Koszyk 0
Opis:
Biografia najbogatszego biznesmena, przemysłowca i filantropa swoich czasów, pierwszego w historii miliardera. Uosabiał amerykański mit człowieka startującego w biznesie od zera, który dzięki nadzwyczajnej oszczędności, pracowitości i odwadze w podejmowaniu bezprecedensowych przedsięwzięć zbudował w drugiej połowie XIX wieku naftowe imperium i potęgę swojego rodu ... Stosowane przez niego reguły gry ekonomicznej jeszcze dziś mogą być interesujące dla ludzi rozpoczynających karierę w świecie biznesu. Biografia, która ma wiele najlepszych cech powieści... Wspaniała, pasjonująca lektura. "NEW YORK TIMES". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Magnum
 • miękka
Mniej Więcej
 • Ron Chernow
 • 2013
 • 0
 • 216
 • 234
 • 153
 • 9788363986445
 • 9788363986445
 • ZB8XK

Recenzje czytelników

Portret miliardera

Ocena:
Autor:
Data:
John D. Rockefeller, Sr - pierwszy w historii miliarder i patriarcha. Ron Chernow, przedstawia nam portret potentata bardzo szczegółowo i wnikliwie. Tytan to pierwsza pełna biografia na podstawie nieograniczonego dostępu do Rockefeller Archive Center - wyjątkowo bogatej skarbnicy materiałów nigdzie wcześniej niepublikowanych. Książka pełna zaskakujących informacji. W sposób trwały odmieni Twój sposób postrzegania tego najbardziej zagadkowego kapitalisty...

Urodził się jako syn bigamisty ... oszusta sprzedającego olej z węża jako lek i pobożnej, pruderyjnej kobiety. Rockefeller miał rustykalne pochodzenie. Stał się najbogatszym człowiekiem na świecie, tworząc w 1870 roku najpotężniejszą spółkę naftową Standard Oil. Już 10 lat później przerabiał 85% ropy naftowej produkowanej w Stanach Zjednoczonych.

Nasz bohater był prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnym biznesmenem w historii USA. Niektóre źródła twierdzą, że jego imperium powstało dzięki zmowie z koleją, drapieżnym cenom, szpiegostwu przemysłowemu i przekupstwu urzędników politycznych. Przez ponad trzydzieści lat udawało mu się unikać odpowiedzialności karnej aż Teddy Roosevelt i jego urzędnicy federalni działający na mocy prawa antytrustowego rozpoczęli krucjatę, która miała na celu nałożenie sankcji na jego działalność monopolistyczną.

Od najmłodszych lat Rockefeller z ogromną determinacją piął się w górę. Decyzja Chernowa aby mocno skupić się na portrecie jego ojca na początku książki jest bardzo istotna, ponieważ nasz bohater starał się odrzucić wszystko, co jego rodziciel sobą reprezentował. Wiedział, że jego ojciec był łajdakiem i działał w taki sposób, aby stać się całkowicie do niego niepodobnym. Tata Rockefellera był kobieciarzem i nigdy nie zależało mu na rodzinie, a syn pozostał oddany swojej jedynej żonie przez całe życie a swoich bliskich zawsze stawiał na pierwszym miejscu. W sferze gospodarczej jego ojciec odniósł kompletną porażkę, natomiast nasz bohater osiągnął ponadoczekiwany sukces. Ale jednak pewne cechy odziedziczył po tacie. Oszustwo i dążenie do celu za wszelką cenę. Bez względu na to, jak wiele dobrego zrobił w świecie i jak bardzo rozwinął się jako człowiek, pozostał jednak synem swego ojca.

Chernow przedstawia zarówno wady i zalety miliardera ale nigdy go nie ocenia. Pozostawia szansę czytelnikowi na własne wnioski. W ten sposób odbiorca zmuszony jest do konfrontacji ze spuścizną pozostawioną przez Rockefellera jako barona przestępców z dziedzictwem pozostawionym przez jego działalność filantropijną. Biograf odrzuca stereotyp zimnokrwistego potwora i szkicuje portret ludzkiego, nieco ekscentrycznego, pobożnego baptysty. Autor w książce przedstawia portret fascynującego człowieka, jego życie prywatne i publiczne oraz ujawnia liczne skandale rodzinne, tragedie i nieszczęścia, które nigdy wcześniej nie zostały upublicznione.

Autor posiadł również umiejętność analizy charakterów, która czyni książkę godną podziwu. W powieści stworzył wiele wspaniale scharakteryzowanych postaci drugoplanowych tak samo interesujących jak sam Rockefeller. Tym bardziej imponujące jest, że tak starannie wiąże wszystko z motywem życia naszego głównego bohatera.

Historia miliardera ukazuje również kluczowe momenty w historii Stanów Zjednoczonych, dokumentując dramatyczne zdarzenia po wojnie secesyjnej. Powstanie gigantycznych korporacji, które nieodwracalnie zmieniły mentalność narodu. Książka to żywy gobelin amerykańskiego społeczeństwa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Opisując dzieje Rockefellera, autor przedstawia nam prawie stuletnią historię USA.

Książka Rona Chernowa jest świetna od początku do końca. Chernow jest w stanie utrzymać uwagę czytelnika i w tym samym czasie budować starannie portret złożonej postaci historycznej. Publikacja to przykład biografii sporządzonej w sposób bardzo obiektywny.

Gdyby Rockefeller zmarł podczas rozpadu Standard Oil Trust w 1911 roku, historycy inaczej oceniliby jego osobę. Ale nasz bohater odszedł dopiero w 1937 roku i do tego czasu zdobył uznanie poświęcając się działalności filantropijnej. Na osąd historii miało pozytywny wpływ również to, że jego syn, John D. Rockefeller Jr, zrobił wiele, aby wzmocnić miejsce ojca jako czołowego filantropa amerykańskiego kontynuując wsparcie poprzez Fundację Rockefellera powszechnej służby zdrowia, rozwoju medycyny, walki z głodem, rozwoju kultury i sztuki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Bohater to John Davison Rockefeller. Był i jest jednym z najbardziej znanych ludzi świata, a jego nazwisko od lat kojarzone jest z niewyobrażalnym bogactwem. Nic dziwnego. Ten przedsiębiorca, filantrop uważany jest od dawna za najbogatszego człowieka w historii. Majątek, jaki posiadał w momencie śmierci szacuje się obecnie na...bagatela.. 663.4 miliardów dolarów. Kwota wprost niewyobrażalna dla przeciętnego człowieka. Jak to się stało ... iż będąc jednym z sześciorga dzieci mniej niż przeciętnie zamożnych ludzi doszedł do takiego bogactwa? O tym właśnie opowiada niniejsza książka. Mimo, iż biografii (mniej lub bardziej rzetelnych) Johna D. Rockefellera na przestrzeni lat ukazało się wiele, ta jest pierwszą tak dokładną i dopracowaną merytorycznie. Obraz miliardera, jaki nam prezentuje Chernow jest chyba najpełniejszym, jaki dotychczas się ukazał. Tworzenie niniejszej książki było o tyle trudne, że jak pisze we wstępie sam autor, Rockefeller miał wręcz obsesję prywatności. Rekonstrukcja jego życia przypominała układanie puzzli składających się z kilku tysięcy fragmentów. W celu zebrania jak największej ilości materiału i poznania osoby Rockefellera, Chernow spędził mnóstwo czasu w Rockefeller Archive Center w Sleepy Hollow w stanie Nowy Jork. Tam znajdują się niezliczone ilości dokumentów rodziny potentata, przez których dużą część musiał się wręcz przebić wyłapując to co najciekawsze, co powinno znależć się w książce. Zapoznał się m.in. z ogromną ilością wywiadów, które w latach 1917-20 z miliarderem przeprowadził znany dziennikarz nowojorski, William O. Inglis. Zgłębił także liczne dokumenty przodków miliardera. Jak sam Chernow twierdzi, zapoznając się z ponad 2000 stron zapisków był niezmiernie zaskoczony tym Rockefellerem, jakiego strona po stronie poznawał. Rockefeller ogólnie uznawany za sztywnego, nadętego, pustego i małomównego człowieka, a także największego łajdaka w interesach okazał się kimś zupełnie innym. Kim? Tego dowiecie się w trakcie lektury niniejszej książki. Do czego gorąco zachęcam. Na pewno nie jest to zwykła biografia. Nie jest to także opowieść o biznesmenie, który z syna złodzieja i oszusta stał się najbogatszym człowiekiem wszechczasów, ikoną niewyobrażalnego wręcz bogactwa, o którym co tu ukrywać, marzy chyba każdy. Ta książka to coś więcej. To opowieść o geniuszu, który miał wizję i na przekór wielu osobom nie bał się jej urzeczywistnić, sięgnąć po z pozoru nieosiągalne. To książka o tym, że jak się chce, to można bardzo wiele osiągnąć. Fakt, Rockefeller trafił na odpowiedni czas i odpowiednią koniunkturę, ale opowieść Chernowa udowadnia, że warto, ba należy próbować i walczyć. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena