Koszyk 0
Opis:
Trzeci policjant to najgłośniejsza powieść w dorobku Flanna O’Briena – gorzka, groteskowa i oniryczna, zawieszona pomiędzy przygodami Alicji w Krainie Czarów a thrillerem kryminalnym. To w niej objawia się postać szalonego naukowca de Selby’ego oraz sformułowana zostaje teoria atomowa dotycząca niebezpiecznych związków ludzi i rowerów. Pytania o to, czy Ziemia istotnie ma kształt kiełbasy ... czym jest omnium oraz po co wynaleziono skrzynię wodną pozostają wciąż aktualne i nurtują kolejne pokolenia badaczy i komentatorów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Flann O'Brien
  • 204
  • 195
  • 125
  • 978-83-62676-08-8
  • 9788362676088
  • ZAN7D

Recenzje czytelników

Paranoja w swej najczystrzej postaci - to trzeba przeczytać

Ocena:
Autor:
Data:
Książka jest tak:
- szalona
- paranoiczna
- nieprzewidywalna
- odkrywcza,
że... każdy paranoik, szaleniec, poszukiwacz, wariat i normalny muszą ją przeczytać! Po tej lekturze świat, w którym żyjecie, nie będzie już taki sam. Bo cóż można schować do doskonałej szkatułki jeśli nie jej mniejszą wersję? Bo czy można naostrzyć igłę by ukłuła swym niewidzialnym końcem na 2 centymetry przed zbliżeniem? Bo czy można dojrzeć w lustrze przeszłość? Na te pytanie odpowiedź może dać tylko ta książka!
Czy ta recenzja była przydatna?

Śmiech przez "wielkie oczy"

Ocena:
Autor:
Data:
O matko, co to za książka niesamowita! Jeśli już trzeba ją do jakiejś innej porównać, to „Trzeci policjant” klimatem przypomina „Jesień w Pekinie” Borisa Viana. Nadźgana czarnym, absurdalnym humorem powieść, nie dba o prawdopodobieństwo ani o realizm.
Jej bohater ma lewą nogę drewnianą, jest wielkim znawcą i miłośnikiem prac fizyka, balistyka, filozofa i psychologa o nazwisku de Selby, popełnia morderstwo i dostaje się w tajemniczą przestrzeń, w której spotyka swą niedawną ofiarę ... odpowiadającą „nie” na wszystkie pytania oraz trzech bardzo grubych i bardzo tajemniczych policjantów znających miejsce wieczności, wytwarzających szkatułki tak małe, że aż niewidzialne, kradnących rowery, by uchronić je przed uczłowieczeniem, i obdarzających ludzi cieniuchnymi koszulkami w kolorze wiatru wiejącego w godzinie ich narodzin. A wszystko to polane sosem niebywałych i absurdalnych teorii de Selby’ego, przytaczanych w niezwykle skrupulatnych przypisach. I tak, np. możemy się dowiedzieć, że de Selby usiłował rozcieńczać wodę, bo wydawała mu się za mocna.
Prawdziwe nazwisko autora brzmi Brian O’Nolan. Do twórczości urodzonego na początku naszego wieku irlandzkiego pisarza entuzjastycznie odnosili się Joyce, Beckett i Greene. Drukiem ukazało się zaledwie pięć jego powieści.”Trzeci policjant” napisany w 1940 r., ale wydany dopiero w 1967 r., już po śmierci pisarza, jest najważniejszą powieścią Irlandczyka prezentowaną polskiemu czytelnikowi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena