Koszyk 0
Opis:
Lata 30. XIX wieku Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – ... prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi. W śniegach Syberii,  na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek. Fascynująca opowieść o Polsce. O ludzkich losach, przeznaczeniu, zdradach i niezłomności. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elżbieta Cherezińska
  • 2015
  • 1
  • 816
  • 235
  • 155
  • *, 978837785-668-0
  • 9788377856680
  • ZCTCV

Recenzje czytelników

Trzyma klasę.

Ocena:
Autor:
Data:
Kolejna dobra powieść E.Cherezińskiej. Polecam z czystym sercem Autorkę, tak dobrze przygotowaną do tworzenia powieści historycznych.
Czy ta recenzja była przydatna?

Rewelacja.

Ocena:
Autor:
Data:
Tak się zastanawiam...co jeszcze można napisać o książkach Elżbiety Cherezińskiej...chyba już wszystko zostało i napisane i powiedziane.
Turniej cieni to kolejna fascynująca opowieść pióra tej autorki, kreśląca przed nami fragment historii Polski, fragment, który opowiedziany przez kogoś innego mógłby nawet w części nie być tak porywający.
Jest to okres tragiczny dla naszego narodu - różnorodne zrywy narodowowyzwoleńcze, z którymi wiązano tak wielkie nadzieje, nie odnoszą zamierzonego efektu ... trwają egzekucje, zsyłki na Sybir, aresztowania. Króluje denuncjacja nagradzana przez tajną carską policję, na porządku dziennym są kłótnie Polaków, którzy nawet w takiej sytuacji nie do końca potrafią się zjednoczyć.
Nasuwać się może pytanie - czym jest tytułowy Turniej cieni... Żeby się tego dowiedzieć musimy razem z bohaterami przenieść się w lata 30. XIX wieku i wziąć udział w niebagatelnej rozgrywce o panowanie nad Azją. W ową rozgrywkę wplecione są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, zdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi. Razem z nimi przemierzamy bezkresne tereny, śniegu Syberii, piasku afgańskich pustyń i wybrzeża Morza Czarnego.
Ich losy niebanalne same w sobie, Cherezińska czyni jeszcze bardziej porywającymi. Wplata je w historyczne zawirowania, opowiada o nich w kontekście przemian historycznych, społecznych i duchowych, okrasza wspaniałymi, niezwykle plastycznie nakreślonymi obrazami.
Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych książek autorki, najmocniejszą strona są genialnie domalowani bohaterowie oraz po mistrzowsku (z uwzględnieniem wszelkich szczegółów) oddane realia historyczne, kulturowe i geograficzne.
Nie ukrywam, Turniej cieni to książka wyjątkowo ważna, potrzebna, ale i trudna, bo pełna uczuć, emocji trafiająca głęboko do serca. Uważam, że pozycja ta powinna być lekturą obowiązkową dla każdego Polaka.
Turniej cieni, to świetnie napisana, dopracowana w każdym calu, zachwycająca książka. Dodatkowo jest to powieść ponadczasowa. W nakreślonych sylwetkach bohaterów (pierwszo- i drugoplanowych) wielu z nas zobaczy siebie samych, swoich najbliższych, dalszych znajomych. Dodatkowo autorka ukazuje wszelkie nasze narodowe zalety, ale i przywary, które mimo upływu lat nie ulegają zmianie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena