Koszyk 0
Opis:
Pierwszy uciekł konsul NRD. Atak gazowy wytrzymywał za to dzielnie sowiecki generał. Został najdłużej na trybunie, razem z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Dość długo stała też wicewojewodzina, której rozmazał się tusz i wyglądała koszmarnie, miała czarną twarz. Ale kiedy wybuchł ogień, wszyscy musieli uciekać. Zbiegając ze schodów, I sekretarz przypominał generałowi: "Towarzyszu generale, jedziemy na prazdnik" ... "Prazdnik" to suto zakrapiane przyjęcie dla aparatu zaraz po pochodzie pierwszomajowym. Generał odpowiedział: "Job twoju mat'''' z takom prazdnikom!" i odjechał. To nie fragment political fiction, ale relacja z akcji Solidarności Walczącej w 1983 roku we Wrocławiu. Jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy Igor Janke w pasjonujący sposób pisze o najgłębiej zakonspirowanej podziemnej organizacji w komunistycznej Polsce. Ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów. Opowiada o tym, jak polscy antykomuniści dostali od lewaków z niemieckiej Rote Armee Fraktion skanery do podsłuchiwania SB i drukowali połowę wychodzących w Polsce podziemnych wydawnictw. Jak w Stoczni im. Komuny Paryskiej rozpoczęli produkcję karabinu maszynowego na podstawie instrukcji CIA. Jak zbudowali system podziemnego kontrwywiadu i inwigilowania funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jak przygotowywali zamach na szefa śląskiej SB i przez niemal siedem lat ukrywali najbardziej poszukiwanego przez komunistyczne władze człowieka - Kornela Morawieckiego. "Twierdza" to barwna, pełna scen jak ze szpiegowskich filmów historia o odważnych ludziach, którzy w walce o wolną Polskę poświęcili bardzo wiele. To także opowieść o brutalności Służby Bezpieczeństwa i o tym, jak można żyć w dwóch rzeczywistościach - podziemnej i oficjalnej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Igor Janke
  • 2014
  • 0
  • 388
  • 205
  • 135
  • 9788364142659
  • 9788364142659
  • ZBGD0

Recenzje czytelników

Kobiety w SW

Ocena:
Autor:
Data:
Muszę się przyznać, że o "SW" nie wiedziałem praktyczni nic. Jestem absolwentem dwóch renomowanych uczelni wyższych i na wykładach dot. historii PL o 1945 było cicho o tej organizacji. Mniejsza z tym.

Czytając "Twierdzę" zafascynowany jestem rolą kobiet w SW, do tej pory moje wyobrażenie o roli kobiet w działalności konspiracyjno - opozycyjnej sprowadzało się do parzenia kawy i herbaty. Przepraszam wszystkie Panie .. ... :)

Po lekturze książki Jankesa mam zupełni inne wyobrażenie ... co te Panie wyczyniały, chciałbym mieć ich odwagę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ogrom pracy badacza, genialnie się czyta. Świetna książka.

Ocena:
Autor:
Data:
W zeszłorocznej uchwale sejmowej dotyczącej wyborów 4 czerwca podkreślono że "zwycięskie dla Solidarności wybory były symbolicznym sukcesem wielu pokoleń Polaków, którzy nigdy nie zaakceptowali zniewolenia".

Myślę, że to bardzo ważne. W ostatnich latach coraz bardziej docenia się wszystkie pokolenia, a przede wszystkim te które walczyły o wolną Polskę a nie tylko o prawa obywatelskie, obronę robotników czy rewizję systemu komunistycznego ...

Opozycja niepodległościowa bo o niej mowa, to przede wszystkim Żołnierze Wyklęci, a także Solidarność Walcząca nazwana w najnowszej książce Igora Janke: "najbardziej bojową, najlepiej zakonspirowaną, najsprawniejszą i sprawiającą najwięcej kłopotu komunistycznej władzy organizacją opozycyjną".

Książka "Twierdza. Solidarność Walcząca - Podziemna Armia" bo o niej mowa, w ostatnich dniach trafiła do księgarni. Krzysztof Ziemiec, przypomniał w recenzji książki, że ludzie SW mieli "różne rodowody, ale jeden wspólny cel - obalić system. Oto powieść o tych, którzy zostali niesłusznie zapomniani".

Solidarność Walcząca marzyła o całkowicie wolnej Polsce i ten cel realizowała, jej działacze są tym bardziej godni podziwu, że w tym czasie może wiele osób o tym samym marzyło, ale realizowali cele bardziej pośrednie "obronę robotników", prawo do "wolnych związków" itp. Po prostu, warto pamiętać ile kto poświęcił ze swego życia dla odzyskania przez Polskę suwerenności.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena