Koszyk 0
Opis:
Czy można ocalić miłość, kiedy świat wokół płonie? Jak wziąć w ramiona dziecko, kiedy ręce ma się unurzane we krwi? Latem 1939 roku Zosia marzyła o lepszym życiu. O tym, by się na dobre wyrwać z biedy warszawskiego Powiśla, zdobyć wykształcenie i spokojną przyszłość. Prawie się jej udało. Prawie. Ostatecznie jednak wszystko poszło nie tak. I to nie tylko za sprawą wojny, która zastała ją w majątku ziemskim na Wołyniu, do którego wkrótce wtargnęli Sowieci ... Przede wszystkim podjęła jedną złą decyzję, która zaważyła na całym jej życiu. Może to skutek klątwy rzuconej na nią jeszcze przed wojną? Zosia przeciwstawia się złu, uzbrojona jedynie w miłość. Do swojej córki, do wypróbowanych przyjaciół i do tajemniczego mężczyzny o oczach anioła, którego wojna zamieniła w demonicznego mściciela. Czy to wystarczy, by wygrać i rozwiązać zagadkę przeznaczenia? A jeśli tak, to czy można cofnąć fatum? I jaka jest tego cena? Z tymi pytaniami, w ogniu płonącej Warszawy, w uścisku powojennego terroru, w cieniu rodzinnych tragedii, w gorączce uczuć i labiryntach raczkującego kapitalizmu, zmierzyć się będzie musiała nie tylko Zosia, ale także jej córka, a potem wnuczka. Znalezienie właściwej odpowiedzi zajmie im siedemdziesiąt pięć lat. "Pełna zaskakujących zwrotów akcji saga rodzinna wciąga bez reszty aż do ostatniego akapitu. Jest tu wszystko - zgrabna fabuła, tajemnica i pełnokrwiste postaci kobiet, których losy, ukazane na przestrzeni kilkudziesięciu lat, splatają się z historią. Czyta się jednym tchem! Czekam na ciąg dalszy :-)" Urszula Zubczyńska, redaktor naczelna "Przyjaciółki", "Pani Domu" i "Poradnika Domowego" "Współcześnie rzadko spotyka się tak rozbudowane biograficznie sagi rodzinne. Powieść Trzy odbicia w lustrze Zbigniewa Zborowskiego zawiera w swej strukturze obecnie modne elementy fikcji, magiczne, intuicyjne, wręcz paranormalne. Porusza zagadnienia cienkiej granicy normy i choroby psychicznej. Ukazuje czysto ludzkie wahania i decyzje mniej lub bardziej przemyślane i realne. Wprowadza tak bliski dla polskiej mentalności element bohaterstwa i zwykłego, a raczej niezwykłego, działania organicznego kobiet. Powieść Zbigniewa Zborowskiego, poza pięknym literackim językiem, porywającą fabułą, wartką narracją i formą na miarę dobrego kryminału, ma jeszcze jedną zaletę - po prostu jest jakby gotowym scenariuszem filmowo-telewizyjnym. Nic tylko usiąść wygodnie i czytać, czytać i czytać". Andrzej Komorowski, specjalista w zakresie profilaktyki społecznej, licencjonowany doradca rodzinny i seksuolog kliniczny, medialny ekspert relacji społecznych Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Zbigniew Zborowski
  • 2014
  • 1
  • 416
  • 235
  • 155
  • 978-83-7785-564-5
  • 9788377855645
  • ZBOCN

Recenzje czytelników

O kobietach męskim piórem

Ocena:
Autor:
Data:
O tym, jak rośnie popularność sag na rodzimym rynku, pisałam całkiem niedawno. Jeszcze nie zdążyłam ochłonąć po poprzedniej książce, a już mam w rękach kolejną z tego gatunku. „Trzy odbicia w lustrze” to historia trzech kobiet połączonych więzami krwi, ale największą ciekawość budzi fakt, że kreacje bohaterek stworzone zostały męskim piórem.


Klamrą spinającą fabułę jest postać Anny, która będzie opowiadać tę niełatwą historię rodziny tylko po to ... by wyjaśnić lekarzowi prowadzącemu przypadek swojego byłego partnera – z jakiego powodu pacjent ryzykował życie, nurkując na niebezpiecznych wysokościach. Jednak fakt, że bohaterka odtwarza losy przodków, nie znaczy, że cała powieść utrzymana jest na jednym poziomie. Dużym plusem Zbigniewa Zborowskiego jest prowadzenie narracji, zróżnicowane na wszystkich trzech etapach fabuły.
Zosia, pierwsza bohaterka, będzie zmagać się z konsekwencjami swojej naiwności i zauroczenia, a zadanie znacznie utrudni jej wybuch II wojny światowej. Kobieta odznacza się jednak ogromną siłą charakteru, poza tym może liczyć na pomoc Witka, który pojawia się zawsze wtedy, gdy ukochana potrzebuje pomocy. Córka Zosi, Wanda, również nie ma łatwego życia – trudne relacje z matką, traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, wreszcie zachłyśnięcie się ideologią (ofiara indoktrynacji) i koszmarny los żony. Wanda nie powiela błędów matki, nie stąpa po jej śladach, wiedzie zupełnie inne życie, różni się od Zosi charakterem, sposobem bycia, pragnieniami. Kobiety mają jednak coś wspólnego – obie nieustannie walczą o byt. Do tej dwójki dołącza Anna, przedstawicielka kolejnego pokolenia. Córkę Wandy łączy z matką i babką popełnianie życiowych błędów i próba stawienia czoła konsekwencjom wyborów.

„Trzy odbicia w lustrze” to ponad siedemdziesiąt lat polskiej historii. Zborowski prowadzi swoje bohaterki przez burzliwe, najtrudniejsze, ale i najciekawsze lata. Pokazuje, że w każdych czasach życie nie jest proste, zawsze trzeba walczyć, bo ciągle czyha niebezpieczeństwo (które najczęściej ma źródło w nas samych). Lata wojny i okupacji to najlepsza część książki. Najgorzej wypada współczesność. Być może to wina naszych czasów, że nie są już tak ciekawe, że ludzie tacy bez wyrazu, papierowi…

Obok wątków historycznych, politycznych, tak bardzo realnych, istnieją te, w których pobrzmiewają echa fantastyczne, przesądy, zabobony, uroki i klątwy. To jedna z cech wyróżniających tę powieść. Kolejną są świetne opisy. Mocne, realistyczne, brutalne, wstrząsające, a wszystko z wyczuciem, umiejętnością, a nawet pewnego rodzaju lekkością. Najmocniejsze przeżycie jednak pisarz zaserwował, totalnie zaskakując czytelnika. O ile główny motyw (po co nurkował Bartek?) jest czytelny jeszcze przed zakończeniem, tak w międzyczasie autor wprawi w osłupienie najbardziej czujnego odbiorcę. I mimo iż od początku czujemy, że coś tu nie gra, to i tak damy się wywieść w pole.

Wspaniała dla babci, mamy i córki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niesamowita historia trzech pokoleń

Ocena:
Autor:
Data:
Nieraz spotkałam się z tym, że czytelnicy szukając czegoś ciekawego na półkach księgarni, pomijają powieści pisane przez polskich autorów. Bo wśród wielu nadal istnieje takie przekonanie, że najlepsze jest to, co nie nasze. Oczywiście pojawiają się znane nazwiska, do których pasjonaci czytania już się przyzwyczaili, aczkolwiek ci nieco mniej popularni polscy autorzy, jakoś tak nie do końca wszystkich przekonują. A jakże wiele można przez to stracić ... Sama miałam okazję ostatnio się o tym przekonać. W moje ręce wpadło wiele rewelacyjnych książek napisanych przez Polaków, o których słyszałam po raz pierwszy. Całkowicie powaliła mnie zaś nowość, autorstwa Zbigniewa Zborowskiego - „Trzy odbicia w lustrze”. Dzięki niej miałam okazję poznać skomplikowaną, wciągającą i wywołującą ciarki na skórze historię trzech kobiet, które na przestrzeni lat niosły na barkach brzemię pewnego niezwykłego wydarzenia.

Rok 1939. Młoda dziewczyna, Zosia, zamieszkując we dworze u zamożnych Hryniewiczów, trudni się jako nauczycielka ich syna, małego Stasia. Udzielając mu korepetycji, ma otwartą bramę do realizacji swoich marzeń, wśród których pojawia się zdobycie wykształcenia. Jedna chwila zapomnienia, jaką przeżywa z paniczem Adamem, niesie ze sobą długodystansowe konsekwencje, których końcowym efektem jest ciąża. Dziewczyna zostaje skłoniona do tego, aby usunąć dziecko i kiedy się na to decyduje, dzieje się coś, co nie dopuszcza do pozbycia się maleńkiego płodu. Zosia zostaje więc sama, przytłoczona samotnością po wyjeździe nieodpowiedzialnego Adama. Na życiowej drodze dziewczyny staje jednak mężczyzna o jasnobłękitnych oczach – Witek. To on daje jej nadzieję, że jeszcze wszystko może się ułożyć. Niestety wkrótce nadchodzi wojna i dotąd marzenia o szczęśliwej przyszłości rozpłyną się w powietrzu niczym pył rozwiany przez wiatr. Okazuje się bowiem, że nad Zosią i jej rodziną ciąży rzucona niegdyś klątwa.

„Trzy odbicia w lustrze” to niesamowita historia o życiu Zosi, której los nie szczędzi cierpienia. Kiedy otrzymuje porcję szczęścia, szybko nadchodzą ciemne, mroczne chmury, które rozwiewają płomienną aurę unoszącą się nad jej głową. Pech, jaki ją prześladuje, nęka dziewczynę przez długi czas. Czy jednak jest efektem zbiegu okoliczności, czy też faktycznie ma nań wpływ klątwa, która została kiedyś wypowiedziana. Czy Zosi będzie dane żyć kiedyś szczęśliwie? Jak potoczy się jej zawiła egzystencja i jaki wpływ na jej los będzie miał jasnooki mężczyzna? Ta książka nie kończy się jednak na opowieści o Zosi. Pojawiają się bowiem dwie inne bohaterki, Wanda, czyli jej córka oraz Ania – wnuczka. A życie każdej z nich jest niemniej ciekawe i niemniej obfite w prześladujący je pech. Czy trzy pokolenia odnajdą wreszcie swoje szczęście? Czy uda się to wszystkim trzem kobietom? A może żadnej z nich nie będzie dane zaznać prawdziwej miłości?

Książka Zbigniewa Zborowskiego to opowieść, w której zaprezentowane są trzy światy. Każda z bohaterek jest uczestniczką innych wydarzeń i każda ma inny pogląd na otaczającą je rzeczywistość. Kobiety jednak nie mają pojęcia o tym, że mają ze sobą o wiele więcej wspólnego, aniżeli mogłoby się im wydawać. Bo łączy je przeznaczenie, które potrafi sporo dawać, ale też sporo odbierać. Pojawia się tutaj magia, niesamowita, piękna i tajemnicza, a zaraz po niej następuje szara rzeczywistość, która zmiata ją z powierzchni ziemi dając wrażenie tego, jakby nigdy nie istniała. „Trzy odbicia w lustrze” to opowieść o zdradzie, ale i przebaczeniu, o poszukiwaniu szczęścia oraz o odrzucaniu go. To historia o odnajdywaniu własnego przeznaczenia, o brodzeniu wśród mgły nieszczęść i o silnej woli, dzięki której można odnaleźć światło nadziei w ciemnym tunelu przygnębienia. Tutaj każdy czyn niesie ze sobą konsekwencje, a nieraz mają one ogromny wpływ na dalsze życie. Wszystkie trzy bohaterki są silnymi kobietami, które w walce o lepszy byt potrafią zrobić naprawdę wiele.

„Trzy odbicia w lustrze” to powieść nieprzewidywalna i niezwykle oryginalna. Losy bohaterów zmieniają się jak w kalejdoskopie, a zaskoczony czytelnik nie jest w stanie odgadnąć tego, co będzie dalej. Pojawiają się momenty zaskakujące, które zupełnie zbijają z tropu. Autor gra tutaj na ludzkich uczuciach wodząc za nos, a każda kolejna strona niesie ze sobą wiele nowego. Nie da się w kilku słowach streścić tejże powieści. Trzeba ją przeczytać. Tutaj główny wątek rozgałęzia się na wiele pobocznych, stąd całość jest niezwykle ciekawa, urozmaicona i niepowtarzalna. Poruszająca i niezwykle emocjonująca wyciska łzy, szokuje, ale też wprawia w stan prawdziwej, szczerej radości. Czytelnik ma wrażenie, że towarzyszy bohaterom w ich troskach i wspólnie dociera do długo wyczekiwanego celu.

Książkę polecam tym, którzy lubią opowieści o prawdziwym życiu, barwionym jednak odrobiną magii. To coś dla tych, którzy wierzą w miłość, ale nie taką żywcem wyjętą z bajki. Rekomenduję tym, którzy poszukują czegoś oryginalnego, zawiłego i nietuzinkowego. Nie rozczarujecie się, bo tak zaskakujące i tak doskonale wykreowane treści nie są czymś często spotykanym.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena