Koszyk 0
Opis:
O co zapytać autorytet naszych czasów? Bez wątpienia o sprawy zasadnicze i kwestie fundamentalne. Z Władysławem Bartoszewskim rozmawiają: o nadziei Janek Mela, o dialogu Joanna Szczepkowska, o honorze Jakub Wesołowski, o tożsamości Szewach Weiss, o wierze bp Tadeusz Pieronek, o solidarności Janina Ochojska, o przyzwoitości Muniek Staszczyk, o patriotyzmie Bogdan Borusewicz. A że za rozmówcę mają "najmłodszego 90-latka świata", efekt jest niezwykły.
Mniej Więcej
  • Władysław Bartoszewski
  • 2012
  • 0
  • 164
  • 212
  • 148
  • *, 97883-0117-2367
  • 9788301172367
  • ZAQLS

Recenzje czytelników

O życiu mądrze i z polotem

Ocena:
Autor:
Data:
"Mądrego zawsze przyjemnie posłuchać" - mawiała moja babcia. Ilekroć mam przyjemność usłyszeć lub przeczytać, co ma do powiedzenie profesor Bartoszewski, ta babcina sentencja zawsze kołacze mi się w głowie.

W książce "To, co najważniejsze" Władysław Bartoszewski odpowiada na pytania znanych ludzi - przedstawicieli różnych pokoleń i środowisk. Właściwie nie tyle odpowiada, ile rozmawia ze swoimi interlokutorami ... Rozmowy te dotyczą - jak sam tytuł wskazuje - najważniejszych wartości etycznych, wśród których wyróżniają się: honor, wiara, wierność, uczciwość, przyzwoitość...
Dialogi są naturalne, niewymuszone, inteligentne, błyskotliwe. To duży walor tej książki, której współautorami nie są przecież zawodowi dziennikarze czy pisarze. Jedynie najważniejszy bohater może poszczycić się naprawdę wielkim dorobkiem intelektualnym, publicystycznym i literackim. I czasami odnosiłam wrażenie, że to on kieruje rozmową (co uznać należy za zaletę:)).

Wszystkie rozdziały przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, ale największe wrażenie zrobiły na mnie refleksje profesora o nadziei, honorze i przyzwoitości. Jak zawsze, Władysław Bartoszewski ubiera swoje myśli w proste, ale jakże mądre i głębokie słowa! Jest w jego wypowiedziach wiele odniesień do własnych doświadczeń, ale także do przeżyć całego pokolenia Kolumbów i do ludzi zaangażowanych w czasach PRL-u w działalność opozycyjną. Profesor przywołuje także cenionych przez siebie filozofów, naukowców, artystów i ludzi powszechnie nie zawsze znanych, ale wartych zapamiętania ze względu na dokonania.

Czyta się tę książkę z wielką przyjemnością i podziwem dla jej bohatera, który sam za bohatera się nie uważa. Niezwykłe jest to, że mimo wielu bardzo dramatycznych doświadczeń udało się Władysławowi Bartoszewskiemu zachować wiarę w ludzi, życiowy optymizm i niesłabnące poczucie humoru, które udzielają się czytelnikowi podczas lektury.

Cieszę się, że "To, co najważniejsze" porządnie wydano (twarda oprawa, solidne szycie, gruby papier), bo na pewno jeszcze nieraz zajrzę do tego wspaniałego prezentu, jaki sprawiły mi przyjaciółka i jej córka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena