Koszyk 0
Opis:
Zniewalająca, charyzmatyczna, silna. Teodora - wywodząca się ze społecznych nizin - awansuje, stając się jedną z najpotężniejszych kobiet w dziejach Bizancjum. W powieści Stelli Duffy wraca w pełnym blasku jako fascynująca, kontrowersyjna i uwodzicielska kobieta. Niektórzy nazywali ją świętą. Inni nie byli aż tak łaskawi... Gdy ginie jej ojciec, młoda Teodora - aby przetrwać - zmuszona jest do niemal niewolniczej pracy. Przechodzi ciężką szkołę życia, by stać się tancerką, aktorką ... a w końcu kurtyzaną. Z czasem dostrzeże, iż jednym zmysłowym gestem może całkowicie zmienić swój los. Akcja powieści jednej z ciekawszych brytyjskich pisarek rozpoczyna się na tętniących życiem ulicach Konstantynopola i przepełnionych erotyką publicznych przedstawieniach w hipodromie, przenosi nas w zacisze pustynnych klasztorów w Egipcie i do Aleksandrii, po czym stajemy się świadkami politycznych intryg prowadzonych za zamkniętymi drzwiami cesarskiego pałacu. Duffy uważnie podąża za historią życia tej kobiety, ale udało jej się coś znacznie większego: stworzyła jej prawdziwe wewnętrzne życie, co jest niezwykłym osiągnięciem w powieści historycznej. Jane Jackman, "Independent". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Stella Duffy
 • 2012
 • 1
 • 336
 • 225
 • 150
 • 97883-7510-7258
 • 9788375107258
 • ZARS3

Recenzje czytelników

Teodora

Ocena:
Autor:
Data:
Teodora - recenzja
Z powieściami, których bohaterami bywają historyczne postaci, jest problem tego typu, że mogą być dość przewidywalne. Autor, który postanawia osnuć fabułę swej książki na faktach związanych z konkretnymi postaciami, ma w pewien sposób skrępowane ręce, gdyż niczego nowego nie wymyśli. Pozostaje mu jedynie w taki sposób przedstawić wydarzenia i bohaterów, aby czytelnik zapomniał o historii i bez reszty oddał się lekturze. Czy sztuka ta udała się Stelli Duffy ... autorce powieści: Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa, która ukazała się niedawno nakładem Domu Wydawniczego Rebis?
Na początku muszę zaznaczyć, że książka ta absolutnie nie aspiruje do miana dzieła historycznego, choć autorka zdała egzamin, przyswajając sobie wiedzę na temat epoki. Podjęła się raczej próby ukazania skomplikowanych losów niezwykłej kobiety na tle epoki i społeczeństwa zamieszkującego Konstantynopol w VI wieku naszej ery. Stella Duffy, sama mająca doświadczenia związane z aktorstwem, przedstawia nam losy kobiety, która wywodziła się ze społecznych nizin i od najmłodszych lat zmuszona była zarabiać na utrzymanie w każdy możliwy sposób. Z czasem Teodora awansuje w społecznej hierarchii, z aktorki stając się najpotężniejszą kobietą ówczesnego świata: cesarzową Bizancjum. Powiedzmy sobie szczerze, że takiego społecznego awansu nie mogła dostąpić kobieta pospolita czy też pozbawiona zdolności intelektualnych bądź charyzmy. Te cechy Teodory autorka książki ukazuje w pełni, zapewne przerysowując niektóre; robi to jednak umiejętnie i bez nadmiernej przesady. Postać głównej bohaterki urzeka i z pewnością niejeden mężczyzna chciałby taką kobietę w życiu spotkać. Pytanie tylko, jaką rolę miałaby odegrać w jego życiu?
Akcja powieści przedstawiona jest w sposób barwny, miejscami szczegółowy i interesujący. Życie ówczesnego Konstantynopola toczyło się w atmosferze zbytku, wystawnych imprez na hipodromie i przepełnionych erotyką i seksem przedstawień teatralnych, w których Teodora brylowała. Na pewnym etapie swego życia Teodora trafia jednak do pustynnego klasztoru, aby tam, w ciszy i medytacji, odnaleźć swoje powołanie. Jak już wspomniałem, książka Stelli Duffy przesiąknięta jest na wskroś historią, więc nie zaskoczę nikogo zdradzając jej zakończenie. Teodora ostatecznie zostaje żoną Justyniana, głównego kandydata na tron Bizancjum.
Zastanówmy się więc: czy autorce udało się uniknąć schematów, jakie narzuca konwencja gatunku? Jeśli chodzi o główną bohaterkę, to uznać należy, że nie do końca. Teodora jest w zasadzie taką osobą, jaką być powinna. Zaradna, sprytna i podstępna z jednej strony, choć jednocześnie pozostająca kobietą z krwi i kości. Ma uczucia i chce być kochana, podobnie jak nie znosi odtrącenia. Środowisko i warunki, w jakich się wychowała, tłumaczą natomiast jej przebojowość i charyzmę. Życie, jakie toczy się w zgiełku wielkiego miasta, jest barwne i atrakcyjne. Niejeden miłośnik historii znajdzie tu coś dla siebie. Nie ulega też wątpliwości, że Stella Duffy potrafiła ukazać skomplikowaną naturę cesarzowej Teodory, którą różne źródła historyczne przedstawiały w zgoła odmienny sposób. Gorzej ma się sprawa z pozostałymi bohaterami, którzy zostali po prostu zepchnięci na margines. Broni się jedynie –a jakżeby inaczej – przyszły cesarz Justynian oraz przywódcy religijni: Sewerus i patriarcha Tymoteusz. Wydaje się, że pełniejszy obraz uzyskamy po lekturze kontynuacji losów Teodory, zatytułowanej Purpurowy całun.
W mojej ocenie książka o losach tej niewątpliwie niezwykłej kobiety prezentuje się interesująco, podobnie jak samo wydanie i redakcja. Dodatkowo wielki plus za kreację postaci oraz barwne obrazy tętniącego życiem Konstantynopola.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena