Koszyk 0
Opis:
Ubek to historia agenta, który z pasją i oddaniem donosił na kolegów z opozycji. Byli wśród nich Kaczyński, Tusk, Borusewicz. To opowieść o człowieku, który kłamał, oszukiwał i manipulował. Janusz Molka jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który odczuwa wstyd. Po latach łamie zmowę milczenia. Ze szczegółami opowiada o tym, jak SB kontrolowała opozycję, a swoje ofiary prosi o wybaczenie. Jego historia nie kończy się wraz z upadkiem PRL. Jej zaskakujący finał następuje już w III RP ... Złamany przez Służbę Bezpieczeństwa, był, jak mówi, werbowany przez służby wolnej Polski. Ubek to także opowieść o kulisach pokojowego przekazania władzy przez komunistów w 1989 roku, wpływie tajnych służb na wynik czerwcowych wyborów oraz roli, jaką wciąż w naszym kraju odgrywają dawni tajni współpracownicy. Książka Bogdana Rymanowskiego jest spowiedzią człowieka, który rozpaczliwie szuka osobistego odkupienia. Bo przecież każdy, także były esbek, ma prawo stać się lepszy. Bogdan Rymanowski (ur. 17 października 1967 w Krakowie) - dziennikarz, absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zaczynał w Radiu Kraków, później był reporterem, serwisantem i autorem audycji w Radiu RMF FM. W Radiu Plus rozmawiał "Twarzą w twarz" z politykami. Prowadził "Puls dnia" w TVP oraz "Kropkę nad i" w TVN. Był twórcą programu informacyjnego "Wydarzenia" w TV Puls. Od 2001 roku pracuje w telewizji TVN24. Był prowadzącym "Faktów" TVN, wieczornego "Magazynu 24 godziny" oraz "Rozmów Rymanowskiego". Obecnie jest gospodarzem programów "Kawa na ławę" i "Jeden na jeden". Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku "Grand Press" w 2008 roku, jest także laureatem Wiktora, Telekamery i Nagrody Fikusa. Razem z Pawłem Siennickim napisał książkę "Towarzystwo Lwa Rywina". Wspólnie z Wojciechem Bockenheimem był autorem filmu dokumentalnego "Szpieg" o Marianie Zacharskim. Mąż Moniki, ojciec Aleksandry, Julii i Karola. - Niech pan nie robi z siebie ofiary. - To nie tak. Chodzi o to, że w SB przestawało się być człowiekiem. Zacząłem się posługiwać odwróconym dekalogiem. Zło było dobrem, a dobro złem. Część moich kolegów od początku to byli źli ludzie. Tych dobrych zniszczyła służba. - Dobrzy stali się złymi? - To już Hegel wymyślił. Byt określa świadomość. Z prawie każdego można zrobić świnię i mordercę. Fragment rozdziału Rachunek sumienia. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Bogdan Rymanowski
  • 2012
  • 1
  • 352
  • 205
  • 145
  • *, 97883-7785-1111
  • 9788377851111
  • ZAPXP

Recenzje czytelników

Szkoda że dopiero teraz! WARTO

Ocena:
Autor:
Data:
Wywiady pełne sprzeczności ludzi na których donosił tytułowy Ubek zestawione z jego wersją daje do myślenia, ciekawe jakby ta konfrontacja wyglądała twarzą w twarz. Ciekawe jak działania innych ludzi kształtują i wpływają na inne osoby oraz ich los. Przykład jak być zimnym sku.... a jednak poznając historię nie jest się do końca pewnym co i jakie emocje Nim kierowały aby zrobić to co robił.
Czy ta recenzja była przydatna?

Wina i skrucha?

Ocena:
Autor:
Data:
-Chce Pan wiedzieć, dlaczego tkwiłem w tym gównie? Powiem Panu. Bo byłem skurwysynem. Oddanym sługą reżimu”

To jedno z pierwszych zdań książki Bogdana Rymanowskiego „Ubek”. Przyznaję- od razu wbiło mnie w fotel. Urodziłam się w 1987 roku, mój Tata mocno działał w Solidarności.
Z opowieści wiem co się wtedy działo u nas w domu. Może dlatego traktowałam tę książkę od pierwszych stron tak personalnie.

„Historia opozycji w PRL to opowieści o pięknych ludziach w brzydkich czasach ... Ich odwadze i heroizmie, poświęceniu i cierpieniu. To jednak także historie wstydliwe. Pieczołowicie zbierane i przechowywane przez bezpiekę.”

Bogdana Rymanowskiego kojarzę głównie z programów TVN. W przypadku tej pozycji wzbił się na wyżyny. Książka jest po prostu genialna, czyta się ją jak powieść sensacyjną raz po raz zaciskając zęby i pięści w odczuciu gniewu i bezsilności. Janusz Molka główny „bohater” jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który (rzekomo) odczuwa wstyd. Złamał mur milczenia jakim obudowano tamte czasy. Fala ruszyła. Dowiadujemy się rzeczy, których czasem lepiej byłoby nie wiedzieć. Miałam problem, żeby stwierdzić czy były ubek mówi autorowi prawdę, czy kłamie. Myślę, ze nie byłam w tym odosobniona.

Mocna, bardzo, bardzo dobrze napisana książka. Z pewnością jedna z najlepszych z tego gatunku jakie czytałam w życiu. Myślę, że na długo ze mną zostanie. To nie jest pozycja, która odkładamy na półkę i przestajemy o niej myśleć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena