Koszyk 0
Opis:
Wielki bestseller we Włoszech, 4. powieść z Guido Guerrierim w roli głównej: zaginiona dziewczyna i nietypowa misja adwokata. Mecenas Guido Guerrieri, samotnik, intelektualista i erudyta, a przede wszystkim specjalista od spraw karnych, otrzymuje kolejną delikatną sprawę do rozwiązania. Do jego kancelarii zgłaszają się zamożni państwo Ferraro. Pół roku wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła ich córka, Manuela. Wszystkie tropy prowadzą donikąd ... a jedynym ewentualnym podejrzanym jest jej były chłopak, który ma mocne alibi. Z braku poszlak policja umorzyła śledztwo. Rodzice dziewczyny nie chcą jednak zrezygnować. Czy mecenas Guerrieri zdoła rozwikłać zagadkę i znaleźć odpowiedź na pytanie, co stało się z Manuelą? To było porwanie? Gwałt i morderstwo? A może ucieczka z domu? Pełen ironii, melancholii i cierpkiego humoru kryminał, w którym miłośnik przystojnego mecenasa odnajdzie zarówno kryminalną intrygę, jak i życiowe rozważania głównego bohatera. Carofiglio stworzył kolejną wciągającą historię, w której niuanse włoskiego prawa przeplatają się z trzymającymi w napięciu zagadkami. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Gianrico Carofiglio
 • 2012
 • 1
 • 304
 • 202
 • 135
 • Mroczna seria
 • 978-83-7747-650-5
 • 9788377476505
 • ZANQA

Recenzje czytelników

Ulotna doskonałość z małą niedoskonałością

Ocena:
Autor:
Data:
Guido Guerrieri jest adwokatem. Któregoś razu kolega po fachu przyprowadza do niego małżeństwo, których córka zaginęła kilka miesięcy wcześniej. Proszą Guido, by przejrzał zebrane materiały nim prokurator ostatecznie zamknie sprawę jako nierozwiązaną. Guido rozpoczyna własne śledztwo, usiłując ustalić, co stało się z dziewczyną.
Guido jest adwokatem, ale pocieszające jest to, że nie jest supermanem adwokatów. Prowadzi wiele spraw, nie wszystkie wygrywa ... ale nad przegranymi nie rwie włosów z głowy. Nie sprawia wrażenia sfrustrowanego, raczej sympatycznego kompana do długich rozmów przy dobrym winie. To bohater, który jest obserwatorem wydarzeń, który zachowuje wobec siebie zdrowy dystans, co widać w ironicznych komentarzach o samym sobie. Lubię go. Podoba mi się jego spokój, poczucie humoru, gust muzyczny. Podoba mi się w kontaktach z ludźmi, których spotyka (szczególnie ciekawa relacja z dawną klientką, która prowadzi bar), w rozmowach ze świadkami. Stara się być uczciwy w ocenie innych i w pracy, którą wykonuje. I dobrze jest mieć takiego przewodnika po historii w powieści. Guido okazuje się być idealnym narratorem wydarzeń.
Carofiglio pokazuje wszystko oczyma swojego bohatera i jak nie przepadam za narracją pierwszoosobową, tak tu mi bardzo odpowiadała, bo wejście w głowę Guido jest interesujące, choć nie powoduje fajerwerków. Odnoszę jednak wrażenie, że bohater jest samotny i tę jego samotność wyraźnie czuć w trakcie lektury.
Przyznam, że książkę czytało się całkiem dobrze. Ze względu na prawniczą otoczkę porównania z twórczością Johna Grishama nasuwają się same, ale Carofiglio jest moim zdaniem nieco lżejszy w tonie; nie ujmuje przy tym niczego z wagi zagadki kryminalnej, z którą mamy do czynienia. Wydaje mi się jednak, że nie do końca przemyślał, jak tę książkę poukładać. Dobrze wymyślił zagadkę i jej rozwiązanie. Świetnie skonstruował postaci, napisał znakomite dialogi, przez które się płynie (sceny, w których Guido przesłuchuje świadków lub rozmawia z Nadią są moimi ulubionymi). Ale z drugiej strony momenty np. ze słuchaniem muzyki czy boksowaniem worka treningowego (i "rozmową" z nim) niepotrzebnie zaburzają rytm książki. Są jakby wciśnięte nie z tej bajki, co sprawia, że historia traci na płynności. Z jednej więc strony - dobrze, że poza kryminałem mamy dodatki, ale z drugiej autor chyba nie do końca wiedział, jak je zgrabnie wpleść w fabułę.
Niemniej nastrój w powieści godny jest polecenia. I chyba jeszcze nigdy tak spokojnie nie czytało mi się kryminału. To ciekawe doświadczenie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena