Koszyk 0
Opis:
W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Marta Witecka zatrzymuje się w nieznanym miasteczku. Postanawia wykorzystać sytuację, by zwiedzić okolice i wreszcie znaleźć mocny reporterski temat, który przyniesie upragniony sukces zawodowy. Mieszkańcy w uprzejmy, acz zdecydowany sposób próbują pozbyć się gościa. Dziennikarka czuje, że właśnie dlatego warto zostać i opisać to miejsce ...  Dowiaduje się o klątwie. W miasteczku może mieszkać nie więcej niż tysiąc osób. Następstwa przekroczenia tej liczby są przerażające.Marta zaczyna coraz sprawniej funkcjonować w przedziwnym, odwróconym systemie tej społeczności, w której pogrzeby to wesołe uroczystości, bo zwalnia się miejsce, a związek gejów jest powszechnie akceptowany, bo nie będą mieli dzieci. Poznaje mieszkańców, konsekwencje łamania zasad, historie ofiar klątwy i coraz bardziej zaskakujące motywy postępowania tuziemców. Tymczasem dochodzi do kolejnego wypadku. W nocy na ulicy zostaje znalezione zmasakrowane ciało nauczycielki. Miasteczko nie szuka winnych, wszyscy cieszą się, że klątwa znowu nie dopadła nikogo z nich. Dowody i fakty wskazują, że w może tu działać seryjny morderca, jednak zebrane dane i opowieści ludzi sprawiają, że Marta również powoli zaczyna wierzyć w istnienie anatemy. Co tak naprawdę dzieję się w MILLE?Dagmara Andryka (ur. w 1976 r. w Warszawie) Z wykształcenia filozof. Autorka opowiadań, zdobywczyni wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania w 2009 r. Absolwentka studiów podyplomowych w Instytucie Literatury Polskiej, na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośniczka Szwecji i języka szwedzkiego. Kocha kino, szczególnie twórczość Ingmara Bergmana. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dagmara Andryka
  • 2015
  • 462
  • 195
  • 125
  • 978838069-145-2
  • 9788380691452
  • ZCWK2

Recenzje czytelników

1000

Ocena:
Autor:
Data:
Nowe nazwisko w świecie kryminału i jakże udany debiut. Autorka sprawnym piórem wciąga w niecodzienną historię małego miasteczka, wciąż myląc tropy i wyprowadzając czytelnika na manowce. I tak aż do zaskakującego finału. Czekam na kolejną pozycję z niecierpliwością. Polecam każdemu. Nie tylko wielbicielom krymiunałów.
Czy ta recenzja była przydatna?

www.recenzjeknigoholiczki.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
Ze wstydem muszę przyznać, że jeszcze kilka lat temu, ot, chociażby na początku mojej recenzenckiej przygody rzadko zdarzało mi się sięgać po książki polskich autorów. Dziś dochodzę do wniosku, że albo nie widziałam co czynię, nie doceniając polskiej literatury albo w ciągu tych pięciu lat powieści naszych rodzimych autorów zyskały na popularności, a ich poziom poszybował w górę. Bardzo się z tego cieszę.
W swojej "karierze" miałam okazję poznać wielu autorów, a wiem ... że ta liczba się powiększy bowiem już czynię plany i chcę się wybrać na kolejne majowe Targi Książki w Warszawie i Festiwal Literatury Kobiet w Siedlcach.
Wracając do książki- warto ją przeczytać! "Tysiąc". To bardzo interesujący debiut. Książka swoją premierę miała 20 października, a ja już z niecierpliwością czekam na kolejną powieść autorki, o ile taka w ogóle się pojawi.
Noc, niesprzyjająca pogodowa aura. W taki czasie w delegację wybrała się nasza bohaterka Marta. Gdy psuje się jej samochód (a może to działanie siły wyższej) w poszukiwaniu pomocy trafia do pobliskiego miasteczka. Zwykle w takich sytuacjach ludzie są sobie życzliwie, pomocni, proponują nocleg.
W Mille jest trochę inaczej. Owszem, Marcie udaje się znaleźć miejsce do spędzenia nocy, lecz od razu widzi, że nie jest mile widziana. Dlaczego? Co się dzieje w tym tajemniczym miasteczku?
Nasza bohaterka jest dziennikarką. Nie oszukujmy się, każdy zainteresowałby się powodami, dla których miasteczko zamyka się na nowych przybyszów. Marta oprócz ciekawości wyczuwa jeszcze szansę na artykuł życia.
Okazuje się, że naprawa będzie trochę trwać. W miarę upływu czasu okazuje się bardzo łatwo przywiązać się do Mille i mimo specyficznego zachowania jego mieszkańców (pogrzeby to wesołe uroczystości, bo a związek gejów jest powszechnie akceptowany, bo nie będą mieli dzieci). Dlaczego? Marta wreszcie dopuszczona do tajemnicy. Dowiaduje się, że w Mille może mieszkać tylko tysiąc osób, gdy liczba ta zostanie przekroczona zacznie spełniać się klątwa sprzed wielu lat, konsekwencje będą tragiczne.
Książka wciąga bez reszty. Niesamowicie trudno się od niej oderwać, wrócić do rzeczywistości, do obowiązków. Oprócz wątku sensacyjnego jest też... miłosny. Kto skradł serce naszej Marcie?
A, to tajemnica. By się dowiedzieć- sięgnijcie po książkę!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena