Jednak wspomnienia i tak będą wracać, bo prawda jest taka, że każda trauma zostawia trwały ślad. Czy możliwe jest aby tego uniknąć?

Kick Lennigan, mimo młodego wieku, przeżyła w życiu prawdziwy koszmar. W wieku sześciu lat została porwana i przepadła bez wieści. Nikt nie wierzył w szczęśliwe zakończenie tej historii, bo im więcej czasu upływało ... tym mniejsze było prawdopodobieństwo odnalezienia jej żywej. Gdy po kilku latach okazało się, że dziewczynka przeżyła - wszyscy przecierali oczy ze zdumienia. Kick nie mogła się pozbierać po tej tragedii. Od tamtego czasu zmaga się z zespołem stresu pourazowego, a rozliczne terapie, w których uczestniczy, nie przynoszą zamierzonego efektu. Jedyną ucieczką od bolesnej wspomnień okazał się wysiłek fizyczny i walka. Dziewczyna poprzysięgła sobie, że już nigdy nie będzie ofiarą...
Gdy w ciągu miesiąca w Portland ginie dwójka małych dzieci, Kick decyduje się je odnaleźć. Uzbrojona po zęby, mając do pomocy tajemniczego Bishopa, wyrusza na poszukiwanie zaginionych. Nie spodziewa się jednak, że wszystkie tropy prowadzą bezpośrednio do niej. Dziewczyna będzie musiała po raz kolejny skonfrontować się z przerażającą przeszłością.

Gdy tylko ujrzałam w zapowiedziach Wydawnictwa Czwarta Strona książkę „Unik”, wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać. Hipnotyzujące spojrzenie dziewczyny z okładki, mroczny i ciemny las, skutecznie przyciągnęły moją uwagę i rozbudziły ciekawość. Nastawiłam się na mocny thriller psychologiczny, który wręcz wbije mnie w fotel. Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce. Jednak w wielu przypadkach jest to po prostu niemożliwe. Czy książka Chalsea Cain sprostała moim oczekiwaniom? Przekonajcie się.

Autorka w swojej książce dotyka bardzo trudnego i przerażającego tematu, jakim jest porywanie, wykorzystywanie dzieci i pedofilia. Książki tego typu zawsze wywołują we mnie sprzeczne emocje, ciężko mi je czytać, a po skończonej lekturze zwykle mam problem z poukładaniem swoim myśli w głowie. Myślę, że większość z nas ma problem z odbiorem takich książek. Czytanie o krzywdach jakie dzieją się dzieciom wywołują przerażenie, obrzydzenie i niedowierzanie. Czujemy złość i frustrację, nie godzimy się z tym co dzieje się w książce i na świecie. Bo jak przejść obojętnie obok czegoś takiego? Nie da się stłumić w sobie tych emocji, bo czyny jakich dopuszczają się ludzie którzy w bestialski sposób krzywdzą i wykorzystują dzieci, są karygodne i niedopuszczalne! Książka Chelsea Cain nie jest wyjątkiem. Porusza najdelikatniejsze struny w duszy, szokuje i wywołuje prawdziwe dreszcze przerażenia na całym ciele. Autorka postarała się, aby w jej książce nie zabrakło emocji i choć stopniuje napięcie, to jednak nie sposób pozbyć się uczucia niepokoju, które właściwie do samego końca mi towarzyszyło. Akcja płynie w miarę szybko, dzięki czemu książka nam się nie dłuży, a wręcz przeciwnie – wciąga i mocno intryguje.

Postacie zostały dopracowane i ukazane w ciekawy sposób. Główną bohaterką jest tutaj Kick, która zmaga się z zespołem stresu pourazowego. Jej sposób na radzenie sobie z traumatycznymi przeżyciami, to ćwiczenie sztuk walki i wysiłek fizyczny. Dziewczyna trenuje boks, łucznictwo, szkoli się w walce wręcz, rzucaniu nożem, oraz strzelaniu do celu. Wie jak obezwładnić napastnika, a nawet zabić. I choć stara się być silna, w gruncie rzeczy czuje strach. Nie chce aby koszmar jaki przeżyła w dzieciństwie wrócił, dlatego robi wszystko by już nigdy nie dać się zaskoczyć i nie stać się ofiarą. Kolejną postacią na którą zwróciłam uwagę jest matka Kick, Paula. Od samego początku nie potrafiłam jej zrozumieć, a jej postawa zbulwersowała mnie i zdegustowała. Nie potrafię pojąć, jak można zarabiać na dramacie swojego dziecka. W książce możemy również zaobserwować relacje jaka wywiązuje się między Kick a Bishopem. Jest dość skomplikowana i niejasna, ale bez wątpienia wzbudza ciekawość. Ciekawa jestem jak to wszystko potoczy się dalej, dlatego z niecierpliwością będą wypatrywać kolejnej części cyklu.

„Unik” z uwagi na temat jaki porusza autorka, nie jest lekturą łatwą. To książka która ma na celu wzburzyć i zaszokować czytelnika. Warto również wspomnieć, że jest to pierwsza część cyklu, w którym główną bohaterką ma być właśnie Kick Lennigan. Jedyną rzeczą, która trochę raziła mnie w oczy, to zakończenie. Liczyłam na coś bardziej spektakularnego. Tymczasem zabrakło mi momentu zaskoczenia i wrażeń które mogłyby powalić mnie na ziemię. Zdaję sobie sprawę, że może to być spowodowane tym, że w przyszłości ma się ukazać część druga. Jednak ja, gdy sięgam po thriller oczekuję od niego efektu „wow” i finału, który ma być dopełnieniem całej historii.

Podsumowując, „Unik” to całkiem dobry thriller, który bez wątpienia potrafi poruszyć do żywego. Intrygująca fabuła, szybka akcja i kontrastowe postacie w świetny sposób dopełniają całości. Książka Chelsea Cain zasługuje na uwagę, nie tylko ze względu na jej niezwykłą okładkę. I choć tekst nie jest perfekcyjny, to jednak warto po nią sięgnąć. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ochronić dzieci

Ocena:
Autor:
Data:
Kick Lannigan jest niewątpliwie kobietą niezależną, umiejącą się obronić, zdeterminowaną, by już nigdy więcej nie czuć strachu. Jej posiniaczone i naznaczone szramami ciało przypomina, że zrobi wszystko, by poczuć się bezpiecznie. Sztuki walki, rzucanie nożami i gwiazdkami, strzelanie, to jedynie niektóre z jej umiejętności. Do tego ma szeroką wiedzę psychologiczną i doskonale wytrenowaną spostrzegawczość. Rzec by można nadaje się na idealnego żołnierza. Prawda jest jednak całkiem inna ... Jako dziecko została bowiem porwana. Przetrzymywana w ciemności, a następnie zmuszana do rzeczy, o których lepiej nie myśleć i całkiem podporządkowana Melowi, osobie odpowiedzialnej za całą tę tragedię, po kilku latach została uratowana. Czas spędzony z porywaczem zostawił jednak ogromne piętno na jej życiu. Wyprana psychika, okrutne wspomnienia i brak jakiejkolwiek anonimowości sprawiły, że bohaterka jest osobą nie tyle ostrożną, co stroniącą od ludzi.

Dziewczyna ma jeszcze jedną specyficzną obsesję, śledzi doniesienia o uprowadzonych dzieciach. Do tego nosi ze sobą cały arsenał broni. Pewnego dnia pojawia się u niej dziwny człowiek, który proponuje jej udział w próbie odnalezienia porwanego niedawno chłopca i dziewczynki. Choć Kick nie ufa Johnowi Bishopowi, gdyż po tylu przejściach ciężko zaufać komukolwiek, a co dopiero nieznanemu mężczyźnie, godzi się, by pomóc dzieciom. By jednak to zrobić stanie przed wyzwaniem, które okaże się naprawdę bolesne i wplącze się w ciąg niebezpiecznych zdarzeń.

„Unik” jest doskonałym i elektryzującym thrillerem, który nie pozwoli wam zmrużyć oka i odłożyć książki przed zakończeniem. Chelsea Cain doskonale buduje klimat napięcia oraz niepokoju i traumy bohaterki. Gdy trzeba robi się gorąco, atmosfera osaczenia wzmaga się a przeszłość wraca niczym bumerang. Pościg za groźnym i pozbawionym ludzkich odruchów człowiekiem, tajemnicza organizacja szefa Bishopa i wiążące się ze sobą historie to zaledwie ułamek tego, co serwuje czytelnikom autorka. Świetnie nakreślone, bardzo charakterystyczne i silne postaci, to wielka zaleta książki. Kick to naznaczona przeszłością dziewczyna, która potrafi jak nikt walczyć o swoje, a jednocześnie umie podporządkowywać się sytuacji i wykonywać polecenia. Jej zachowanie ewidentnie świadczy o tym, że nigdy nie otrząsnęła się z wyrządzonej jej krzywdy, ale potrafi być kochająca i opiekuńcza wobec brata Jamesa, który wydaje się być w gorszej sytuacji niż ona oraz Monstera starego psa, przez którego stała się łupem porywacza. Jeśli bohaterka o czymś marzy to niewątpliwie jest to normalne życie, ale ciężko mi uwierzyć, że nawet po dziesiątkach terapii można zapomnieć o czymś, co wyrządził jej Mel. Mimo tego nie ucieka, ma swój cel i konsekwentnie go realizuje. James, brat bohaterki, stereotypowy komputerowiec, który nie lubi wychylać się zza ekranu i wychodzić z domu. Ma problemy z emocjami i dziwne blizny na nadgarstkach, ale doskonale rozumie się z Kathleen. To geniusz i kolejny bohater przytłoczony cierpieniem. W końcu John Bishop – mężczyzna, który pojawia się znikąd. Nie wiadomo, dlaczego tak bardzo zależy mu na odnalezieniu uprowadzonych dzieci. Nie lubi broni, ale jest doskonale wyszkolony. Ma dostęp do wszelkich informacji, bogate zaplecze środków a do tego nic o nim nie wiadomo. Razem z Kit tworzy naprawdę ciekawy duet, który aż iskrzy na wielu różnych płaszczyznach.

Genialnie opowiedziana historia, wartka akcja która rozpędza się z minuty na minutę, tajemnica przeszłości bohaterów (gdyż każdy z nich coś skrywa), pogoń za ludźmi odpowiedzialnymi za porwania dzieci, radzenie sobie z demonami przeszłości, świetnie sportretowani bohaterowie, których nie sposób zapomnieć, przeplatanie się przeszłości z teraźniejszością, elektryzujący styl i niecodzienne relacje bohaterów czynią z „Uniku” jedną z lepszych książek które czytałam. Chelsea Cain zasługuje na prawdziwe uznanie, gdyż zatrzymuje uwagę czytelnika i prowadzi go przez mroczną historię bezustannie podsycając ciekawość i pozostawiając wiele do powiedzenia. Pierwszy tom opowieści o Kick stawia pytania, na które mam nadzieję poznać odpowiedź w kolejnych częściach. Bezapelacyjnie to książka, która nie pozwoli wam o sobie zapomnieć nim nie poznacie wszystkich odpowiedzi. Ze swojej strony serdecznie polecam nawet najbardziej wymagającym czytelnikom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena