Koszyk 0
Opis:
Zaburzenie borderline. Psychopatia. Autyzm i zespół Aspergera. Ludzie cierpiący na te zaburzenia mają pewną wspólną cechę – brak empatii. W niektórych wypadkach bywa on bardzo niebezpieczny, podczas gdy w innych może oznaczać po prostu odmienny sposób interpretowania świata. W książce Teoria zła autor przedstawia nową, opartą na wiedzy o mózgu teorię ludzkiego okrucieństwa. Zagłębia się w neuronaukę i anatomię ludzkiego mózgu, wyjaśniając, jak działa tak zwany mózgowy obwód empatii ... Nieprawidłowe funkcjonowanie tego obwodu – dowodzi autor – leży u podstaw braku empatii. Co jednak odróżnia niezwykłe zachowania, takie jak te obserwowane u osób autystycznych, od bezwzględnych czynów psychopaty? Zdaniem autora istotne znaczenie mają nie tylko czynniki biologiczne, ale także społeczne i środowiskowe, między innymi zaniedbywanie przez rodziców, krzywdzenie i doświadczanie głębokiej nieufności. Opierając się na własnych badaniach autyzmu i empatii, autor przedstawia krytyczne spojrzenie na naukową teorię współczucia i nawołuje do istotnej zmiany sposobu, w jaki wyjaśniamy ludzkie okrucieństwo, a nawet tego, jak traktujemy ludzi, którzy się go dopuszczają. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Simon Baron-Cohen
  • 2014
  • 0
  • 212
  • 235
  • 165
  • *, 97883-62122677
  • 9788362122677
  • ZBGIH

Recenzje czytelników

Teoria zła

Ocena:
Autor:
Data:
"Teoria zła" jest wspaniałym przykładem na to, że o wynikach wieloletnich badań z dziedziny psychologii i neurologii można pisać w bardzo przystępny dla zwykłego czytelnika sposób.
Simon Baron-Cohen podchodzi do tematu genezy zła z dużą wrażliwością i bez uprzedzeń. Przedstawiony przez niego wywód jest logiczny i uporządkowany, efekty jego pracy szczegółowo opisane, a każda kwestia ... która dla laika mogłaby stanowić kłopot opisana została przystępnym językiem oraz okraszona przykładami pozwalającymi każdemu odnieść się do poruszonych tam zagadnień.
Z moje punktu widzenia książka jest atrakcyjna ze względu na fakt, że traktuje nie tylko o źle "ekstremalnym", źle wielkich zbrodniarzy, czyli o zjawiskach występującym tylko na granicy spektrum - bardziej skupia się na zagadnieniach związanych z empatią, jej narodzinach i kształtowaniu się w ludzkim mózgu. Zamiast opisów okrutnych działań i próby dociekania "dlaczego do tego doszło", otrzymujemy bardziej złożone, kompleksowe informacje dotyczące budowy mózgu, rozwoju i zaburzeniach empatii z licznymi odwołaniami do życia codziennego i opisu zjawisk i zaburzeń, o których niemal każdy słyszał na przykład biorąc chociażby borderline czy zespół Aspergera.
Książka może nie wyglądać zachęcająco na pierwszy rzut oka ze względu na to, że jak na badanie empatii, pojęcia bardzo pojemnego, jest raczej "chuda" (liczy sobie około dwustu stron), jednak okazuje się, że przedstawia po prostu stan obecnej wiedzy, jako że badania nad empatią są dosyć "młode".
Na uwagę zasługuje praca tłumacza, tekst czyta się płynnie i chociaż jest to pozycja o charakterze popularnonaukowym to wyróżnia się ona starannością z jaką dokonano przekładu.
Mogę z czystym sumieniem polecić tę pozycję wszystkim zainteresowanym psychologią, ale także osobom, które kiedykolwiek miały styczność z osobami, które przedstawiały sobą deficyty empatii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena