Koszyk 0
Opis:
Trzecia część cyklu Gemmella o Troi. Złowrogie armie sprzymierzonych zachodnich królów pod wodzą bezwzględnego Agamemnona przybyły pod Troję. Rozpoczęła się nieunikniona krwawa walka. Jednak starania zwykłych ludzi i prawdziwych bohaterów obu stron naznaczone są piętnem losu. Nad ludzkimi zdradami i słabościami, nad męstwem Hektora, walecznością Achillesa, sprytem Odyseusza i szaleń ... stwem Priama unoszą się cienie przepowiedni... Czy Orle Dziecię uratuje Złote Miasto? David Gemmell przenosi nas w pełnowymiarowy świat, skonstruowany z taką maestrią, że czytelnik z całym przekonaniem myśli: «To się wydarzyło naprawdę» - Steven Pressfield, autor „Aleksandra Wielkiego” i „Bram ognia” Gemmell to mistrz intrygi, ale jego triumfem są znakomite kreacje bohaterów, tak realistyczne, że gdy ponoszą porażki, cierpimy, a kiedy zwyciężają – jesteśmy olśnieni. - Conn Iggulden, autor cyklu „Imperator” Sojusze i zdrady, miłość i nienawiść, nieprzemijająca chwała bohaterów – i bohaterek – obu stron, wszystko to ożywa w tej błyskotliwej, inspirującej kreacji mitu trojańskiego. - Manda Scott, autorka „The Girl Who Walked Into the Fire” Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • David Gemmell
 • 2016
 • 2
 • 576
 • 215
 • 135
 • *, 978837818-857-5
 • 9788378188575
 • ZDBPP

Recenzje czytelników

Niesamowita wojna trojańska

Ocena:
Autor:
Data:
Dotarliśmy do ostatniego tomu cyklu trojańskiego Davida Gemmella, gdzie ma się odbyć długa i krwawa wojna o Złote Miasto, jedno z największych i najbardziej znanych miast w historii ludzkości. Liczne armie wielu zachodnich królów zwołane przez bezwzględnego króla mykeńczyków, Agamemnona, przybyły pod Troję, żeby zdobyć i złupić te niepokonane dotąd miasto. Król Priam, którego czterdziestoletnie rządy pokoju zostały naruszone musi stawić czoło zmasowanej armii królów zachodu ... W swoich szeregach ma syna Hektora, jednego z najpotężniejszych i największych herosów w historii, który prowadzi konia trojańskiego, zastęp jeźdźców rozprawiających się z każdym wrogiem. Dla króla Priama walczą też dwaj niezwykle dzielni i waleczni dezerterzy z Myken, Kalliades i Banokles. Zaś na morzu swoim potężnym Ksantosem wojuje Pan Srebrnego Łuku, czyli Helikaon.

Jednakże wielki król Agamemnon zebrał ogromną armię i więcej silnych wojowników; dzielnego i wielkiego wojownika achajskiego Ajaksa, zaufanego i chciwego doradcę Idomeneosa czy potężnego herosa Achillesa z jego krwawymi i niezwyciężonymi myrmidonami. Walczy tez dla niego człowiek o najbystrzejszym umyśle, bajarz, wielbiciel wielu ludzi, cwany i sprytny Odyseusz, król Itaki. Czy uda im się zdobyć Złote Miasto? Czy cokolwiek jest w stanie je ochronić?

Czekałem na ten cykl (bardzo ciężko dostępny do czasu wznowienia w zeszłym roku przez wydawnictwo) kilka lat, mając nadzieję na rozrywkę w pełni pochłaniająca moja uwagę i dającą mnóstwa frajdy i satysfakcję. Nie zawiodłem się na żadnym ze wszystkich trzech tomów. Od początku do końca czytałem cykl trojański oczarowany niczym dziecko i chłonąłem zachłannie każdą stronę tych trzech powieści. Biorąc pod uwagę fakt, że recenzowałem wcześniej już dwa poprzednie tomy, nie mam teraz zbyt wiele do dodania.

Niewątpliwie największym plusem są bohaterowie. Od początku poznajemy wiele postaci znanych nam bardziej lub mniej z historii omawianej na lekcjach, są to między innymi: Priam, Achilles, Hektor, Agamemnon, Parys, Andromacha, Helikaon, Balliades czy Kalliades. Każda z tych postaci jest jedyna w swoim rodzaju. Każda pokazana od dobrej i złej strony, co czyni je niezwykle realnymi i pozwala nam samym postawić osad, czy są faktycznie dobrzy, czy wręcz przeciwnie. Autor nie obawiał się pokazać szlachetnego i niezwyciężonego Helikaona jako bezwzględnego zabójcy, który mści się za własne krzywdy paląc żywcem cały statek bezbronnych wojowników, czy olśniewającą i mądrą Andromachę, która poszła do łóżka z ojcem i największym przyjacielem swojego męża, Hektora. To sprawia, że postaci tego cyklu są bardzo realistyczne i nie sposób wobec nich obojętnym. Nawet w stosunku do tych, które pojawiają się tu na bardzo krótko.

Podobnie sprawa wygląda z wszelkimi bitwy, pojedynkami i potyczkami, które toczone są w całym cyklu bardzo plastycznie, wyraźnie i ciekawie. Zarówno na lądzie, jak i na wodzie, na zamkach, murach, gołej przestrzeni czy na statku. Jest tego bardzo dużo i nie tyczy się samych tylko walk między wrogo nastawionymi armiami. Walki toczą się też między największymi herosami, kobietami, kapłanami czy rodziną. Są też pościgi, intrygi i spiski. Wszystko to nastawione na cel zwycięstwa, przetrwania, wzbogacenia się lub dla zemsty . Nie wszytko tyczy się samej Troi, bo wiele czasu spędzimy poza jej murami w innych miejscach. Ale niewątpliwie wielka wojna jest największym spektaklem tej serii i nie powinna zawieść nikogo, nawet osoby dobrze znające jej przyczynę, przebieg i skutki. Sam Gemmell postawił na wyobraźnię i oryginalność, bo nie sprawił, że wojna trojańska na kartach tego cyklu jest lustrzanym odbiciem znanym z historii. On jedynie wykorzystał jej pewne składowe i napisał tę historię właściwie po swojemu. Także powinni być zadowoleni zarówno Ci, którzy tę wojnę znają bardzo dobrze, jak i Ci, którzy wiedzą o niej niewiele. Emocji i wrażeń nie zabraknie jedynym i drugim.

Osobiście nie jestem w stanie wskazać najlepszego momentu w tym cyklu i najlepszego jego tomu. Tak samo, jak nie jestem w stanie wskazać jakiegoś minusa, poza może tym, że niestety cykl już się skończył i nie ma więcej. Od początku do końca otrzymałem błyskotliwą, zajmującą i niesamowitą przygodę, opierającą się na kreacji mitu trojańskiego, którą będę wspominał w samych superlatywach i cholernie mocno polecam ten cykl każdemu, kto szuka porywającej historii i rozrywki na najwyższym poziomie.

Recenzja pochodzi z mojego bloga: http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2016/07/upadek-krolow-david-gemmell-stella.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena