Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Tennessee Williams

Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

7.7

(507 ocen) wspólnie z

31,42

Literacki, sceniczny i filmowy fenomen w drapieżnym przekładzie Jacka Poniedziałka

Przy życiu trzymają ich iluzje. Chance Wayne wierzy, że może przechytrzyć czas i marzy o wielkiej karierze aktorskiej. Tom ma dość gwiazd filmowych przeżywających przygody za zwykłych ludzi i układa scenariusz swojego życia z dala od matki i siostry. Były pastor Lawrence Shannon w żadnej z życiowych ról nie znajduje spełnienia. Blanche Dubois, chcąc oczarować innych, nie mówi prawdy, lecz jedynie to, co - jak uważa - powinno nią być. Margaret, by swe kłamstwa przemienić w rzeczywistość, nie cofnie się przed niczym.

Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera tworzy szokująco aktualne studium zakłamania, rozpadu więzi międzyludzkich i upadku wartości rodzinnych. Bohaterów Tennessee Williamsa nękają niespełnione ambicje i wspomnienia o dawnej świetności. Zmagają się z uzależnieniami, tłumioną seksualnością i lękiem przed wyobcowaniem. Walczą przede wszystkim z własnymi słabościami. Ekranizacje sztuk Williamsa, z niezapomnianymi kreacjami Marlona Brando, Elizabeth Taylor czy Paula Newmana, zdobyły łącznie 25 nominacji do Oscarów.

Współczesnego przekładu pięciu najważniejszych dramatów dokonał Jacek Poniedziałek - aktor, reżyser i autor wielu tłumaczeń, m.in. "Aniołów w Ameryce" Tony'ego Kushnera i "Kruma" Hanocha Levina.

Znak
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-09-03

ISBN: 978-83-240-2221-2

EAN: 9788324022212

Opracowanie graficzne
Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Liczba stron: 376

Znak

Format: 144x205mm

Cena detaliczna: 46,90 zł

Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek

Krystyna Janda

”Wspaniała literatura, aktualne i bulwersujące historie w przekładzie, który podbije serca nowego pokolenia.”

Jan Englert

”Sądzę, że dramaty Williamsa wrócą triumfalnie na polskie sceny także między innymi dzięki przekładom Jacka Poniedziałka.”

Andrzej Chyra

”Tennessee Williams odważnie szedł pod prąd. Choć powstało tyle wspaniałych spektakli i ekranizacji, jego dramaty wciąż chce się odkrywać na nowo. Wciąż chce się w nich grać.”

o Tennessee Williamsie i jego twórczości

Jacek Poniedziałek czyta fragment ”Szklanej menażerii” Tennessee Williamsa

Rafał Siemko, portal Noir Cafe

"Dramaty Williamsa stanowią poruszające studium rozpadu związków rodzinnych i międzyludzkich, z których wynika, że najbardziej możemy skrzywdzić tych, których najbardziej kochamy."

Komentarze nie są potwierdzone zakupem