Koszyk 0
Opis:
Poruszająca opowieść o losach młodego człowieka u progu dorosłego życia pióra autorki bestsellerowej „Sekretnej córki”.  Anil przyszedł na świat w zamożnej rodzinie z rolniczych rejonów Indii. Wszyscy oczekują, że jako najstarszy, ukochany syn przejmie po ojcu rolę głowy klanu oraz lokalnego sędziego, mądrze i z wyczuciem rozstrzygającego spory mieszkańców wioski ... Anil dokonuje jednak innych wyborów. Jako pierwszy w swojej rodzinie skończy studia i zostanie lekarzem, pierwszy opuści też Indie, by pracować za oceanem. Tysiące kilometrów od rodzinnej wioski rozpoczyna nowe życie w pełnym pokus Dallas, poznaje smak alkoholu i miłości, odkrywa również mroczne strony swojej przybranej ojczyzny i na własnej skórze przekonuje się, ile niebezpiecznych sprzeczności ona skrywa. Praca w obleganym przez najbiedniejszych mieszkańców miasta szpitalu jest wyczerpująca i nie szczędzi mu rozczarowań, mimo to Anil nie zamierza się poddawać, zdecydowany w tym właśnie miejscu na świecie zbudować swoją przyszłość. Tymczasem w Indiach przyjaciółka Anila z dzieciństwa Leena wychodzi za mąż i opuszcza ukochany dom, by zamieszkać z nową rodziną. Wkrótce pozna smak okrucieństwa i przekona się, że marzenie o miłości równie silnej jak ta, która połączyła jej rodziców, może na zawsze pozostać niespełnione. Źle dzieje się również w życiu Anila. Dramatyczne wydarzenie stawia pod znakiem zapytania jego wartość jako lekarza i przyjaciela. Nawet jego szczęśliwy dotychczas związek zaczyna się psuć. Podczas letniej wizyty w rodzinnej wiosce Anil odnawia znajomość z Leeną, która zdaje się go rozumieć lepiej niż ktokolwiek inny. Na drodze ich miłości stanie jednak pewna fatalna w skutkach decyzja sprzed lat. Dwoje młodych ludzi będzie musiało wybierać pomiędzy wolnością a obowiązkiem, lojalnością a prawdziwym uczuciem. Shilpi Somaya Gowda urodziła się i wychowała w Toronto, w rodzinie imigrantów z Bombaju. Latem 1991 roku pracowała jako wolontariuszka w indyjskim sierocińcu. Obecnie wraz z mężem i dziećmi mieszka w Kalifornii. Jej poprzednia powieść „Sekretna córka” znalazła się na listach bestsellerów „NY Timesa”, „USA Today”, „IndieBound” i stała się międzynarodowym bestsellerem przetłumaczonym na 24 języki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Shilpi Somaya Gowda
  • 2016
  • 1
  • 496
  • 195
  • 125
  • 978838069-229-9
  • 9788380692299
  • ZD40A

Recenzje czytelników

"Niełatwo jest walczyć o niezależność, kiedy wszyscy mają wobec ciebie jakieś oczekiwania."

Ocena:
Autor:
Data:
Książka bardzo nasycona emocjami, nie sposób się od niej oderwać, prawdziwa czytelnicza przyjemność. Ciekawe portrety psychologiczne postaci i ich historie opowiedziane w niezwykły sposób. Powieść o poszukiwaniu tożsamości, miejsca w świecie, prawdziwej miłości, pragnieniu realizacji marzeń i czerpaniu radości z życia. Główni bohaterowie dokonują bardzo trudnych wyborów między ich koncepcją na życie a tą narzuconą im przez rodzinę. Z jednej strony wypełniając wolę rodziców okażą im szacunek ... oddanie i miłość, ale z drugiej strony wywołają wielkie poczucie winy z powodu niemożności życia według własnych planów i zamierzeń. Anil i Leena przekonują się, jak trudno jest podążać za podszeptami serca i duszy młodego ambitnego człowieka, kiedy najbliżsi mają wobec niego odmienne niż on oczekiwania. Czują się zobowiązani do lojalności i poszanowania wielopokoleniowej tradycji, ale równocześnie szukają własnej ścieżki samorealizacji i szczęścia. "Ukochany syn" to ciepła, wzruszająca książka, pełna zrozumienia dla ludzkich słabości i potęgi marzeń. Każdy z nas ma prawo do wolnego stanowienia o swoim losie. Popełniamy błędy, ponosimy porażki, ale to właśnie one stanowią cenną lekcję życia i inspirację do dalszych działań. W fabule powieści przebija się myśl, że życie pełne jest niewiadomych i niespodzianek, "nigdy nie wiesz, dokąd zaprowadzi cię droga". Warto żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami, nie tracić nadziei i chęci walki o samego siebie, bo tylko wówczas towarzyszy nam uczucie prawdziwej satysfakcji i spełnienia.

Anil odczuwa zawieszenie między dwoma diametralnie różnymi historycznie i kulturowo światami. Jest głęboko osadzony w hinduskiej tradycji, ale czuje wielki wewnętrzny przymus realizacji skrystalizowanego już w dzieciństwie marzenia. Sprzeciwia się przydzielonej mu roli najstarszego syna i kontynuatora ojcowskiej spuścizny. Jako pierwszy w rodzinie wyjeżdża do Ameryki, kończy studia, zostaje lekarzem i zdobywa cenne doświadczenia podczas pracy w szpitalu. Rozbudza w sobie posmak wielkiego świata, jednocześnie stara się pozostać wiernym wartościom wyniesionym z dzieciństwa. Hinduskie i amerykańskie mentalności zaczynają przenikać się w najróżniejszych aspektach jego życia. Będąc w jednym świecie tęskni za drugim, i odwrotnie, długo nie może dopasować się do żadnego z nich. Losy Leeny przepełnione są bólem, cierpieniem i dramatycznymi wydarzeniami, jednak młoda kobieta nie traci nadziei i z całych sił walczy z przeciwnościami, szuka możliwości samorealizacji, poprawy nie tylko własnego losu, ale również innych. Dokonywano za nią wiele wyborów, wbrew jej woli, a przecież każdy zasługuje na możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Nie tracąc pogody ducha, wrażliwości na ludzką krzywdę, dzięki różnym splotom okoliczności, próbuje odbudować wiarę w ludzi, w siebie samą, znaleźć własne miejsce w życiu, przyjaźń i miłość. Z wielkim zainteresowaniem śledziłam kształtowanie się charakteru bohaterki, jej spojrzenia na świat i definicji pełnego szczęścia.

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
„[…] problem z ziarnem jest taki, że nigdy nie wiadomo, co z niego wyrośnie.”

Marzenia nadają życiu sens. Kreują w naszych umysłach obraz idealnej rzeczywistości, pośród której bylibyśmy w stanie odnaleźć prawdziwe spełnienie. Odległe, a jednak nieustannie nam towarzyszące, czasami odnajdują szczęśliwców, którym postanawiają się zrealizować. Z marzeniami bywa jednak często i tak, że trzeba sobie na nie ciężko zapracować ... Pokonując długą i żmudną drogę dociera się w końcu do mety tego postawionego sobie dawno celu. Czasami jednak okazuje się, że efekt końcowy nie jest tak kolorowy, jakim namalowała go sobie nasza wyobraźnia. Życie bowiem nie jest bajką i lubi nas stawiać w patowych sytuacjach, ironicznie podpatrując, jak długo wytrzymają nasze zszargane nerwy. Swoje marzenie właśnie postanawia spełnić Anil Patel, bohater książki „Ukochany syn”, który trafiając do Stanów Zjednoczonych nie ma pojęcia, jak wiele skomplikowanych prób ześle na niego złośliwy los.

Anil Patel, pierworodny, indyjski syn rolnika, jako jedyny w rodzinie kończy studia medyczne. Przynosząc dumę wszystkim bliskim, jeszcze niedawno przechodził przez trudną drogę edukacji, w trakcie której jako wyłączny uczeń wywodzący się z wioski, niejednokrotnie spotykał się z ignorancją i dyskryminacją. To jednak nie o pracy pośród bliskich marzy Anil, a o stażu w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego ciężko wypracowana wiedza będzie mogła naprawdę rozwinąć skrzydła. Ubogie Indie, w których często trudno nawet o dobrze wysterylizowane narzędzia, dzieli od Ameryki tak wielki dystans, że marzenie chłopaka wydaje się wręcz niedorzeczne. A jednak ambicja, wytrwałość i nadzieja już wkrótce prowadzą Anila na pokład samolotu, by po wielu godzinach lotu mógł postawić pierwszy krok w Dallas. To właśnie w Teksasie przyjdzie mu spełniać amerykański sen, by pośród pacjentów izby przyjęć i OIOM-u mógł sprawdzić swoje lekarskie powołanie. Czy jednak rzeczywistość jest taka, jaką kreowały jego szkolne podręczniki? Czy indyjski chłopak o wielkim sercu i wielkich nadziejach odnajdzie się w nowym świecie, gdzie nieraz przejmie odpowiedzialność za czyjeś życie? Czy zapomni o rodzimej ziemi i tych, którzy tam na niego czekają?

Tymczasem w Indiach trwają rodzinne uroczystości, gdzie przysięgę małżeńską składa przyjaciółka Anila – Leena. Wybrany jej przez rodzinę mąż wydaje się być eleganckim i dobrym człowiekiem, który odpowiednio o nią zadba i obdarzy ją należną jej miłością. Jednak już wkrótce dziewczyna przekona się o tym, jak mylące bywają pozory, a ceną za jeden niewłaściwy ruch może okazać się dla niej nawet śmierć.

Bohaterem książki jest młody chłopak, dla którego jedyną szansą na zrealizowanie marzeń miała okazać się ciężka, umysłowa praca prowadząca go w progi uniwersytetu. W rolniczej rodzinie, gdzie odnajdywał miłość i wsparcie, nie mógł jednak liczyć na znajomości, które utorowałyby mu drogę do sukcesu. Na wszystko musiał zatem zapracować sam. W wielkim mieście, gdzie liczyły się kontakty i pochodzenie tylko wytrwałość i ambicja pomogły mu przetrwać, a nadzieja i zdolności zaprowadziły go do amerykańskiego szpitala, gdzie jego wiedza teoretyczna miała zostać zestawiona z realiami i praktyką. Czy wybitny Anil zabłysnął wśród innych stażystów? Czy oczarował nadzorujących jego poczynania lekarzy? Tego Wam nie powiem. Zdradzę jednak tyle, że czekały go wrażenia, których z pewnością się nie spodziewał, a jego wyobrażenia na temat wybranego zawodu nieco rozminęły się z rzeczywistością. Znalazł się przecież w świecie, gdzie jeden błąd może kosztować czyjeś życie, a jedna nieuwaga może zniszczyć także jego samego.

„[…] tutaj konsekwencją tego, że nie znasz właściwej odpowiedzi, nie jest zły stopień, ale czyjaś śmierć.”

Na łamach powieści obserwujemy ostrożnie stawiane kroki na życiowej ścieżce młodego człowieka, który postanowił przełamać niejedną barierę – wielki dystans, pochodzenie, ale także i granicę własnego umysłu. Klęski, niepowodzenia, przeszkody… prowadzą go powoli w stronę sukcesu, bo przecież każdy trud w końcu się opłaca. Autorka książki wykreowała niezwykle realny świat, niepokolorowany, prawdziwy, bogaty we wszystko to, z czego składa się życie – wzloty i upadki. Cała fabuła wydaję się więc tak prawdziwa, jak gdyby bohaterowie powieści istnieli naprawdę, a wyjątkowego Anila faktycznie moglibyśmy spotkać na oddziale amerykańskiego szpitala. Prócz wątku dotyczącego młodego lekarza, książka zawiera także inne tematy, które dla całości wydają się niezbędną dekoracją i ciekawym, niezanudzającym przerywnikiem. Jest tutaj bowiem rodzina Anila i organizowane w niej sesje polubownego sądu i jest Leena, dziewczyna padająca ofiarą niewłaściwego wyboru męża. U boku tej lektury nie można się nudzić, a jej oryginalność i trudny do przewidzenia kierunek, w którym zmierza – cały czas zachęcają do tego, by przeczytać kolejną i kolejną stronę.

Orientalny, bogaty w zapachy przypraw i kolorowe barwy kobiecych sari świat Indii zostaje skontrastowany z nowoczesnymi Stanami Zjednoczonymi. Obie te rzeczywistości łączy tutaj jeden bohater, który w końcu będzie musiał wybrać to stałe miejsce dla siebie. Autorka książki nie szczędzi opisów, a jednak zazwyczaj dotyczą one ludzkich historii, nie zaś zbędnych i nieistotnych szczegółów – przez co chłonie się każde słowo, nie chcąc pominąć ani jednego, wartościowego zdania. A różnych przypadków, zawiłych losów, sporów, śmierci i ocalonego życia tutaj tak wiele, że kończąc czytanie człowiek nadal pozostaje pod wielkim wrażeniem.

Co dla mnie zaskakujące, w książce pojawia się także niejednokrotnie fachowe słownictwo wyjęte rodem z ust doświadczonych lekarzy. Są opisy różnorodnych szpitalnych przypadków, skutki właściwie i błędnie podjętych decyzji – przez co środowisko ludzi wykonujących ów zawód stało mi się bliższe, a ich wkład i ciężka praca dały mi powód do jeszcze większego podziwu.

Uważam, że mogę z czystym sumieniem polecić tę powieść wszystkim szukającym czegoś oryginalnego, mającym ochotę poznać wiarygodną, ale i niełatwa historię zwykłego chłopca, którego ambicje i wiara uczyniły wyjątkowym. Jeżeli fascynuje Was klimat Indii i jesteście ciekawi tego, jak jeden z ich mieszkańców zacznie spełniać amerykański sen – polecam. Nie zawiedziecie się, bo autorka pisze tak, że naprawdę trudno się oderwać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena