Koszyk 0
Opis:
Dziewiętnastowieczna Ameryka. Margaret i Kate Fox (postaci autentyczne) wychowują się w farmerskiej rodzinie na prowincji. W starym domu, do którego się przeprowadzają, Kate nawiązuje kontakt z duchem. Mr Splitfoot – jak go nazwała – przychodzi na każde wezwanie. Wieść rozchodzi się po okolicy. Medialne zdolności sióstr stają się zajęciem dochodowym.  Rodzina przenosi się do Nowego Jorku ... a Stany ogarnia fala seansów spirytystycznych… Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Hubert Haddad
 • 2015
 • 1
 • 336
 • 194
 • 123
 • 9788328015029
 • 9788328015029
 • ZCJC3

Recenzje czytelników

Siostry Fox

Ocena:
Autor:
Data:
„Teoria niegrzecznej dziewczynki” jest jedną z wielu powieści, które wyszły spod pióra Huberta Haddada. Skupia się ona na historii sióstr Fox, które zapoczątkowały modę na spirytualizm w stanie Nowy Jork, jednak dobrze wiemy, że spirytyzm rozszedł się dalej – praktycznie na cały świat. Książka ta jest połączeniem faktów historycznych i fikcji, osobiście zaliczyłabym ją do grona powieści obyczajowych, choć oczywiście pojawiają się tutaj elementy nadprzyrodzone – w końcu postacie ... o których autor pisze, mówią same za siebie.
Akcja powieści rozgrywa się w roku 1848. Państwo Fox wraz z dwiema córkami wprowadzają się do nowego domu w mieście Hydesville. Poprzedni właściciel utrzymuje, że dom jest nawiedzony, jednak to nie zniechęca nowych lokatorów. Wkrótce jednak najmłodsza córka państwa Fox nawiązuje kontakt z duchem i nazywa go panem Splitfootem. Okazuje się to być zaledwie początkiem tego, co los przygotował dla sióstr Fox. Bardzo szybko roznosi się wieść o dziwnych wydarzeniach, jakie mają miejsce w ich domu. Wiele ludzi pragnie skomunikować się ze zmarłymi bliskimi, a najstarsza z sióstr, Leah, widzi w tym możliwość zarobienia pieniędzy – ogromnych pieniędzy. I tak oto rozpoczyna się historia trzech kobiet, które zapoczątkowały nurt spirytystyczny.
Muszę przyznać, że naprawdę jestem pod wrażeniem warsztatu autora. W piękny, niezwykle barwny, głęboki i pełen metafor sposób opisuje każde wydarzenie, do jakiego dochodzi w tej książce. Język, jakim się posługuje, jest dojrzały, opisy poruszają wyobraźnię i zdecydowanie są to te aspekty tej powieści, które dodają jej wyrazu i charakteru. Jest to w pewnym stopniu oddanie faktów historycznych, choć autor na tym nie poprzestaje. Stworzył powieść, w której głównym motywem rzeczywiście są perypetie Kate, Leah i Maggie, ale pojawia się tutaj kilka wątków pobocznych, stanowiących uzupełnienie ich historii.
Nie jest to pozycja, od której należałoby wymagać pędzącej akcji czy elementów zaskoczenia. Być może życiorys Foxów nie jest tak bardzo rozpowszechniony w społeczeństwie, ale jednak nie jest to niczym nowym i nie stanowi czystej fantazji autora. Nie jest to również ten typ literatury, w którym oczekuje się szybkiego tempa rozwoju wydarzeń. Wszystko rozgrywa się stopniowo, a tempo pozostaje umiarkowane przez cały czas. Osobiście średnio za tym przepadam, ale w tym przypadku jestem w stanie zrozumieć taką kolej rzeczy. Plusem jest to, że choć książka nie jest wybitnie prosta w odbiorze i wymaga od nas zaangażowania oraz skupienia, to jednak czyta się ją szybko.
Spodziewałabym się, że książka o duchach i prekursorkach spirytyzmu przypadnie mi do gustu bardziej niż się okazało być w rzeczywistości. Niestety, nie do końca potrafiłam się tutaj odnaleźć, czego w sumie naprawdę żałuję. Sama nie wiem do końca, dlaczego tak wyszło… być może jest to kwestia tego, że nigdy nie potrafiłam się wczuć w historie obyczajowe? Tutaj powinno być lepiej, ale jak widać to niezależne ode mnie. Nie żałuję, że sięgnęłam po tę powieść, bowiem sama historia jest ciekawa, ale nie potrafiłam nawet zżyć się z głównymi bohaterkami… autor postawił na fabułę i piękny język, ale moim zdaniem kreacja postaci jest niedopracowana.
„Teoria niegrzecznej dziewczynki” jest książką dobrą, w dużej mierze świetnie napisaną, choć moja ocena spada w związku z przedstawieniem bohaterek, które jednak stanowią bardzo istotny element tej historii. Nie zawsze byłam w stanie całkowicie poświęcić się tej pozycji i chwilami miałam trudności w rozeznaniu się w rozgrywającej się sytuacji. Myślę jednak, że to osobista kwestia każdego czytelnika i gustów czytelniczych. Jest w tej pozycji coś urzekającego, jednak decyzję dotyczącą tego, czy warto po nią sięgnąć, pozostawiam Wam.
bookeaterreality.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia prekursorek spirytualizmu.

Ocena:
Autor:
Data:
"Teoria niegrzecznej dziewczynki" to prawdziwa historia sióstr Fox - Margaret, Kate i Leah, które w dużej mierze przyczyniły się do rozwoju spirytualizmu i spirytyzmu. Były niejako prekursorkami owego ruchu i to dzięki nim zainteresowanie duchami było większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Wszystko zaczęło się od czasu kiedy rodzina Foxów zamieszkała w Hydesville, w domu, co do którego wierzono, iż był nawiedzony. Po pewnym czasie najmłodsza z nich Kate nawiązała kontakt z duchem ... którego nazwała Splitfoot. Niewyjaśnione dźwięki i działania regularnie się powtarzały co sprawiło, że rodziną zainteresowali się okoliczni mieszkańcy. Po tym jak siostry zostały napiętnowane, cała rodzina przeniosła się do Nowego Jorku i tam siostry wykorzystały swój dar do stworzenia prężnie działającego biznesu. Czy jednak siostry były prawdziwym medium czy tylko zręcznie omamiły tysiące ludzi? Tego dowiecie się z "Teorii niegrzecznej dziewczynki", która opowiada historię rodziny Foxów od pierwszego kontaktu z duchem aż po ich końcowe dni życia.

Tak naprawdę o tej książce można by pisać dużo, ale wówczas zostały by odkryte wszystkie jej karty, bo Hubert Haddad całkiem szczegółowo opisał losy sióstr Fox, choć zapewne nie wszystkim przypadnie do gustu jego styl pisarski. Losy bohaterek są bowiem opowiedziane dość monotonnie, nie ma tu zrywów akcji ani nagłych zwrotów, autor nie zaskakuje, ale stara się przedstawić nam historię w sposób możliwie jak najbardziej zgodny z prawdą, zachowując przy tym aurę tajemniczości i ogólną mroczność. Dzięki temu, iż jest to książka oparta na faktach cała historia wydaje się bardziej ciekawa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena