Koszyk 0

Ty druha we mnie masz, czyli animacje studia Pixar

A gdyby tak dziecięce zabawki żyły własnym życiem, kiedy nikt nie patrzy? – zapytali nas ponad dwadzieścia lat temu magicy ze studia Pixar, gdy kultowe już dziś Toy Story, pierwsza animacja komputerowa w dziejach kina, szturmem zdobyło światowe ekrany. Od tego czasu studio wyprodukowało łącznie 17 filmów pełnometrażowych, przy czym zdecydowana większość z nich właściwie z miejsca trafiła w poczet klasyki współczesnej animacji. Dzieła Pixara cieszą się nie tylko ogromnym zainteresowaniem ze strony widowni na całym globie, ale zbierają również wszelkie możliwe laury w trakcie corocznych rozdań branżowych nagród – z pokaźnym workiem prestiżowych Oscarów na czele. Skąd tak wielki sukces?

Odpowiedź jest w tym przypadku bardzo prosta: Pixar nie ma sobie równych, jeśli chodzi o tworzenie kina familijnego, czyli umiejętność dotarcia do odbiorców w każdym wieku. Udało mu się znaleźć złoty środek, dzięki któremu jego filmowe opowieści z jednej strony bawią i uczą najmłodszych, z drugiej zaś – poruszają najczulsze struny w sercach nawet najstarszych odbiorców, nierzadko jeszcze silniej zaangażowanych w przedstawianą historię od swoich pociech. W dodatku równie dobrze odnajdują się w nich zarówno widzowie szukający wyłącznie prostej rozrywki, jak i ci oczekujący czegoś nieco bardziej ambitnego. Najlepszym przykładem niech będzie brawurowy WALL-E – w pierwszej połowie wyjątkowo oszczędna w słowach, piękna opowieść o wzajemnym zauroczeniu dwóch robotów, wzbogacona o znaną z gatunku science-fiction zadumę nad tym, co może czekać ludzkość w przyszłości. Co więcej, odpowiedzialny za produkcje studia zespół artystów konsekwentnie unika adaptowania wcześniej powstałych utworów oraz rezygnuje z przetwarzania klasycznych motywów fabularnych, tworząc zamiast tego swoje własne opowieści, bardzo często oparte na absolutnie szalonych pomysłach wyjściowych. Prym wiedzie tu oczywiście trylogia Toy Story – sztandarowe osiągnięcie Pixara, koncentrujące się na zabawkach prowadzących w tajemnicy przed ludźmi pełną przygód egzystencję. To właśnie te filmy tchnęły życie w postacie kowboja Chudego oraz kosmicznego strażnika Buzza Astrala, które to dawno już wyszły poza ramy ekranu, by stać się animowanymi ikonami dzisiejszej popkultury.

Pomimo tego, że trzy części Toy Story (czwarta, znajdująca się obecnie w fazie produkcji, trafi do kin w 2018 roku) są zdecydowanie najsłynniejszymi dziełami studia, ma ono w swoim portfolio kilka innych, niemal równie legendarnych propozycji. I tak sięgając po Potwory i spółka oraz Uniwersytet Potworny, poznamy monstra, które straszą w nocy ludzkie dzieci, by pozyskać z ich pełnego przerażenia krzyku energię potrzebną do funkcjonowania swojego miasta. W przypadku Gdzie jest Nemo? zanurzymy się w wodach ocenau, by wraz z dwoma rybkami - ekscentryczną Dory oraz błazenkiem Marlinem - wyruszyć na poszukiwania jego zaginionego syna (kontynuacja filmu, Gdzie jest Dory, zadebiutowała na ekranach parę miesięcy temu). W głowie się nie mieści, być może najoryginalniejsze dzieło w dorobku Pixara, zabierze nas do wnętrza głowy dziewczynki, by dzięki temu zaobserwować, w jaki sposób będące głównymi bohaterami utworu emocje starają się trzymać w ryzach swoją wkraczającą w okres dojrzewania podopieczną. Z kolei wraz z podtrzymywanym przez balony domem głównego bohatera Odlotu odlecimy ku fascynującej przygodzie w egzotycznej krainie – a wszystko to w myśl zasady, że nigdy nie jest za późno na spełnienie najskrytszych marzeń. Wypełnia je również zafascynowany gotowaniem szczurek Remy – bohater Ratatuj, który dostaje szansę sekretnej pracy w jednej z paryskich restauracji.

Filmy Pixara, choć często opowiadają zgoła różne historie, w gruncie rzeczy często pochylają się nad bliźniaczymi problemami. Bodaj najsilniej zaakcentowanym w dziełach studia wątkiem jest ten dotyczący istoty prawdziwej, lojalnej przyjaźni. Nieprzypadkowo zresztą pierwszy film Pixara rozpoczyna się piosenką „Ty druha we mnie masz”, której tematem jest przyjaźń właśnie. Ale jej dowartościowanie to nie jedyna nauka, jaka płynie z utworów studia: wielokrotnie pochylają się one na przykład nad strachem przed przemijaniem. To z tym uczuciem co jakiś czas borykają się bohaterowie Toy Story, ono też stanowi emocjonalną oś Odlotu, a także wyznacza punkt wyjścia dla Aut.

Co ciekawe, parę lat temu szerokim echem odbiła się bardzo kompleksowa teoria, której autor przekonuje, że zróżnicowane fabularnie filmy Pixara rozgrywają się tak naprawdę w tym samym uniwersum. Czy tak jest w istocie? A jeśli tak, to co z tego wynika? Warto wrócić do licznych arcydzieł Pixara chociażby po to, by samemu przetestować tę intrygującą teorię w kinofilskiej praktyce.

Autor: Oskar Wanat