Koszyk 0
Opis:
Miłość to mój temat, Nieraz ludzie dziwią się,że ja, ksiądz, piszę tyle o miłości. stale o niej słucham, wiem, jak jest ważna dla każdego. Cała moja wiara opiera się na miłości, która dostrzega,że w każdym człowieku tkwi tęsknota za miłością. Każdy chce być szczęśliwy, a szczęście można spotkać, kiedy się kocha i jest się kochanym. Piszę o miłości w różnych objawach; młodego człowieka do młodej kobiety, i matki do dziecka. Zauważyłem,że człowiek stale pragnie kochać ... Jest młody Werter i stary Werter. Tęsknota za miłością tkwi w człowieku do końca życia. Dla mnie miłość jest dowodem na istnienie Boga. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jan Twardowski
  • 2009
  • 2
  • 208
  • 201
  • 130
  • 97883-7516-1656
  • 9788375161656
  • W9392

Recenzje czytelników

Bo tylko miłość się liczy

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ta przeleżała na mojej półce ponad półtora roku. Myślałam sobie: "Wiersze?? To nie dla mnie. Nuda i nic więcej. Przecież ja ich w ogóle nie rozumiem i w sumie nie za bardzo chcę je rozumieć. Szkoda czasu." Po przeczytaniu książki bardzo żałuję, że pozwoliłam jej tyle na siebie czekać i że tak ciężko przyszło mi dać szansę twórczości ks. Twardowskiego. Wydawało mi się, że jest trochę przereklamowany z tym: "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)" ...

Książka zawiera nie tylko wiersze, ale również osobiste przemyślenia księdza Twardowskiego dotyczące miłości na różnych płaszczyznach. Autor w czterech kolejnych rozdziałach porusza istotę miłości, zalety i ułomności ludzkiego uczucia, miłości człowieka do Boga i Boga do człowieka.
Ksiądz Twardowski niewątpliwie posiada wrodzony dar pięknego pisania o miłości. Traktuje ją jako uczucie bez, którego nie można żyć, bo "(...)człowiek stale pragnie kochać. Jest młody Werter i jest stary Werter. Cierpienia starego Wertera. Tęsknota za miłością tkwi w człowieku do końca życia". Pisze o pięknej, mądrej i bezinteresownej miłości. Wskazuje, aby wszystko co w życiu robimy robić właśnie z miłości do otaczających nas ludzi oraz do Pana Boga. Daje wskazówki jak uczyć się pięknej miłości.

Jeden cytat szczególnie utknął mi w pamięci:
"Miłość trzeba pielęgnować jak dziecko, aby się nie zaziębiła, nie zwariowała, nie wyleciała przez okno jak ptak".

Serdecznie polecam osobom, które nie miały jeszcze okazji zetknąć się z twórczością ks. Jana Twardowskiego. To nie tylko wiersze, ale również nietuzinkowa proza pełna wiary, nadziei i miłości.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Najważniejsza z ważnych

Ocena:
Autor:
Data:
Beatlesi śpiewali, że „All You Need Is Love”. Temat miłości jest najpopularniejszym motywem w literaturze, filmie, muzyce. W życiu w ogóle. W dniu dzisiejszym wspominamy św. Walentego – patrona zakochanych i cierpiących na choroby umysłowe. Jedno z drugim ma wiele wspólnego, bo przecież miłość ogłupia. Ale ja nie o Walentych chciałam, a o ks. Janie Twardowskim, który pisał jedne z najpiękniejszych wierszy o miłości...

„ Kiedy mówimy: kochaj bliźniego, to możemy sobie pomyśleć ... że miłość jest w tym wypadku przymusem. Lubić znaczy więcej niż kochać. Można kochać i nie lubić. Trzeba tak lubić, żeby kochać.”

W tomiku „tylko MIŁOŚĆ się liczy” zebrane zostały wiersze, homilie, felietony i inne teksty księdza Twardowskiego łączące motyw miłości. Ten temat zawsze był ważny dla ks. Jana od Biedronki. Jego twórczość nasycona jest emocjami i różnymi uczuciami, z których na pierwszy plan wysuwa się właśnie miłość. W końcu chrześcijaństwo opiera się na Miłości („Bóg jest miłością”, że zacytuję św. Jana), a każdy człowiek pragnie kochać i być kochanym. Szczęście często tożsame jest z miłością, która ma różne oblicza i objawia się w różny sposób. Z bogactwa tego najważniejszego uczucia ks. Twardowski potrafił czerpać pełnymi garściami. Pisał o młodych i starych, dzieciach i dorosłych, którzy na rożnych etapach życia mają różne pragnienia, ale najważniejszym z nich jest potrzeba miłości.

„Miłość nie jest czymś, ale Kimś. Jest samym Bogiem, który jest w nas. Bogiem kochającym nas i innych poprzez nas.
Często brak nam słów, by określić miłość. Nic dziwnego, bo Boga samego słowami określić nie można.”

Jeśli chodzi o twórczość ks. Twardowskiego to jestem nieobiektywna, bo po prostu wielbię każdy tekst, który wyszedł spod jego pióra. W tomiku „tylko MIŁOŚĆ się liczy” podoba mi się dosłownie wszystko. Zachwyciło mnie również samo wydanie książeczki, które jest po prostu idealne. Wydawnictwo Święty Wojciech zawsze wydaje publikacje na wysokim poziomie edytorskim, ale tym razem to już prawdziwe mistrzostwo! Kolorystyka, jakość papieru, układ, czerwona tasiemka do zaznaczania stron, szyte, a nie klejone kartki – wszystkie elementy składają się na przepiękną całość, która jest doskonałym dopełnieniem genialnej treści. Przeczytałam z uśmiechem i wzruszeniem. Coś pięknego! Idealny prezent (nawet bez okazji) dla kogoś, kogo się kocha. Polecam z całego serca!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena