Koszyk 0
Opis:
Współczesna powieść chorwacka osadzona w realiach świata mody. Jacob i Sara poznają się w świecie przesyconym próżnością, erotyzmem i zawrotnym bogactwem. Jacob otrzymuje właśnie od swojego szefa propozycję nowego kontraktu na cztery miliony dolarów. Podziwia ją przez chwilę, jest oszołomiony tym, "jak wiele jest wart", po czym zaskakuje swojego pracodawcę: "Lewis, umowa jest wspaniała... niestety... nie mogę jej podpisać". Tak zaczyna się akcja powieści, w której okazuje się ... że istnieją na tym świecie szaleńcy gotowi zrezygnować z kariery w imię miłości do kobiety, w której również coś drgnęło i zobaczyła, czym naprawdę jest ten biznes. Czy było warto? Jak potoczyły się losy tych dwojga młodych, którzy postanowili pójść drogą miłości? Co naprawdę zyskali bohaterowie tej opowieści, którą krytycy literaccy w Chorwacji przyjęli z tak wielkim entuzjazmem... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Richard Green
  • 2011
  • 1
  • 166
  • 210
  • 136
  • 978-83-7502-272-8
  • 9788375022728
  • ZAAT5

Recenzje czytelników

rozterki i przemiana fotografa oraz modelka inna niż wszystkie

Ocena:
Data:
Richard Green jest chorwackim pisarzem, teologiem, dziennikarzem oraz profesorem w liceum. ,, Top modelka. W sidłach kariery” jest jego debiutem literackim.
Głównymi bohaterami książki są Sara i Jacob. On wzięty fotograf u szczytu kariery, dostaje propozycje kontaktu od Vogue za horrendalną stawkę. Kocha to co robi, praca daje mu olbrzymią satysfakcje. Ona piękna i uznana modelka, perfekcyjna w tym co robi, jednak nie czerpie satysfakcji ze swojej pracy. Uważa ... że modelki są uprzedmiatawiane a ona chce być szanowana za swój intelekt a nie pożądana przez zastępy mężczyzn, który chcą ją uczynić swoim trofeum. Poznali się banalnie, na sesji zdjęciowej. Tworzą szczęśliwy związek, jednak Sara stawia Jacobowi warunek. Mogą być razem tylko wtedy gdy oboje zrezygnują z pracy i zajmą się czymś innym. Początkowo mężczyzna przystaje na warunek kobiety, jednak szybko zdaje sobie sprawę, że bez fotografowania nie potrafi żyć i nie wyobraża sobie swojej przyszłości bez aparatu. Dziewczyna jest zawiedziona postawą mężczyzny, twierdzi że ja oszukał, że ją wykorzystał i nigdy nie była dla niego ważna uważa że chciał ją tylko zdobyć u wykorzystać.
,, Top modelka. W sidłach kariery” jest książką o poszukiwaniu swojej tożsamości, o szukaniu tego co w życiu najważniejsze, o dawaniu drugiej szansy oraz o możliwości naprawienia popełnionych błędów. Jacob, główny bohater musi się przekonać co tak naprawdę jest w życiu ważne a także zrozumieć o co warto walczyć.
Jacob jest postacią nieskomplikowaną, czytelnik od razu dokładnie wie jakim jest człowiekiem. Lubi krótkotrwałe romanse, oczywiście bez zobowiązań z modelkami, korzysta ze wszystkich uciech życia które oferuje mu jego praca. Bardzo ważne są dla niego pieniądze i sława oraz wszystkie wynikające z tego profity. Natomiast Sara jest postacią nad wyraz skomplikowaną. Z jednej strony jest bardzo dobrą modelką a z drugiej szczerze nienawidzi swojej pracy. Jest inteligentna, jedna porzuciła studia medyczne i nie kontynuuje nauki. Brzydzi się ludźmi z branży ale to nie przeszkadza brać od nich pieniędzy ( należność za kontrakt). W książce bardzo przeszkadzał mi niedokładny opis charakteru dziewczyny, autor nadał jej osobowości wiele patetycznych cech lecz nie opisał ich nazbyt dokładnie, żeby czytelnik mógł dobrze zrozumieć bohaterkę. W wielu momentach nie rozumiałam jej zachowań, dialogi również nie okazały się ułatwieniem. Są słabo skonstruowane, bardzo proste czasem ich błahość jest aż śmieszna. Wynika to przede wszystkim z tego, że autor chciał przekazał bardzo ważne treści, ukazać głęboką przemianę głównego bohatera włączając w to nawet mistyczne elementy i to właśnie niedopasowanie poziomu dialogów do treści książki spowodowało mój negatywny ich odbiór.
Autor miał bardzo dobry pomysł na fabułę, nie jest to sztampowa powieść o show biznesie. Opisany jest w niej kontrast pomiędzy ludźmi bogatymi a żyjącymi w ubóstwie. Przepaść jaka dzieli te dwa światy jest ogromna. Ponadto autor ukazał jakim ogromnym brzemieniem jest dla kobiety uroda, jak muszą się one napracować by udowodnić swoją wartość.
Książkę bardzo szybko się czyta, rozdziały są krótkie, akcja toczy się wartko. Jest to dobra pozycja dla osób które lubią czytać o sekretach kryjących się w show biznesu oraz przemianach jakie zachodzą w ludziach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Top modelka. W sidłach kariery

Ocena:
Autor:
Data:
"Top modelka. W sidłach kariery” prezentuje ciekawą i zajmującą mile czas fabułę, ale znowu nic, z czym byśmy wcześniej się nie spotkali. Główna bohaterka Sara jest piękna, ma przyjaciół na pęczki, a swoją urodą mogłaby posiąść każdego mężczyznę, jej jedynym problemem jest właśnie wygląd zewnętrzny. Dziewczyna wie, że każdy facet, z którym się spotyka kocha jedynie jej wygląd i pieniądze, nic poza tym. Modelki są ogólnie brane za głupie istoty, jak więc udowodnić swoją wartość ... kiedy opinia publiczna na ich temat jest od dawna uklepana? To nie zaskoczenie, że bardziej lubiani są ci piękniejsi, nie mądrzejsi. I nic w tym dziwnego, że osobie urokliwej, często jest trudno pokazać swoje wnętrze. Wiele książek opowiada o podobnych problemach, tak samo, jak i filmów. Pod tym względem autor nie zadziwia.

Nieco inny jest Jacob, z punktu widzenia którego autor pokazał swoją powieść. Bo mimo, że książka opiera się głównie na powieści Sary, to on jest głównym narratorem. Ta postać jest inna pod wieloma względami, a jej wizerunek powoduje, że świat całej powieści momentami jest przesłodzony oraz płytki, pusty. Chwilami można nawet sądzić, że to powieść nie z tego świata, bo środowisko nie jest znane zwykłemu czytelnikowi. To znaczny minus dla książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena