Koszyk 0
Opis:
Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia Kwiaty polskie zestawiano z Panem Tadeuszem. Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: Miłość ci wszystko wybaczy śpiewaną przez Hankę Ordonównę, Grande Valse Brillante w wykonaniu Ewy Demarczyk, Wspomnienie z muzyką Czesława Niemena. Jego Ptasie radio i Lokomotywa do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej ... Bal w Operze wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę. Książka Mariusza Urbanka opisuje meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima – poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Iskry
 • twarda
Mniej Więcej
 • Mariusz Urbanek
 • 2013
 • 1
 • 340
 • 245
 • 155
 • *, 9788324403271
 • 9788324403271
 • ZB3GX

Recenzje czytelników

Wspaniała biografia, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Kolejna doskonała, niezwykle ciekawa biografia pióra Mariusza Urbanka. Do lektury tej książki podchodziłam szczególnie. Powodem była osoba jej głównego bohatera. Tuwim, jego życie, przywiązanie do rodzinnej Łodzi oraz twórczość, zawsze były mi bliskie. Dlatego tak bardzo się cieszę, że miałam okazję przeczytać tą wyjątkową książkę.Trudne dzieciństwo, odrzucenie przez Polaków i przez Żydów, brak własnej tożsamości, brak swojego miejsca na ziemi, uczucia, które przelał na papier ... Miotanie się z jednej opcji do drugiej, raz wielbiciel Piłsudskiego, za kilkanaście lat zagorzały komunista. Literacka ostoja polskiej emigracji, a z drugiej strony człowiek dumnie machający partyjną legitymacją. Unikający ludzi, a jednocześnie osoba o wielkim sercu, wszak adoptował małą dziewczynkę. Człowiek o wielu twarzach, człowiek trudny, wielki, inny. To wszystko znajdziemy w książce Urbanka. Niesamowite, jak prostym językiem udało się Urbankowi ukazać tak niejednoznaczny portret poety.
Co dla mnie szczególnie ważne, to to, iż autor nie osądza Tuwima, nie krytykuje, po prostu przedstawia koleje jego życia. Przy tym jest dociekliwy, niczego nie omija, o wszystkim pisze, badając każdy wątek z wyjątkową dokładnością. Mimo mnogości faktów historycznych, nie jest to sucha relacja. Opowieść przeplatana jest licznymi anegdotami, które sprawiają, iż książę poetów jest dla nas bardziej ludzki, bliski, normalny, taki jak my.
Napisałam, że Tuwimowi brakowało własnego miejsca na ziemi. Ale to nie do końca tak. Brakowało mu co prawda miejsca jeżeli chodzi o przynależność kulturową i narodowościową. Był bowiem znienawidzony przez część Polaków, za to, że był Żydem, a przez Żydów za głoszoną polskość. Miał jednak swoje ukochane miejsce na świecie. Była nim Łódź. To co najbardziej mnie urzekło w książce Urbanka, to wspaniałe ukazanie przedwojennej Łodzi. Magia, po prostu magia. Dla mnie, jako dla łodzianki, niezwykle ceniącej historię swojego miasta, ta część opowieści o Tuwimie ma wyjątkową wartość.
Tuwim wielkim poetą był. To nie ulega żadnej dyskusji. Był także niebanalnym, genialnym człowiekiem, któremu przyszło walczyć ze światem, samym sobą, który musiał żyć w wyjątkowo trudnych czasach.
Gorąco zachęcam do lektury. Niezależnie od tego, czy jesteście wielbicielami twórczości Tuwima, czy wręcz przeciwnie. Po tę książkę warto sięgnąć. Jest to pozycja wyjątkowo dobrze napisana, zarówno pod względem biograficznym, literackim jak i historycznym.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tuwim. Wylękniony bluźnierca

Ocena:
Autor:
Data:
Julian Tuwim to postać znana zwłaszcza starszym, z pięknych i prostych wierszy, wierszyków i rymowanek dla dzieci. Chyba każdy czytał jego utwory, to właśnie jego prace dzieci wykorzystywały w konkursach recytatorskich i uroczystościach szkolnych. Jego bajki czytano na dobranoc i właściwie to właśnie one obok Brzechwy, wychowywały i uczyły. Mimo, że w dużo mniejszym stopniu, to jednak pozostało tak do dziś.
Mało osób wie, że Tuwim to nazwisko obecne nie tylko w literaturze dziecięcej ... ale też i mnóstwo utworów dla dorosłych. Poeta był wszechstronny i tworzył dla różnych grup wiekowych, w zależności od tego co miał do przekazania i czym się aktualnie zajmował. Był nie tylko "Panem od wierszyków", ale i buntownikiem, był uparty, przekorny i nie taki święty, jakim go widzimy przez jego utwory.
"Julian Tuwim, wylękniony bluźnierca" to nie książka o twórczości, lecz o życiu i charakterze poety. Na próżno szukać w niej fragmentów dziecięcych wierszyków, jest za to mnóstwo tych skierowanych dla dorosłych, a konkretniej dla wąskiej grupy odbiorców zaprzyjaźnionych z autorem. Tuwim tworzył obrazoburcze, nasycone krytyką i epitetami skierowanymi do różnych osób wiersze, które wydawał po kryjomu, ryzykując swoją pozycję, reputację, a także ściągając widmo konsekwencji na swojego wspólnika, który musiałby ponieść wszystkie koszta i nie tylko, w przypadku nakrycia.
Julian Tuwim był człowiekiem przepełnionym żalem i goryczą, dlatego też dawał upust swym emocjom w utworach, które tworzył. Będąc żydem przez długi czas nie uznawano go za polskiego pisarza, był w tym środowisku nieakceptowany i czasami wyszydzany. Również jego twórczość dziecięca nie była doceniana, a wręcz krytykowano ją i odradzano jej czytania. Jego wierszykom zarzucano, że namawiają dzieci do nieposłuszeństwa i wybryków, uczą złego zachowania, a jedynym co sprawia, że Tuwim jest doceniany przez dzieci, są jego ładnie wydane okładki książek. Taka krytyka bolała autora i to właśnie takich ludzi między innymi obrażał w swoich "podziemnych" tomikach.
"Tuwim, wylękniony bluźnierca" to nie tylko książka o nieznanej twarzy pisarza, opis jego życia i "dorosłej" twórczości, ale i wiele ciekawostek i informacji także o innych znanych polskich autorach. Tuwim znał takich artystów jak Boy-Żeleński czy Staff i o nich także można poczytać wiele ciekawych rzeczy. Są tu też zapisy rozmów z dnia codziennego w domowym zaciszu. Jest to po prostu szansa na poznanie życia najbardziej znanego autora wierszy dla dzieci, od kuchni. Jest to nie tylko zaskakująca lektura, ale i gratka dla jego wielbicieli, takich jak ja. Wiele rzeczy mnie zaskoczyło i przyznam, że zupełnie inaczej wyobrażałam sobie charakter Tuwima, jego życie, a już na pewno nie podejrzewałam go o jego ukrytą twórczość i tak przekorną walkę z krytykami. Dlatego też polecam tę książkę, bo na pewno żadna z zawartych w niej informacji nie jest powieleniem tego co już znamy, a może bardzo zaskoczyć. To różnorodna, wciągająca lektura, bo takie też było życie poety. Zabawne i pełne anegdot, ale i bolesnych wojennych wspomnień, żalu i choroby. Zapraszam do lektury!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena