Koszyk 0
Opis:
Kolejny po „Motylku” i „Więcej czerwieni” tom sagi o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.W Lipowie nastał świąteczny czas ... Wszystko pachnie sosnowym igliwiem, a w ceglanym kościele śpiewa się kolędy. Jedno tylko mąci spokój mieszkańców wsi: już za kilka dni ma wrócić morderca. Przez długie piętnaście lat nikt we wsi nie wymawiał nawet jego imienia. Młodszy aspirant Daniel Podgórski ma szczególne powody, żeby nienawidzić mężczyzny - sprawcy pożaru, w którym bohaterską zginął ojciec policjanta. Jakby tego było mało, we wsi zjawia się rodzeństwo ze Szwecji, które grozi jednemu z mieszkańców. Podgórski stara się zapanować nad sytuacją. Nie spodziewa się jednak, że na dzień przed Wigilią zabójczy ogień zapłonie na nowo.  Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Katarzyna Puzyńska
  • 2015
  • 560
  • 195
  • 126
  • *, 9788379611614
  • 9788379611614
  • ZCFO3

Recenzje czytelników

Trzecia? A może trzydziesta pierwsza?

Ocena:
Autor:
Data:
Czas na trzeci po pierwszym "Motylku" i drugim pt. "Więcej czerwieni" kryminał Katarzyny Puzyńskiej. Czas na "Trzydziestą pierwszą", historię tym razem osadzoną w scenerii zimowej. Nie zacznę cytatem, ponieważ go zwyczajnie nie znalazłam - tak łatwo wejść i zatracić się w tej historii, że nie ma czasu na szukanie adekwatnych do treści cytatów. To zarówno wada, jak i zaleta tego gatunku ... Tylko najwięksi mistrzowie potrafią zakląć w kryminał także piękno - literatury, język; a tylko najwnikliwsi czytelnicy potrafią to dostrzec. Być może ani Puzyńska ani ja nie należymy do tych dwóch gatunków ludzi literatury.

Wracamy do dobrze znanego czytelnikom prowincjonalnego Lipowa w momencie podobnym do wielu innych, a jednak wyjątkowym, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Weronika wyjeżdża na dwa tygodnie do Warszawy, nie ma jej więc przy aspirancie Danielu Podgórskim, kiedy ten rozwiązuje jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą zagadkę kryminalną w dotychczasowej karierze - zagadkę śmierci swojego ojca. Tajemnice i wątpliwości mnożą się wraz z rozwojem akcji, ale to nie koniec, bo nawet w cichym Lipowie okazać się może, że zbrodni było znacznie więcej. Bo oto z więzienia wraca podpalacz, Tytus Weiss, a ogień znów płonie. W dodatku w okolicy pojawia się także Jerzy Grala, naukowiec badający zbiorowe samobójstwo członków sekty, które miało miejsce w pobliżu czterdzieści lat wcześniej. Czy te sprawy okażą się powiązane? Czy Danielowi i pozostałym policjantom uda się rozwiać wszystkie wątpliwości? I kim jest tytułowa trzydziesta pierwsza? O tym na razie sza.

Dobrze jest obserwować rozwój autora. Dobrze, jeśli każda kolejna książka jest lepsza, pełniejsza, dojrzalsza i bardziej kompletna od poprzedniej. Tak jest właśnie w przypadku twórczości Katarzyny Puzyńskiej, co powinno niezmiernie cieszyć. Przywykłam nawet do tytułowania bohaterów ich wszystkimi możliwymi imionami, nazwiskami, zawodami i funkcjami, jakie sprawują - niech będzie, że nabrało to nawet pewnego uroku. Nadal jednak nie lubię, gdy bohaterowie literatury kryminalnej zaczynają "czuć się jak w kiepskim kryminale" - komu jak komu, ale im przecież nie wypada...

"Trzydziesta pierwsza" to powieść prosta, łatwa i zbudowana na szkielecie klasycznego kryminału. Puzyńska zgrabnie rzuca podejrzenia na kolejnych bohaterów, igrając z nimi samymi i czytelnikami z dużą wprawą. Prawda rzecz jasna okazuje się znacznie bardziej złożona. Tym razem mamy dwie lub nawet trzy zagadki oraz mnóstwo wątków pobocznych, których rozwinięcia są mniej lub bardziej przewidywalne. Językowo może bez zachwytów, ale za to poprawnie, choć też bez znaków szczególnych - ot, przyjemnie i nieco przeźroczyście.

Wieść gminna (lipowska) donosi, że szykuje się czwarte spotkanie z bohaterami spod Brodnicy. Czym zaskoczy nas Z jednym wyjątkiem? Czy Puzyńskiej wystarczy talentu i pomysłów na opublikowanie trzydziestej pierwszej książki? Trzymam kciuki. Choć wtedy trzeba będzie zapewne już opuścić Lipowo.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Trzydziesta pierwsza" i nie ostatnia.

Ocena:
Autor:
Data:
„Trzydziesta pierwsza” Katarzyny Puzyńskiej to kolejne ,już trzecie spotkanie z policjantami z Lipowa.
Tym razem akcja skupia się wokół śmierci ojców młodszego aspiranta Daniela Podgórskiego i Pawła Kamińskiego. Chociaż właściwie to tylko jeden z wątków kryminalnej zagadki. Dla czytelnika nadzwyczaj interesujący.
Przed laty ojcowie policjantów będąc na służbie zginęli w pożarze. Uznani zostali za bohaterów choć nie udało się im nikogo uratować ... Po piętnastu latach podpalacz-morderca wychodzi na wolność .
Wkrótce ginie w pożarze jego brat . Wypuszczony warunkowo mężczyzna od razu staje się pierwszym podejrzanym….
Kolejnym wątkiem jest sprawa zbiorowego samobójstwa członków sekty, do jakiego doszło w 1965 r. na terenie Lipowa. Do miasteczka przyjeżdża naukowiec, Jerzy Grala zainteresowany wydarzeniami sprzed czterdziestu lat .Bada miejsce, sporządza dokumentację .Niespodziewanie znajduje kości człowieka…
„To nie Warszawa, w Lipowie jest bezpiecznie” pada z ust Emilii Strzałkowskiej, nowej policjantki znanego nam już posterunku . Nie jest to jednak zgodne z prawdą.
Z kartki na kartkę okazuje się, że zbrodni było więcej . Wkrótce są kolejne ofiary.
Tajemnic przybywa. Mnożą się wątpliwości. Kto naprawdę jest sprawcą podpalenia przed laty?
Ile właściwie osób zginęło w tym pożarze?
Czy śmierć ojca Daniela Podgórskiego można uznać za bohaterską?
„Trzydziesta pierwsza” nie intryguje od pierwszych stron tak jak „Więcej czerwieni”.
Trzeba spokojnie czytać nie mając wątpliwości, że autorka rozbudzi naszą wyobraźnię do tego stopnia, że nie będziemy mogli odłożyć książki choć na moment. Po kilkunastu stronach staje się to faktem. Czytelnik nie jest w stanie zrozumieć co tak naprawdę wydarzyło się przed laty i kto wówczas zawinił. Z każdą stroną jednak zainteresowanie wzrasta, a czytelnik śmiało może użyć powiedzenia…”wiem ,że nic nie wiem” aż do ostatniej strony.
Zarwałam nockę przy tej książce. Miłośników tego gatunku literackiego też to czeka.
Tylko jedno mi się bardzo nie podobało. Mianowicie to, że Paweł Kamiński cały czas klnie.
Policjant znany czytelnikowi już z pierwszej części w tej ostatniej przechodzi samego siebie w wulgaryzmach, którymi się posługuje. Taka postać, nawet bardzo realna, ale budząca niechęć.
Czytając kryminał trudno się spodziewać pięknego języka, mądrych cytatów, spostrzegawczych przemyśleń. Są za to zbrodnie, trupy, intrygujące zagadki. Słowem krew się leje i zło przybiera coraz większe rozmiary. Prawa gatunku…
Ogromnym plusem w kryminałach Katarzyny Puzyńskiej są charakterystyczne, wręcz oryginalne postaci. Cóż ,bardziej mi przypadł do gustu nadkomisarz Wiktor Cybulski z „Więcej czerwieni” niż Paweł Kamiński z „Trzydziestej pierwszej”. Komisarz Klementyna Kopp była postacią równie nieodgadnioną jak i oryginalną. Emilia Strzałkowska raczej zwyczajna i nie skrywająca przed czytelnikiem swojej tajemnicy.
To tyle, jeśli chodzi o porównanie policjantów biorących czynny udział w rozwiązywaniu kolejnych zagadek kryminalnych.
„Trzydziesta pierwsza” Katarzyny Puzyńskiej to trzecia, ale nie ostatnia część o policjantach z Lipowa
…GORĄCO POLECAM!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena