Koszyk 0
Opis:
Liam O’Connor powinien zginąć na morzu w 1912 roku. Maddy Carter powinna umrzeć w katastrofie lotniczej w 2010 roku. Sal Vikram powinien zginąć w pożarze w 2029 roku. Jednak na chwilę przed wydaniem ostatniego tchnienia pojawił się przed nimi ten sam tajemniczy mężczyzna, który wypowiadał zawsze te same słowa: „Złap mnie za rękę…” Jednak Liam, Maddy i Sal nie zostali ocaleni. Zostali zwerbowani do tajnej organizacji, o której istnieniu nikt nie wie ... Teraz mają tylko jeden cel – naprawiać historię ludzkości. Dlaczego? Ponieważ podróże w czasie istnieją, i jest wielu takich, którzy cofają się w czasie aby zmienić bieg historii. Dlatego powstała tajna organizacja Time Riders – aby powstrzymać tych, którzy podróżują w czasie, przed zniszczeniem świata. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alex Scarrow
  • 2013
  • 430
  • 205
  • 145
  • 978-83-7895-100-1
  • 9788378951001
  • ZAVUU
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Poprzez różne czasy

Ocena:
Autor:
Data:
„Nie igraj z czasem, bo świat,
który znasz, przestanie istnieć”*

Wyobraź sobie, że nadchodzi koniec twojego życia z przyczyn jak najbardziej odbiegających od naturalnych, a obok ciebie pojawia się ktoś kto mówi, że może cię uratować. Jest jednak jedno „ale”, od chwili, w której zostajesz uratowany przestajesz mieć prywatne życie, od tego dnia stajesz się tak jakby kogoś własnością. Śmierć lub życie. Co wybierzesz?

Właśnie przed taką decyzją stanęli: Liam O' Connor ... który powinien zginąć na Titanicu w 1912 r., Maddy Carter w katastrofie lotniczej w 2010 r., zaś Sal Vikram miała spłonąć w pożarze w 2026 r. Ktoś chciał jednak inaczej i choć to nieprawdopodobne zostali uratowani na chwilę przed ostatecznym momentem. Od tej chwili są członkami pewnej organizacji, której zadaniem jest strzeżenie prawidłowego biegu historii. Muszą przejść szkolenie by dowiedzieć się czym od teraz będą się zajmować, ale w trakcie jego trwania ktoś przenosi się w czasie i zmienia bieg historii, co doprowadza do tego, że światem rządzą faszystowskie Niemcy. Zadaniem nowych agentów jest odkryć kto jest temu winien i jak tego dokonał. Czy podołają zadaniu, do którego powinni być bardziej przygotowani?

Książek traktujących o podróżach w czasie jest wiele na rynku wydawniczym, ale na chwilę obecną mam te szczęście, że na jakąkolwiek trafię ma ona w sobie to coś co sprawia, iż trafia w mój gust czytelniczy. Jeśli chodzi najnowszą serię Alex’a Scarrow miałam lekkie obawy co do niej gdyż z podobnym tematem spotkałam się przy okazji czytania serii Strażnicy historii Damiana Dibbena. Obawiałam się, że autor niczym specjalnym mnie nie zaskoczy i się rozczaruję. Jak było zatem w rzeczywistości?

Tak jak wspomniałam powyżej obawiałam się tego, że Scarrow nie zaskoczy mnie niczym nowym, ale okazało się, że bardzo się myliłam. Amerykański pisarz wykazał się dużą pomysłowością jeśli chodzi o fabułę. Organizacja Time Riders ma swój indywidualny sposób werbowania nowych agentów. To samo tyczy się sposobu w jaki podróżuje się w czasie. Ważne jest dla mnie gdy autor wykazuje się pomysłowością, i choć jest tu wykorzystane kilka różnych sposobów, znanych już nam z innych źródeł, jako całość tworzy coś nowego i interesującego. Autor ukazał świat apokaliptyczny, który może istnieć za kilkadziesiąt lat. Globalne ocieplenie i inne katastrofy sprawiły, że świat jest inny niż ten co znamy. Pokazał też co może sprawić naruszenie linii czasowej i zmiana ważnych historycznych wydarzeń. Ciekawym pomysłem był wybór czasowy jakim działa się cała historia. Czasy współczesne na zmianę z okresem panowania Hitlera. Alex Scarrow oparł fabułę na temacie, który jest znany i trochę oklepany, ale odświeżył go i dzięki temu jest intrygujący, a nawet mogłabym się pokusić o stwierdzenie, że nowatorski. W książce między innymi wykorzystano takie wydarzenia jak atak na WTC, zamach na Johna F. Kennedy'ego, czy też wykorzystanie czasy, w których działał Hitler. Oczywiście to tylko kilka przykładów, tak naprawdę w książce jest ich o wiele więcej.

Jednym z wielu plusów tejże powieści są bohaterowie. Trójka nowych agentów została zwerbowana z różnych czasów i oprócz tego, że muszą nauczyć się wykonywać swoje zadania i zrozumieć cel działania organizacji, to jeszcze muszą przystosować się do świata, w którym nagle się znaleźli. Zostają wyrwani ze swojego życia i praktycznie z dnia na dzień muszą uporać się z, już, dawnym życiem i przystosować do chwili obecnej. Choć nie jest im łatwo wykazują się niezwykłym hartem ducha, odwagą oraz sprytem. Podoba mi się to, że każdy z nich jest inny, a różnica wiekowa, choć nieznaczna, to podkreśla.

Wartka i nietuzinkowa akcja, która może nieraz zaskoczyć, wyraziste postacie i futurystyczna wizja świata. Wszystko to składa się na powieść od której nie idzie się oderwać, no ja przynajmniej nie mogłam. Wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatniego słowa. Bohaterowie z miejsca zdobyli moją sympatię, a co za tym idzie wszystkie wydarzenia z ich udziałem obserwowałam z wypiekami na twarzy i zaklinałam w myślach, że po prostu musi się udać. Niepowodzenia przyjmowałam zaś z rozczarowaniem i obawą tego co będzie dalej. Dużym atutem jest tu brak wątku miłosnego, uważam, że jest to bardzo dobre posunięcie ze strony autora, bo dzięki temu całkowicie mogłam skupić się na całej fabule i poświęcić jej należytą ilość czasu, a nie zastanawiać się w kim zakochają się bohaterowie. Lubię takie powieści, ale przyznaje, że ta była miłą odmianą. Przyznaje szczerze, że mam słabość do tego typu powieści, szczególnie gdy są dopieszczone i dopracowane. Uwielbiam powieści, w których są przeplatane wątki przeszłości z przyszłością, w których cały czas coś się dzieje, a wyobraźnia pracuje mi na wysokich obrotach. Alex Scarrow zapewnił mi to w całej okazałości, czym zdobył mój szczery podziw i wierną czytelniczkę tej serii. Liczę, że kolejne tomy będą na tym samym poziomie lub wyższym.

Najnowszą powieść Alex’a Scarrowa polecam miłośnikom przygód, podróży w czasie, mieszania faktów z fikcją. Całość jest napisana lekkim stylem i w pełni dopracowana. Autor nagiął fakty na potrzeby książki, ale ukazał w większości dawne dzieje w rzeczywistym stanie, dobrze nam znanym z lekcji historii. Z swojej trony nie mam jej nic do zarzucenia.

*okładka

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/2013/05/poprzez-rozne-czasy.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Podróże w czasie - mozliwe???

Ocena:
Autor:
Data:
Któż z nas nie chciałby podróżować w czasie? Kogo nie kusi, aby zmienić co nieco z przeszłości? Ale czy zdajecie sobie sprawę, jakie konsekwencje pociąga za sobą jedna, mała zmiana w przeszłości? Powoduje ona lawinę kolejnych zmian i w efekcie życie wygląda zupełnie inaczej. Przekonała się o tym trójka nastolatków, których połączyły podróże w czasie – zostali jeźdźcami czasu – Time Riders.

Liam O’Connor jest stewardem na Titanicu i grozi mu utonięcie ... Podejmuje decyzję zostania Time Riders i zostaje przeniesiony z 1912 roku do XXI wieku.
Maddy Carter groziła śmierć w katastrofie lotniczej w 2010roku – jej ratunkiem okazała się decyzja zostania Time Riders.
Sal Vikram omal nie zginęła w pożarze w 2029 roku, zamiast śmierci wybrała opcję Time Riders.
Każde z trójki nastolatków jest inne, pochodzą z innego czasu, różnią się wiekiem i charakterem, ale każde z nich ma unikalne cechy, które predysponują go do bycia Jeźdźcem w czasie. Muszą połączyć swoje siły i nauczyć się współpracować. Pracą trójki ma kierować Maddy, Sal ma za zadanie być zwiadowcą, a Liam – oficerem operacyjnym. Do pomocy mają klona, Boba, który wspiera podczas akcji Liama.

Pierwsze, poważne zadanie nie jest proste – Liam z Bobem, musi cofnąć się w czasie i naprawić zmiany w historii poczynione przez innych jeźdźców. Otóż zmieniona została historia II wojny światowej i Niemcy podbiły świat, w tym Amerykę. Fuhrer rządzi światem jak państwem policyjnym, wszystko jest nadzorowane, nie ma swobody, a kraje przestały się rozwijać. Przyszłość jawi się w czarnych barwach. Na miejscu okazuje się, że fuhrerem wcale nie jest Adolf Hitler, a świat ma nowego Pana i władcę.
Zadanie okazuje się być bardzo trudne i Liamowi nie udaje się wrócić na czas do Agencji. Czeka go ciężka przeprawa, jednak może liczyć na Boba.
Czy uda im się cofnąć negatywne zmiany i przywrócić naturalną kolej rzeczy?

„Jeźdźcy w czasie” to fascynująca i pasjonująca lektura, która pochłonęła mnie. Spodobało mi się wykorzystanie takich zdarzeń jak działania Hitlera czy zabójstwo Kennedy’ego, aby pokazać jak może zmienić się świat przyszłości po dokonaniu małych zmian w przeszłości.
Autor operuje niezwykle jasnym i prostym językiem, bez zawiłości i naukowej tyrady – czytelnik ma wrażenie, że podróżuje wraz z bohaterami powieści i pomaga im w realizacji zadania. Całość jest bardzo barwna i ciekawa. Wiele powstało powieści o podróżach w czasie, jednak Time Riders na pewno wyróżnia się formą i nie ginie pośród innych pozycji.
Alex Scarrow wykorzystał swój talent grafika, aby odmalować nam literacko niezwykły świat przyszłości i pokazać swoją wizję podróży w czasie. Udało mu się to doskonale!
Świetnie się bawiłam czytając I tom „Time Riders” i z niecierpliwością będę czekała na kolejne. Teraz przekazuję książkę w ręce mojej nastoletniej córki i mam nadzieję, że spodoba jej się tak samo jak mnie :)

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/05/time-riders-jezdzcy-w-czasie-cz1-alex.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena