Koszyk 0
Opis:
Książka Trucicielka i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność, analizę naszych najskrytszych pragnień, emocji. Uczuć, które w jednej chwili mogą nas wyzwolić lub doprowadzić do zbrodni. Jego bohaterowie nie są kryształowi. Często wzbudzają prawdziwy lęk ... Pewna starsza kobieta podejrzewana jest o zamordowanie swych trzech mężów. Nikt nie zna prawdy i tylko jeden człowiek, będzie miał szansę ją usłyszeć. Zmieni ona jego życie, zabierając tak potrzebną jego duchowemu rozwojowi niewinność. W drugim opowiadaniu pewien marynarz dowiaduje się o śmierci córki. Nie wie tylko której. Przerażony uświadamia sobie, że nie wszystkie kocha równie mocno. Kolejne opisuje rywalizację dwóch młodych muzyków. Chęć wyrównania rachunków odkrywa mroczne kulisy życia ludzi, którzy mogli mieć wszystko, ale zmarnowali swój dar. Ostatnie opowiadanie opisuje wzruszającą miłość za kulisami pałacu prezydenckiego. W pustych ścianach wytwornej rezydencji toczy się dramat samotnej, umierającej kobiety. W swoim najnowszym zbiorze opowiadań Schmitt odkrywa prawdziwą potęgę uczuć. Ich moc. Jego bohaterowie ukrywają zbrodnie, brak im cierpliwości, jedynie w sytuacji kryzysowej przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze. Na ich przykładzie Schmitt uczy nas czegoś ważnego - że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet jeśli nie zawsze dane nam będzie szczęśliwe zakończenie. Wyjątkowość książki Trucicielka i inne historie o namiętnościach doceniło jury prestiżowej nagrody literackiej - Le Prix Goncourt, w 2010 roku wyróżniając ją nagrodą Le Prix Goncourt de la Nouvelle. Zbiór wzbogaca fragment prywatnego dziennika autora z okresu, kiedy pisał książkę. Dzieli się w nim swoimi uwagami na temat poruszanych w niej tematów, opisuje inspiracje i zdradza tajniki warsztatu. Dzięki tym zapiskom jeszcze lepiej poznajemy autora, i to nie tylko jako wyjątkowego pisarza, ale także jako niezwykle wnikliwego człowieka, filozofa. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Eric-Emmanuel Schmitt
 • 2011
 • 1
 • 246
 • 195
 • 125
 • 978-83-240-1619-8
 • 9788324016198
 • ZA8JM

Recenzje czytelników

Obsesja - trucizna czy wybawienie?

Ocena:
Data:
Przepraszam za kolejny komentarz, ale nie skopiowałam z pliku całości recenzji. Zapomniałam o pierwszym akapicie i teraz naprawiam swój błąd.

Pisarzowi, który przyzwyczaił czytelników do wysokiego poziomu swych książek, przychodzi czasem zmierzyć się z ostrą krytyką któregoś dzieła, gdyż ciężko jest być nieustannie ponadprzeciętnie dobrym w tym, co się robi. Eric Emmanuel-Schmitt, moim zdaniem, należy do wąskiego grona współczesnych twórców ... którym ta sztuka pisania nietuzinkowych dzieł nieustannie się udaje.

Jego fanów z pewnością podczas lektury „Trucicielki i innych historii o namiętnościach” czeka niejedno zaskoczenie. Pierwsze widoczne jest już gołym okiem - książka składa się z czterech opowiadań i umieszczonego na końcu pamiętnika autora z okresu, gdy pisał „Trucicielkę i inne historie o namiętnościach”.

Elementem łączącym wszystkie opowiadania są emocje, które często zatruwają umysł człowieka i prowadzą go do zguby – jego lub innej osoby lub wprost przeciwnie – wyzwalają i pozwalają człowiekowi stanąć w prawdzie z samym sobą.

Bohaterką pierwszego opowiadania jest Marie, tytułowa trucicielka. Choć mieszkańcy miasteczka wytykają ją palcami jako kobietę oskarżoną o otrucie trzech swoich mężów, sądzoną i uniewinnioną, mieszkańcy cieszą się z obecności tej starszej pani, gdyż jej nagłośniona przez media historia sprowadza do ich sennego miasteczka turystów wraz z ich pieniędzmi. Drugie opowiadanie to historia marynarza, który przebywając na statku dowiaduje się o śmierci swojej córki. Niestety w telegramie nie jest wymienione jej imię a to skłania marynarza do stawienia czoła własnym uczuciom, gdyż okazuje się, że nie każdą ze swoich czterech córek kocha tak samo a jedną wręcz traktuje „po macoszemu”. W kolejnym opowiadaniu spotykamy dwóch wyjątkowo uzdolnionych młodych muzyków, których rywalizacja zaprowadza dosłownie na skraj życia i śmierci. Wydarzenia sprzed lat wyciskają niezatarte piętno w psychice obu, zmieniają ich nie do poznania i prowadzą do nieuniknionej konfrontacji, która kończy się w bardzo zaskakujący sposób. Ostatnie opowiadanie to opowieść o miłości, zdradzie, śmiertelnej chorobie, cierpieniu, zemście i przebaczeniu. Jego akcja rozgrywa się w znacznej części w pokojach pałacu prezydenckiego, gdyż bohaterami jest właśnie para prezydencka.
Książka ta jak każda inna Schmitta zabiera czytelnika w podróż krętymi ścieżkami ludzkiego umysłu. Skłania też do refleksji nad własnymi uczuciami i nad tym, do czego obsesja, która jak trucizna przenika do krwioobiegu, może doprowadzić w życiu każdego przeciętnego człowieka. Lekturę czyta się bardzo szybko (zdecydowanie za szybko!), ale na bardzo długo zapada ona w pamięć.

Zachęcam wszystkich do lektury!


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Trucicielka

Ocena:
Autor:
Data:
„Jaka miłość jest wolna od nienawiści?”*

W jednej chwili nachodzi nas jakaś myśl i zostaje. Cokolwiek byśmy robili czy próbowali myśleć o czymś innym, nie możemy. Ona wraca do nas jak bumerang. Wraca i nas zatruwa. Mowa o obsesji, która potrafi zmienić człowieka całkowicie i nie do poznania.

Na książkę składają się cztery opowiadania. Pierwsze tytułowe jest o staruszce na którą mówią Trucicielka. Marie Maurestier jest starsza, zgorzkniałą kobietą oskarżoną o zabójstwo swoich mężów ... Jakimś cudem udało jej się wygrać sprawę, ale ludzie i tak gadają. Stała się gratką dla turystów, którzy coraz liczniej przybywali do miasteczka. Razu pewnego społeczność miasteczka zyskała nowego proboszcza, a Marie poczuła, że może mu ufać i wyznała swoje grzechy. Jednak czy prawdziwe? A może chciała tylko żeby cała uwaga proboszcza była zwrócona ku niej? Co jest kłamstwem, a co prawdą?
Następnym opowiadaniem jest „Powrót”. Mówi on o mężczyźnie pracującym na statkach, które wyruszają w długie rejsy, czego przyczyną jest jego rzadka obecność w domu. Podczas jednego rejsu dostaje wiadomość, że jedna z jego córek nie żyje. Tylko, która… Przecież ma ich cztery. Przerażony dochodzi do wniosku, że nie dawał im tego co potrzebują najbardziej – miłości ojcowskiej, uwagi. Czy da rade to naprawić, a może już za późno…
„Koncert Pamięci anioła” opowiada o dwójce przyjaciół. Złym Chrisie i dobrym Axelu. Pewnego dnia ten dobry ulega wypadkowi, ale Chris mu nie pomaga. Za bardzo pragnie zwycięstwa. Po konkursie wyjeżdża pewny, że Axel nie żyje. Niestety, a może stety wyrzuty sumienia i go dopadają. Z czasem uświadamia sobie co uczynił. Zmienia się. Ale czy nie jest za późno? Czy spotkanie po latach umożliwi Chrisowi uzyskanie przebaczenia? I jak to wszystko wpłynęło na Axela?
Ostatnie opowiadanie zatytułowane „Elizejska miłość" opowiada o miłości pewnej pary. O miłości i nienawiści. Mowa o Henrim i Catherinie, pierwszej parze Francji. Kobieta uświadamia sobie po kilku latach, że już nie kocha męża. Gdy mu o tym mówi ich życie zamienia się w piekło, które sami sobie urządzają. Jednak co się stanie gdy dowiedzą się o chorobie Catherine? Czy dla ich małżeństwa jest jeszcze szansa?

To moje drugie spotkanie z twórczością Schmitta i znowu zostałam oczarowana. Autor poprzez te opowiadania pokazuje nam to co skrywamy głęboko w sobie. Nasze lęki, pragnienia i słabości. Każde z opowiadań ma coś wspólnego ze sobą. Jest to obsesja bohaterów opowiadań (bezgraniczna miłość, chorobliwa tęsknota). Opowiadanie łączy też postać św. Rity, która jest patronatką spraw beznadziejnych i trudnych. Na końcu książki mamy przyjemność poczytać fragmenty z pamiętnika autora, który był pisany podczas tworzenia opowiadań. Muszę wspomnieć o okładce, która jest bardzo intrygująca, że tak powiem. Dominacja bieli i czerni i te spojrzenie… Schmitt ma nie powtarzalny talent do wzbudzania w czytelniku takich emocji, o których nawet nie wiemy. I choć „Historie miłosne” bardziej mi się podobały to „Trucicielka” Również postawiła we mnie trwały ślad.

*str 219
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena