Koszyk 0
Opis:
Związek Radziecki, koniec lat 40. ubiegłego wieku. Ofiary Wielkiej Czystki, więźniowie stalinowskich łagrów, którzy od lat uznawani są za zmarłych, znów pojawiają się w życiu swoich bliskich.  Spotkania zawsze są przelotne, a dziwne zachowanie i przerażający wygląd skazańców sprawiają, że świadkowie starają się jak najszybciej o nich zapomnieć.Po latach, gdy Zwią ... zek Radziecki upada, wnuk jednego z represjonowanych podejmuje własne śledztwo, starając się wyjaśnić tajemnicę zagadkowych powrotów. Trop prowadzi go do gorliwie strzeżonego łagru, gdzie w nieznanym celu przetrzymywano tych więźniów, którzy mimo tortur nie przyznali się do winy. Poszukiwanie ukrytego „drugiego dna Imperium” obraca się w odrealnioną wędrówkę po obłąkanych syberyjskich wioskach, w których rzeczywistość miesza się z koszmarem, a przeszłość – z teraźniejszością.Dmitrij Bykow – jeden z najpopularniejszych współczesnych rosyjskich pisarzy, poeta, krytyk literacki i publicysta. Choć nie jest politykiem, jest wymieniany w szeregu liderów ponadpartyjnej antyputinowskiej opozycji. Dzięki swojej postawie obywatelskiej i celnym satyrycznym komentarzom na temat aktualnej rzeczywistości stał się głosem rosyjskiego protestu. W swoich książkach umiejętnie łączy elementy kryminału, antyutopii, a nawet thrillera z refleksją nad historią i teraźniejszością Rosji.Jego powieść Uniewinnienie jest mistrzowską próbą zrozumienia irracjonalnej tęsknoty za radziecką przeszłością ubraną w formę literackiej prowokacji.   Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dmitrij Bykow
  • 2015
  • 320
  • 222
  • 145
  • 9788379762132
  • 9788379762132
  • ZCF8E

Recenzje czytelników

Gorzka opowieść o Rosji i Rosjanach..

Ocena:
Autor:
Data:
Zrozumieć Rosję i Rosjan to rzecz nie prosta, jeśli nie niemożliwa. Owszem, możemy poznać burzliwą historię tego kraju, jego barwną kulturę, obyczaje i zwyczaje zwykłych mieszkańców.. Wszystko to jednak będzie tylko niewielkim skrawkiem tego, co możemy nazwać prawdą o Rosji. Wydaje się bowiem prawdziwym stwierdzeniem to, iż Rosję poznać może tylko i wyłącznie Rosjanin z krwi i kości, żyjący w tym kraju od zawsze i zmagający się z dawnymi echami przeszłości, która nigdy nie da o sobie zapomnieć. ... Podobne i niezwykle interesujące spojrzenie na tę kwestię rysuje w swojej debiutanckiej powieści rosyjski autor Dmitrij Bykow, której to tytuł brzmi - "Uniewinnienie".

Akcja powieści przenosi Nas do Związku Radzieckiego lat 40-tych, oraz Rosji po upadku komunistycznego Imperium. Główny bohater tej opowieści - młody historyk Rogow, zainspirowany opowieściami sąsiada z daczy - Kretowa, postanawia rozwikłać tajemnicę i zagadkę legendarnych powrotów więźniów u schyłku lat 40-tych, którzy pojawiali się swoimi bliskim na krótką chwilę, po czym nagle znikali. Więźniowie Ci, uznawani za zmarłych, odwiedzali swoje rodziny, swoje domy i swych przyjaciół, ukazując Im swój przerażający wygląd i równie przerażające zachowanie. Rogow, tchnięty wskazówkami Kretowa, wyrusza w wielką i niebezpieczną wyprawę po najodleglejszych krańcach Syberii, której to celem jest tajemniczy obóz więzienny pod Omskiem, gdzie trafiali najwięksi i najzagorzalsi wrogowie władzy ludowej.. Podróż pomiędzy jawą i snem odmieni na zawsze życie młodego mężczyzny, a jej finał okaże się niezwykle tragiczny..

Książka Dmitrija Bykowa to bardzo klimatyczna opowieść o Rosji teraźniejszej i tej sprzed lat, do której wciąż tak wielu obywateli tego kraju czuje tęsknotę i sentyment. Książka utrzymana jest w konwencji psychologicznej powieści drogi, ale znajdziemy tu także elementy sensacji, dramatu jak i również fantastyki. W zasadzie lektura tej pozycji to coś na wzór podróży pomiędzy tym co logiczne i namacalne, a tym co niezwykłe, szaleńcze, symboliczne. I trudno jest tutaj oddzielić czytelną granicą te dwa światy, gdyż wzajemnie się one ze sobą przeplatają i tworzą wspólną i niepowtarzalną całość literackiego świata Bykowa. Być może to nazbyt daleko idące porównanie, ale czytając tę powieść nie mogłam oprzeć się skojarzeniom z "Miasteczkiem Twin Peaks" Davida Lyncha, ukazanego w rosyjskich realiach i poprzez rosyjskie spojrzenie na życie, świat, historię i miejsce człowieka w jej trybach.. Myślę, że właśnie tak należy odbierać tę opowieść, na wpół realnie, na wpół symbolicznie, by w pełni zrozumieć jej przesłanie.

Fabułą tej historii jest bardzo interesująca, zaskakująca i trzymająca w napięciu niemalże do ostatniej strony. Oto bowiem dowiadujemy się o wielkiej tajemnicy sprzed lat, której rozwikłanie leży w rękach głównego bohatera. Następnie towarzyszymy mu w jego niezwykłym śledztwie i podróży po Rosji, która niesie sobą wiele przygód, ciekawych postaci i niespodzianek. Wreszcie na sam deser otrzymujemy spektakularny finał, który z pewnością zaskoczy każdego czytelnika i pozostawi z bardzo mieszanymi uczuciami.. Innymi słowy - fabularny przepis na świetną opowieść. W normalnych okolicznościach zapewne tak by było, jednak w tym przypadku owa fabuła stanowi jedynie tło dla czegoś znacznie bardziej ważnego. Tym czymś jest interpretacja historii, losów całego narodu, tożsamości i dzisiejszej kondycji psychicznej mieszkańców Rosji. To także polityka, od której tutaj nie sposób nie uciec i nie dostrzec bardzo mocnych poglądów samego autora, jakże krytycznych wobec historii oraz totalitarnych zapędów dzisiejszej władzy. I w tym oto kontekście ta, skądinąd niezwykle ciekawa fabuła, traci jakby na znaczeniu, ustępując pola bardziej wzniosłym echom tej literackiej historii. Czy to dobrze..? Nie wiem, myślę że z punktu widzenia europejskiego czytelnika, może wcale nie koniecznie. Za punkt widzenia Rosjanina nie mogę odpowiadać, aczkolwiek jestem bardzo ciekawa jak on by wyglądał..

Po lekturze "Uniewinnienia" nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż książka ta była kierowana głównie do rosyjskiego czytelnika. Pomijając już nawet liczne typowo rosyjskie niuanse, jak chociażby nazwiska ważnych ale mało znanych poza Rosją postaci, odwołania do historycznych szczegółów czy też stricte rosyjskie powiedzenia, lektura tej powieści siłą rzeczy będzie trudną przygodą dla każdego obcokrajowca, który nie był i nie żył nigdy w tym wielkim kraju. To swoisty dialog, gra i słowna zabawa pomiędzy autorem, a rosyjskim społeczeństwem. Zabawa, która wraz z z kolejnymi stronami przeradza się w istną terapię szokową, uderzającą w ludzką naiwność, głupotę i zakłamywanie rzeczywistości ze zdwojoną siłą. I najciekawsze w tym wszystkim jest to, iż dla Polaka, Niemca czy też Francuza będą to oczywiste prawdy, dla Rosjanina - nie koniecznie. To literacka próba rozliczenia się z przeszłością, której tak naprawdę naród ten nigdy nie podjął i chyba nie czuł też takiej potrzeby.. Choć jak widać, niektórzy z Rosjan mimo wszystko podjęli tę próbę..

Niemniej muszę przyznać, iż podczas lektury tej książki zazdrościłam rosyjskiemu czytelnikowi emocji i zaskoczeń, których to udziałem może On być, Ja zaś z pewnością siłą rzeczy musiałam być ich pozbawiona.. I nawet jeśli owe emocje będą w większości bardzo mocne, trudne i bolesne, to i tak sam fakt ich przeżycia za pomocą literatury jest już czymś niezwykłym i bardzo ważnym. Wiem, że to być może nie do końca racjonalne spostrzeżenie, ale jest coś na rzeczy w tym, iż niektóre książki są dla pewnych narodów wyjątkowe, dla innych zaś po prostu są. Zazdrość czytelnika i miłośnika dobrej, ambitnej literatury wydaje się być w tym miejscu czymś w pełni uzasadnionym.., bynajmniej mam taką nadzieję:).

"Uniewinnienie" to także wielka skarbnica literackich "smaczków", których nie moglibyśmy poznać i spotkać w żadnej innej książce. Wystarczy tu wspomnieć choćby niezwykłe wątki o losach radzieckich pisarzy, z Issakiem Bablem czy też Jurijem Oleszą na czele. Są to nazwiska nie mówiące zbyt wiele przeciętnemu czytelnikowi w Polsce, a z pewnością zasługujące na poznanie i pamięć, gdyż byli to wybitni twórcy rosyjskiego życia kulturalnego. Jednak owa uczta na tym się nie kończy, gdyż znajdziemy tutaj niepowtarzalne dygresje i rozważania tychże postaci i innych bohaterów na temat literatury i jej roli w życiu człowieka, kondycji ówczesnej sztuki, kultury, wagi religii czy też różnic rasowych. To słowa nie tylko mądre, ale graniczące wręcz z poezją, których nie powstydziliby się najwięksi mistrzowie pióra. I wreszcie metafizyka, której na stronach tej książki znajdziemy naprawdę bardzo dużo. To uczta dla wymagającego odbiorcy, któremu brakuje w dzisiejszej literaturze pytań, rozważań i dyskusji.., nie koniecznie oczekujących zaś uzyskania odpowiedzi..

Lektura tej powieści to literacka podróż po Rosji, jej historii i niezwykłej kulturze. Podróż, która odsłania wszystkie ciemne strony tego narodu, jak i również daje pewną nadzieję na przyszłość. Owa nadzieja rodzi się z tego, iż jej autor jest człowiekiem otwartym na prawdę i gotowym stawić czoła demonom przeszłości. I choć z pewnością jest on w mniejszości rosyjskiego społeczeństwa, to już sam fakt iż odważył się On podjąć taki temat i stworzyć taką historię, zasługuje na wielkie uznanie. To głos nowego pokolenia Rosjan, który być może kiedyś zostanie dosłyszany przez cały naród. Myślę, że właśnie literatura jest idealną drogą do tego celu..

"Uniewinnienie" to bardzo ciekawa, ambitna, inteligentna i momentami szokująca powieść, idealna dla wszystkich tych którzy oczekują od literatury czegoś więcej niż tylko rozrywki. Powieść o Rosji jakiej do tej pory nie mieliśmy okazji poznać, być może zrozumieć. I chyba właśnie dziś, w tak dramatycznym okresie historii Europy i Rosji, warto sięgnąć po tę książkę i spróbować usłyszeć rosyjski głos, jakże inny od tych słyszanych z kremlowskiego pałacu..
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Skazani za niewinność

Ocena:
Autor:
Data:
Rogow to wnuk represjonowanego w 1938 roku pracownika naukowego. Stary przyjaciel rodziny opowiada chłopakowi o tajemniczym łagrze, w którym przetrzymywano wyselekcjonowanych podczas Wielkiej Czystki więźniów. Dodatkowo Kretow sugeruje młodemu mężczyźnie, że więźniami były osoby, które przeżyły piekło tortur i przesłuchań, a na koniec byli wywożeni do specjalnych obozów. Rogow wierzy, że w takim właśnie miejscu przebywał jego zaginiony dziadek ... Chłopakowi przez długi czas tłucze się po głowie opowieść starego przyjaciela, nie dając o sobie zapomnieć. Kiedy Kretow umiera pozostawia mu w testamencie lusterko z gazetą, a której zaznaczono słowo „Czyste”. Bohater decyduje się rozpocząć poszukiwania owego tajemnego miejsca. Nie wie do czego doprowadzi go prywatne śledztwo, ale zdaje sobie sprawę z tego, że trudno będzie mu zawrócić z obranego kursu.

W powieści Bykowa można odnaleźć wiele odwołań do rosyjskiej literatury. Pisarz wplata w opowieść nazwiska znanych rosyjskich autorów. Momentami posiłkowałam się dodatkowymi materiałami, aby lepiej poznać daną postać. Nie powiem było to lekko denerwujące, kiedy w głowie pojawiała się myśl „a, kto to do licha?”. Trzeba było odrywać się od czytania i sprawdzać któż kryje się pod danym nazwiskiem. Może lekko uciążliwe, ale jakże pouczające. Można wynieść masę informacji na temat rosyjskiego pisarstwa.

Bykow w swojej powieści zastosował dwa równoległe wątki. Z jednej strony poszukiwanie przez Rogowa tajemnego łagru oraz z drugiej rekonstrukcja losów więźniów owego obozu pracy, którzy powrócili do Moskwy, ale z punktu widzenia wyobraźni samego Rogowa. Podczas czytania pojawiały się w mojej głowie myśli, że autorowi brak pomysłów na dalszą akcję, jednak jak za dotknięciem magicznej różdżki pojawiały się sceny, które zaskakiwały. Pisarzowi udało się wywieźć mnie w pole. Razem z Rogowem szukałam tajemnego łagru, a zakończenie nie powiem mocno mnie zaskoczyło.

Zachwyciła mnie ta część „Uniewinnienia”, która dotyczyła obozu w Czystym. Pisarz wykorzystał w niej masę dziwacznych, makabrycznych i zadziwiających scen. Sami bohaterowie zachowują się podejrzanie. Myślę, że tym zabiegiem chciał podkreślić całą bezsensowność czystek stalinowskich. Prawo jakim kierują się bohaterowie tego łagru zdumiewa. Sam Rogow miał zadanie odkryć, na czym polega owe prawo i kto ma go przestrzegać. Sposób życia i postępowania głównych postaci sprawia, że chce się zapytać czy cierpienie może być dobre i czy tortury mogą sprawić przyjemność osobie torturowanej. Bykow opowiada swoją historię w oryginalny, zapadający w pamięć sposób. Jego opowieść funkcjonuje między rzeczywistością, a snem, między wiarą w ludzką dobroć a jej zaprzeczeniem.

„Uniewinnienie”, to opowieść o tych, którzy poddali się reżimowi. Wymęczeni zaczęli akceptować bezwzględność i okrucieństwo. To również rzecz o dramatycznych i niejednokrotnie skandalicznych wyborach, jakich musieli dokonać bohaterowie opowieści. Wreszcie jest to historia o tych, którzy wygrali ze śmiercią i nieśli nadzieję kolejnym pokoleniom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena