Koszyk 0
Opis:
Młodziutka królowa Hiszpanii María Luisa, czyli Marie Louise de Bourbon, bratanica Króla Słońce Ludwika XIV, tęskni za domem, słońcem i kwitnącymi w Wersalu drzewkami pomarańczowymi, wśród których się wychowała. Oskarżona o czary Francisca de Luarca, córka zbankrutowanego hodowcy jedwabników, w lochach Madrytu wspomina drzewka morwowe, które przez lata były najwię ... kszym skarbem jej rodziny. Urodziły się tego samego dnia – 4 lutego 1662 roku – a o ich życiu, przerwanym nagle niczym jedwabna nić, zadecydowały okrutne czasy Inkwizycji. Jak drogocenna złocista nić błyszczą losy najpiękniejszej królowej świata, Francuzki znienawidzonej przez Hiszpanów, bo nie dała dziecka ich władcy – zdziecinniałemu, nieudacznemu, wręcz karykaturalnemu Carlosowi II. Barwna, mieniąca się kolorami nitka Franciski to codzienne życie w małym kastylijskim miasteczku terroryzowanym – jak cała Hiszpania – przez „urzędników Boga”. Zakazana miłość. I najwyższa kara, jaką przyjdzie za nią zapłacić. Intrygi, kłamstwa i zdrady. Czary, gusła, przesądy i zabobony. Odpusty i nowi święci. Ta powieść urzeka jak najpiękniejszy jedwab, który dodawał urody kruczoczarnej Marii Luisie, i kusi jak jego skrawki wszyte w bieliznę Franciski, której – jak wszystkim hodowcom jedwabników – nie wolno było nawet marzyć o jedwabiu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kathryn Harrison
  • 2015
  • 1
  • 392
  • 215
  • 145
  • 9788364700-77-4
  • 9788364700774
  • ZCRUL

Recenzje czytelników

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Tysiąc drzewek pomarańczy to niesamowita powieść. I to w każdym calu.
Ogromnym plusem jest wierne oddanie realiów historycznych epoki. Oprócz ciekawie nakreślonego rysu historycznego autorka przedstawia nam w najdrobniejszych szczegółach różne miejsca akcji - od królewskiego dworu, poprzez miejskie ulice, rynsztoki, aż po mury madryckiego więzienia. Doskonale ukazane są wpływy Inkwizycji, manipulacja ciemnym, prostym zabobonnym ludem, szerzenie strachu, korupcja ... wykorzystywanie zła do własnych celów.
Bardzo ciekawie oddane są losy obu bohaterek. Opowiadane naprzemiennie są doskonałą, wciągającą lekturą, szczególnie w zakresie życia młodziutkiej królowej Hiszpanii - Marie Louise. Historia jej krótkiego, acz barwnego i często smutnego życia, niezwykle wciąga. Presja, która nad nią wisiała niemal od urodzenia, bezpłodność, depresja, to tylko niektóre aspekty bajkowego, jak mogłoby się wydawać życia królowej.
Z kolei życie drugiej bohaterki, Franceski, kobiety zwyczajnej, z gminu, było odmienne, do pewnego momentu pełne radości, uciechy, miłości. Jednak czy lepsze?
Obie pragnęły tego samego. Niestety, ale los obu bez względu na pochodzenie, był podobny.
Gorąco zachęcam do sięgnięcia po Tysiąc drzewek pomarańczy. Trochę może zbyt powolny jest sam początek książki, ale gdy już przez niego przebrniemy, dalsza lektura będzie wielką przyjemnością.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena