Koszyk 0
Opis:
Zuzanna Hulewicz traci w wypadku rodziców i siostrę. Opiekę nad nią przejmuje charyzmatyczna babcia Jadwiga. Wizyty w dworku Różany pod Krakowem, podróże po Europie i do Egiptu, ważne rozmowy, smakowanie światowego życia sprawiają, że Zuzanna wyrasta na niezwykłą kobietę. Klimatyczny Kraków lat trzydziestych odchodzi w przeszłość wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. Wszystko się zmienia, jednak w Zuzannie rodzi się coś niezmiennego - miłość do Joachima, Niemca ... któremu ona też nie jest obojętna. Czy ich uczucie przetrwa wojenną zawieruchę? Taka miłość już się nie zdarza. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Otwarte
 • miękka
Mniej Więcej
 • Bogna Ziembicka
 • 2014
 • 1
 • 400
 • 205
 • 145
 • 978-83-7515-180-0
 • 9788375151800
 • ZBFIB

Recenzje czytelników

Bogna Ziembicka - "Tylko dzięki miłości"

Ocena:
Autor:
Data:
Rok 1935 - Polska międzywojenna, jednak pomimo tego można odczuć zagrożenie ze strony Rzeszy. Główna bohaterka, 16-letnia Zuzanna Hulewicz straciła rodziców w wypadku i musi przenieść się do babci do Krakowa. Tam styka się z kulturą. Wolny czas poświęca na czytanie książek, chodzenie do kina czy galerii sztuki. Dzięki temu wyrasta na mądrą, wykształconą kobietę, która olśniewa mężczyzn nie tylko swoją inteligencją, ale także niesamowitym wyglądem ...

Jednak w powieści Bogny Ziembickiej poznajemy losy nie tylko Zuzanny, ale także brata jej przyjaciółki, Joachima. Pracuje jako inżynier w Afryce. Ani na moment nie rozstaje się ze zdjęciem Zuzy. Towarzyszy mu praktycznie wszędzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jej nie zna. Pomimo tego przeczuwa, że należy do wyjątkowych osób. Czy Niemcowi uda się przekonać rodzinę dziewczyny, że zależy mu na niej i to właśnie on byłby odpowiednim kandydatem na męża?


Cóż, tytuł może nie jest zachęcający, bo z pewnością wielu z Was pomyśli na początku, że to jest zwykły romans. Jednak to nieprawda! Powieść Bogny Ziembickiej opowiada piękną historię młodej dziewczyny i niemieckiego inżyniera, który praktycznie nie zna jej, ale wie, że jest wyjątkowa. Świat przedstawiony w książce jest niezwykle realistyczny, szczególnie opisy wyjść Zuzy do kina, galerii. Mamy okazję poznać środowiska ludzi, którzy ówcześnie żyli. Poza tym miasto zostało tak wspaniale opisane, że nawet osoby nie mające bujnej wyobraźni bez najmniejszych problemów przeniosą się do roku 1935.

Kolejną charakterystyczną rzeczą jest sposób napisania tej książki. Jak już wcześniej wspominałam poznajemy losy dwóch osób, Zuzy i Joachima. Każde z nich jest narratorem, ale także bohaterem własnych opowieści. Ich wspomnienia splatają się i tworzą zgraną całość. Muszę przyznać, że na początku było mi dość ciężko przekonać się do tego typu narracji, niekiedy się gubiłam, ale po kilkudziesięciu stronach przyzwyczaiłam się, ba, nawet polubiłam to! :)

Powieść Bogny Ziembickiej nie jest zwykłą książką. W jej treści znajdziemy artykuły, afisze, niemieckie ogłoszenia, które jak mniemam są autentyczne. Dodaje to realizmu i tworzy niesamowity rys historyczny.


Cóż mogę dodać. Powieść mi się bardzo podobała, myślę, że za jakiś czas do niej wrócę ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Tylko dzięki miłości"

Ocena:
Autor:
Data:
Włączam google maps, z sercem pełnym nadziei wystukuję nazwę "Kopernika 25", nowo ukończonego budynku szkoły dla pielęgniarek, gdzie uczęszczać miała Zuzanna. Znam. Znam! Tyle razy tamtędy przechodziłam! Nie mam pojęcia dlaczego tyle emocji wywołało we mnie czytanie o miejscach, które są mi dobrze znane. Później wyszukałam jeszcze Różany, ukochaną ostoję głównej bohaterki, bo dzięki jej słowom, zapragnęłam odwiedzić kiedyś tę oazę spokoju. Niestety ... pojawiło się kilka miejscowości o takiej nazwie i to w województwie Zachodniopomorskim...
(Tak, tak, tak! Właśnie odkryłam, że pani Bogna Ziembicka wydała wcześniej jeszcze dwa tytuły-teoretycznie poprzednie części "Tylko dzięki miłości"! Cieszę się ogromnie, że będę mogła przeczytać jeszcze coś, co wyszło spod jej pióra. I będą jeszcze kolejne tomy! A już się bała, bo zakończenie mnie trochę zawiodło, po tylu moich oczekiwaniach względem gorącego uczucia Joachima...)
Ale, przechodząc do meritum, co sprawiło, że książka aż tak mnie urzekła; podróże. Oj, to na pewno. Z ogromnym zaciekawieniem pochłaniałam kolejne opisy zwiedzanych przez Zazulkę miast, razem z nią zachwycałam się pięknem Lizbony, Wenecji i Rzymu. Jej wyprawy stanowiły dobrze przemyślany kontrast do afrykańskiej rzeczywistości, którą z kolei opisywał w swym dzienniku Joachim. Jedyne co momentami mi przeszkadzało, to brak tłumaczeń słów, zwłaszcza arabskich lub afrykańskich, ale to akurat mało istotne.
Dodatek w postaci autentycznych wycinków prasowych, ogłoszeń, etykiet z przedwojennego okresu-genialne źródło wiedzy o życiu w tamtych czasach. Zdarzyło się, że odrobinę zanudził mnie opis abdykacji króla Edwarda VIII, jednak większość czytałam z zainteresowaniem, czasem nawet śmiejąc się, kiedy na kształt dzisiejszych tabloidów, umieszczano artykuły niemalże w stylu "Faktu"-"Rozszalała maciora rzuciła się na żonę grabarza", "Zaprzągł kobietę do wozu-za karę" lub o atakujących promieniami śmierci mieszkańcach Marsa.
Pierwsza połowa książki była dla mnie spokojną, miłą lekturą;delektowałam się nią, otwierając tym samym swe oczy jeszcze szerzej na piękno otaczającego mnie świata przyrody i marząc o podróżach. Jednak im bliżej do września 1939 roku, tym bardziej nerwowo błądziłam wzrokiem po kolejnych stronach. Okropnie się czułam bez wieści od Joachima. Okropnie się czułam, kiedy myślałam o jego wielkiej miłości, która pozostała niespełniona. Okropnie się czułam, kiedy Zuzanna wciąż wzdychała do Piotra, a Joachim z takim uwielbieniem i zachwytem opisywał jej dobroć i piękno i tak długo trwał w miłości do niej.
Powinnam być wdzięczna za to, że żyję w czasach pokoju, ale po tej lekturze jest mi odrobinę smutno, bo tamtejsze realia życia codziennego były zupełnie inne. A ja czuję, że odnalazłabym się w przedwojennej, krakowskiej rzeczywistości.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena