Koszyk 0
Opis:
Bestseller „New York Timesa” przetłumaczony na 31 języków „Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”.  Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo ... Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości… Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa. Finalista Borders‘ 2007 Original Voices Program. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Jay Asher
 • 2015
 • 2
 • 272
 • 197
 • 128
 • 978837818-812-4
 • 9788378188124
 • ZCZNX
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Lektura obowiązkowa

Ocena:
Autor:
Data:
Trzynaście osób, trzynaście nagrań, siedem kaset magnetofonowych. I jedna śmierć – samobójstwo nastolatki. To ona jest punktem stycznym dla wszystkich bohaterów taśm. To ona oskarża ich i czyni współwinnymi.

To nie jest horror o martwej dziewczynce przemawiającej do ludzi z magnetofonu, ani kryminał, w którym szukamy sprawcy morderstwa. A jednak przez całą lekturę towarzyszy nam napięcie, a problem winy i kary jest nie tylko obecny, ale i bardzo istotny ... Dla mnie lektura tej książki wiązała się z szeregiem bardzo silnych emocji – od poczucia niesprawiedliwości, poprzez obrzydzenie, aż do szoku i niedowierzania. Wiele z nich do teraz jest obecnych gdy przypominam sobie fabułę.

Opowieść Hannah faktycznie składa się z trzynastu części, które ułożone są w ciąg przyczynowo-skutkowy. Opisując swoje relacje z kolejnymi osobami, bohaterka pokazuje, co działo się z jej psychiką na przestrzeni miesięcy. Ujawnia, jak nakładające się na siebie wydarzenia doprowadziły do sytuacji, z którą nie umiała sobie poradzić. Wskazuje moment, gdy to wszystko wymknęło się spod kontroli.

Osobiście uważam, że to jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy z nas. Po co? Aby wyjść ze swojej strefy komfortu. Poruszony jest tu bardzo trudny temat, mianowicie funkcjonowanie osoby zagrożonej samobójstwem, ale powieść ma również drugie dno - kwestię przewidywania skutków własnych czynów. Lektura uświadamia nam, w jaki sposób to, co sami odbieramy jako błahostkę, może dla kogoś innego okazać się kamieniem milowym.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Trzynaście powodów, to debiut literacki Jaya Ashera i to doskonały debiut. Akcja rozgrywa się w środowisku licealistów. poznajemy problemu, dzień codzienny, życie młodych ludzi. Często ich problemu, o których opowiada autor mogą nam się wydawać błahe, bez znaczenia, wyolbrzymione. Jednak pod płaszczykiem tak błahych z pozoru sprawa, autor pokazuje nam, iż niezależnie od wieku, każdy może potrzebować pomocy, tylko wielokrotnie nie zauważamy tego, lekceważymy delikatne objawy ... a często z pozoru błahe gesty są rozpaczliwym wołaniem o pomoc.
Z pozoru ta książka może wydawać się lekko infantylna, naiwna. Jednak to tylko pozory. Asher stworzył bowiem doskonałą, pełną głębi i ważnych kwestii opowieść. Ta opowieść, historia wymyślonej Hannah daje czytelnikowi niezły emocjonalny wycisk, choć niepozorna okładka i lakoniczny opis na okładce zupełnie tego nie zapowiadają.
Koniecznie musicie przeczytać Trzynaście powodów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena