Koszyk 0
Opis:
Wznowienie bestsellerowej książki, sprzedanej w milionach egzemplarzy na całym świecie. Autentyczna historia Amerykanki uwięzionej w islamskim świecie przez męża tyrana. Rzucona w zupełnie obce środowisko, otoczona przez nieżyczliwą rodzinę męża, w końcu zupełnie pozbawiona prawa decydowania o sobie, rozpaczliwie próbuje wydostać się z Teheranu. Jednak o ile zorganizowanie jej ucieczki jest bardzo ryzykowne, o tyle ucieczka razem z czteroletnią dziewczynką graniczy z cudem ... A to jedno kobieta wie na pewno - nie może zostawić córki samej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Betty Mahmoody
  • 2013
  • 520
  • 205
  • 135
  • 978-83-7278-838-2
  • 9788372788382
  • ZB0JI

Recenzje czytelników

Tylko razem z córką

Ocena:
Autor:
Data:
"Tylko razem z córką" to powieść na faktach, historia życia samej autorki Betty Mahmoody. Kobieta jest amerykanką, założycielką fundacji One World: For Children, która zajmuje się opieką nad dziećmi z małżeństw mieszanych. Ta książka jest drugą w dorobku autorki, po "Z miłości do dziecka". Co jednak ciekawsze, jest to historia wielu osobom już znana, bo pierwsze wydanie tej książki miało miejsce niemal dwadzieścia lat temu, obecne jest nową wersją, poprawioną i " ... odświeżoną".
Betty Mahmoody ma dobrego, zwyczajnego męża, Irańczyka Mudiego, oraz cudowną czteroletnią córeczkę. Podczas wakacji postanawiają odwiedzić rodzinny kraj Mudiego i jego bliskich. Jest 3 sierpnia 1984 roku i Betty nawet nie wie, że w Iranie przyjdzie jej pozostać nieco dłużej niż planowała. Spędzi tam bowiem osiemnaście miesięcy.
Powrót do rodzinnego kraju zmienia jej męża z czułego i troskliwego, w despotę, władczego i okrutnego. Mieszkający od dwudziestu lat w Ameryce lekarz, nie przypominał surowych Irańczyków znanych z telewizji czy reportaży w prasie. Jednak mimo swego powierzchownie łagodnego usposobienia, zdarzało mu się przejawiać nieco niepokojące zapędy do małostkowości czy kontroli. Jednak na co dzień, żyjąc spokojnie w Stanach, takie oznaki bierze się raczej za cechy charakteru niż za skłonności do terroru na rodzinie. Jednak powrót w rodzinne strony i wpływy jego rodziny, wyciągają na wierzch wszystkie najgorsze cechy i skłonności Mudiego. Z dnia na dzień staje się wrogiem nie tylko dla Betty, ale i dla ich córki Mahtob. Kobieta zdaje sobie sprawę, że w nowym otoczeniu i z dala od swojego kraju, została zupełnie sama, a na szali leży życie nie tylko jej samej, ale i jej dziecka, a to dla niej priorytet. Mudi rozpoczyna swą tyranię, kontroluje Betty i Mahtob. Dotąd spokojny, w Iranie stosuje wobec Betty przemoc fizyczną, zakazuje wszelkich wyjść, organizuje życie jej i córce. W jego działaniach ochoczo wtóruje mu jego rodzina, popierająca go i szczerze nienawidząca Betty. Amerykanka popada w depresję spowodowaną nagłym terrorem, szokiem kulturowym, brakiem wsparcia i nadziei.
Jednak miłość do córki nie pozwala Betty na akceptację takiego życia. Rozpoczyna walkę o powrót do Stanów, gdzie czeka jej rodzina. Mimo strachu i osamotnienia, kobieta chwyta się każdej szansy na powrót do domu, prosi o pomoc zarówno zwykłych ludzi jak i konsulat. Pomoc uzyskuje z niespodziewanego źródła i udaje jej się powrócić do rodziny, odzyskać wolność i wiarę w lepsze jutro.
"Tylko razem z córką" to bardzo trudna emocjonalnie powieść. Autorka jest zarazem bohaterką książki, co potęguje współczucie. Podczas czytania niejednokrotnie łza kręciła mi się w oku, ale i narastał we mnie gniew i żal na sytuację kobiet takich jak Betty, ale i na mężczyzn takich jak Mudi. To bardzo wzruszająca i refleksyjna powieść, na pewno dla osób o silniejszych nerwach.
Autorka bardzo dokładnie opisuje nie tylko swoją sytuację, położenie w rodzinie Irańczyka, ale i kulturę Iranu, kraj, ludzi. To czasami było naprawdę obszerne, ale ważne, bo pozwalało wczuć się bardziej w fabułę, zrozumieć wiele wątków tej historii. Jest to jedna z bardziej przejmujących i dramatycznych powieści tego typu, z dobrym, szczęśliwym zakończeniem, choć jest ono chyba bardziej początkiem nowego życia bohaterki.
Mało kto wie, że na podstawie tej historii, nakręcono film fabularny z Sally Field i Alfredem Moliną w rolach głównych, a w 2002 roku powstał dokument "Without My Doughter", czyli historia z punktu widzenia ojca, Mudiego. Sama książka zaś sprzedała się w 8 milionach egzemplarzy i uzyskała wiele ważnych nagród i do dzisiaj jest ważną częścią literatury opartej na faktach. Polecam wszystkim tę książkę jak i film, bo to historia, którą warto znać. Z racji tego, że nigdy nie oceniam tego typu powieści, dzisiaj także bez oceny.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tylko razem z córką

Ocena:
Autor:
Data:
Przeczytałam tą książkę w 3 dni (gdyby nie obowiązki byłoby znacznie krócej)-niesamowita historia która wyciska łzy.Czyta się ją jak sensację i dawno nie pochłonęła mnie tak żadna lektura.
Betty poślubiła Moodiego - lekarza irańskiego pochodzenia i przez pierwsze lata związku była z nim bardzo szczęśliwa. Wkrótce urodziła córeczkę - Mahtob. Betty kochała męża i ufała mu. Gdy ten po kilku latach zaproponował wizytę u jego rodziny w Iranie, po krótkim namyśle kobieta zgodziła się ... Jednak w Iranie, Moody z opiekuńczego i dobrego męża przeistoczył się w tyrana, stała za nim cała jego rodzina, a prawo i obyczaje irańskie stawiały kobietę o wiele niżej niż mężczyznę. Betty mogłaby legalnie odejść od męża i wrócić do domu, lecz bez córki - prawo do opieki w Iranie zawsze jest w takich przypadkach przyznawane ojcu. Betty próbuje być dobrą i posłuszną żoną - łudzi się, że w ten sposób uda jej się zmienić męża. Jednak, gdy nie może już nawet rozmawiać z rodzicami przez telefon i jest coraz bardziej izolowana od jej dawnego życia, podejmuje decyzję aby razem z córeczką podjąć ryzykowną ucieczkę z Iranu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena