Koszyk 0
Opis:
Książka inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, którą trzeba przeczytać, i o której należy rozmawiać. Powieść, która porusza aktualny problem przemocy psychicznej w szkole. Sara i troje innych uczniów liceum zostało oskarżonych o psychiczne znęcanie się nad swoją koleżanką, które w konsekwencji pchnęło ją do popełnienia samobójstwa. Sara jest napię ... tnowana i uznana za winną przez swoich kolegów, miejscową społeczność i media. W wakacje poprzedzające klasę maturalną, między spotkaniami z prawnikami i sądową psychoterapeutką, Sara musi się zastanowić nad wydarzeniami, które doprowadziły do tej tragedii. Jaką rolę w niej odegrała? Czy znajdzie sposób, aby pójść dalej mimo poczucia, że jej życie się skończyło? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Amanda Maciel
 • 2015
 • 1
 • 336
 • 205
 • 131
 • 97883287-0005-5
 • 9788328700055
 • ZCUHT
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Uważaj na słowa i czyny

Ocena:
Autor:
Data:
Nie musiałam się długo zastanawiać nad tym, czy przeczytać Tease, czy może ją sobie odpuścić. Nie miałam po prostu żadnych wątpliwości, że to będzie niecodzienna lektura, która jeszcze dodatkowo mnie zachwyci. Bo może nie każdy z nas się do tego przyzna, ale po prostu lubimy czytać książki, które za pomocą swojej treści mają nas zszokować. Ta pozycja na was zdecydowanie wpłynie i oby w ten dobry sposób.

Nie ma chyba takiej osoby na świecie, która nie spotkałaby się z przemocą psychiczną ... jak i fizyczną w szkole. Wcale nie musiała być ofiarą, ale świadkiem to już co innego, ale mam nadzieję, że to nie była katem. Bo to kat dręcząc innych, jest po prostu dogłębnie złym człowiekiem, ale czy na pewno? Właśnie w Tease poznajemy historię Sary na przestrzeni jedenastu miesięcy – jednej z mniemanych katów.

Słowa układające się w zdania to forma pamiętnika ubranego w epikę, który jest swoistym rozgrzeszeniem i dostrzeżeniem swoich złych uczynków z perspektywy czasu. Właśnie ten czas ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ jak wszyscy wiemy on leczy rany, ale jednakowo, pozwala nam podejść z dystansem do spraw z przeszłości. Jedenaście miesięcy to ogrom czasu, ale wszystko co zrobiliśmy wczoraj, jak i dzisiaj , ma wpływ na naszą przyszłość.

Nawet nie wiecie jak trudno mi przebrnąć przez pisanie dla was tej recenzji. Ta książka jest po prostu wypełniona po brzegi takimi uczuciami, że nawet się wzruszyłam, a to naprawdę wielki komplement dla jakiejkolwiek pozycji. Z jednej strony podczas czytania siedzimy z rozdziawioną buzią, później przeżywamy nawet chwile grozy, ale ostatecznie pozycja jest wypełniona po brzegi smutkiem i brakiem akceptacji.

Proces pastwienia się nad Emmą, która ostatecznie z tego powodu popełniła samobójstwo, jest ukazany w tak szczegółowy i perfidny sposób zarazem, że aż zaczyna nas przerażać. W dzisiejszych czasach dręczenie psychiczne i fizyczne znajdziecie na każdym kroku, a o sytuacjach w szkole nie wspominę. Nawet główna bohaterka Sara, tłumaczy się, że wszyscy się znęcali nad Emmą; każdy z osobna się z niej naśmiewał, lubił posty, w których była wyzywana od dziwek; to dlaczego właśnie ona ma czuć się winna?

Ta historia idealnie ukazuje życie szkolne. Rozkłada na czynniki pierwsze zachowanie nastolatków, którzy tak naprawdę rzadko myślą o tym, co ich zachowanie może spowodować. Składowych tej powieści jest ogromnie dużo: pierwszy chłopak, toksyczna przyjaźń, rozbite małżeństwo własnych rodziców, potrzeba bycia w centrum uwagi… naprawdę tych części, które są tutaj ukazane można by wymieniać bez końca, a i tak nie starczyło by mi znaków i zaczęłabym was zanudzać.

Historia ta jest podzielona na teraźniejszość, która ukazuje trudy zmagania się z procesem sądowym i jest wypełniona wspomnieniami dotyczącymi wydarzeń, które powoli się kumulowały, a miały one dotyczyć jednego: znęcania się nad Emmą, w jak najbardziej dotkliwy sposób. To książka złożona, a zarazem prosta w odbiorze. Coś czuję, że ta moja recenzja jest jakaś chaotyczna, ale przynajmniej macie wgląd w to, jak zachowuje się czytelnik po przeczytaniu tak dobrej pozycji.

Pomimo, że nie poznajemy szczegółowo życia Emmy, to wiemy, że jest nowa w szkole i po prostu perfidnie podrywa innych chłopaków, i to w dodatku tych zajętych. Tutaj nad tym wątkiem trochę ubolewam, ponieważ myślałam, że może zostanie on trochę rozwinięty. Może zaraz będzie istny zwrot akcji i okaże się, że Emma tak naprawdę żadnego chłopaka nie odbiła lub jest w tym jakiś inny głębszy sens? Ja takiego nie dostrzegłam, stąd więc musiałam zaniżyć tę ocenę, bo w moim mniemaniu podrywanie zajętych facetów nie jest w porządku, w szczególności, gdy zmienia się ich jak rękawiczki. Ta sytuacja powoduje, że z jednej strony zaczynałam rozumieć, skąd taka fala nienawiści Sary do porywaczki jej chłopaka, ale z drugiej potępiałam jej zachowanie.

Tease po prostu trzeba przeczytać, pochłonąć, poznać historię od samego początku, dostrzegać emocjonalne podejście do tej sprawy i przede wszystkim dojrzeć wraz z nią. Bo oczywiście potępiam zachowanie, jakim jest znęcanie się nad innymi, jednak ta historia otworzy wam oczy na to, jak takie sytuacje powstają. Na pewno ta historia nie zmieni całego świata i fali nienawiści, która występuje na każdym kroku, ale jeżeli chociaż na chwilę zastanowicie się nad jej sensem, to wyciągniecie wnioski i na pewno wyjdzie wam to na dobre.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
Przetrwanie we współczesnym świecie nie jest wcale łatwiejsze, aniżeli kiedyś. I nie chodzi tu wcale o namnażającą się ilość wypadków samochodowych czy o katastrofy wyrządzane przez żywioły. Prawdziwym zagrożeniem dla człowieka jest właśnie człowiek. To ludzie wykreowali rzeczywistość, w której by istnieć, należy walczyć. Dochodowa praca, markowe ubrania, drogi samochód i gustownie urządzony dom. A wszystko zaczyna się bardzo wcześnie, w latach szkolnych ... kiedy nieświadoma wyrządzanych sobie nawzajem krzywd młodzież, wyrabiając dla siebie dobrą pozycję, nieraz po trupach idzie do celu. Bez gromadki popularnych przyjaciół czy przystojnego partnera znaczy się mało. Czasami jednak, zapędzając się we własnej wierze w swoje „ja”, krzywdząc innych, człowiek niszczy także własne życie. A dostrzegając to, może być już za późno. Właśnie takiej sytuacji przyszło doświadczyć bohaterom książki „Tease”, autorstwa Amandy Maciel. Dopiero śmierć pozwoliła otworzyć im oczy na to, jak wielki wpływ na drugą osobę może mieć każdy pojedynczy człowiek.

Emma Putnam, atrakcyjna licealistka, popełnia samobójstwo. Zawieszając na szyi sznur niszczy własne życie, ale i plącze losy czworga młodych ludzi, którzy odtąd będą musieli zmierzyć się z surowym obliczem prawa. Wśród nich jest Sara, tak jak i pozostali, oskarżona o psychiczne znęcanie się nad koleżanką. Feralne wydarzenie ściąga na nią piętno, które nie pozwoli jej normalnie funkcjonować. Wyzywana, szkalowana, nieraz spotyka się z odważnymi opiniami innych, którzy bez wahania nazywają ją morderczynią. Czy słusznie? Dziewczynę czeka długa droga, przepełniona wizytami u psychologów i prawników. Przemierzając ją, będzie miała okazję prześledzić własne życie i wyciągnąć z niego słuszne wnioski. Tylko ona sama wie, czy tak naprawdę jest winna tragedii, która się wydarzyła. Czy można było jej zapobiec? Czy Sara się do niej przyczyniła? Czy dziewczyna znajdzie własne miejsce w trudnej przyszłości, która na nią czeka?

Sara, u boku przyjaciółki Brielle, czuła się naprawdę silna. To właśnie koleżanka wyciągnęła ją na wyżyny popularności, stąd też, nie musiała obawiać się o własną pozycję w szkole. Kiedy na ich drodze stanęła Emma, szybko okrzyknęły ją mianem dziwki. Dziewczyna, przez wielu niezbyt lubiana, miała w zwyczaju podrywać wszystkich chłopaków – także tych zajętych. Kiedy jednak uległ jej Dylan, partner Sary, Emma nie miała pojęcia, w jak potężne mrowisko wetknęła kij. Czekało ją piekło, którego, jak się później okazało, nie przetrwała. Czy jednak zasłużyła na śmierć? Czy samobójczyni była tak naprawdę złym człowiekiem? Czy jej niejednokrotnie wylewane łzy faktycznie były fałszywe? Czy Sara zrozumie, że między innymi jej słowa, z pozoru będące nieuchwytną nicością, doprowadziły do tak tragicznego wydarzenia? Czy gdyby nie ona i troje pozostałych licealistów, Emma nadal by żyła?

„Tease” to z pewnością powieść dla młodzieży, która jednak wymyka się z typowych schematów książek należących do tej kategorii. Jej główna różnica jest taka, iż nie jest to kolejna historia o miłości, która kończy się wielkim happy endem. Amanda Maciel oferuje niezwykle trudną i poruszającą, nacechowaną wieloma emocjami powieść, która już na samym początku sugeruje, że nie będzie cudownego zakończenia. Umiera człowiek, a jego życia już niestety nie da się przywrócić. Główna bohaterka to młoda dziewczyna, która gubiąc się w gąszczu wrażeń, pod wpływem przyjaciółki traci orientację i właściwy kierunek. Ulegając emocjom, nie widzi tego, że jej zachowanie jest i było złe. Co więcej, po śmierci Emmy nie obwinia się o to, bo nie sądzi, że zrobiła coś na tyle okrutnego, by czuć jakiekolwiek wyrzuty sumienia. Denerwuje ją tylko to, że przez samobójstwo obcego człowieka na jej barki spada oskarżenie, z powodu którego nie może normalnie żyć. Liczba jej wrogów rośnie, ale pośród całego tłumu nienawistników pojawia się jedna iskra nadziei. Ktoś, po kim nigdy by się tego nie spodziewała. Czy Sara odnajdzie w końcu właściwą drogę? Czy jej przyszłość faktycznie spisana jest na straty? Czy dziewczyna podniesie się z podłogi i będzie mogła godnie kroczyć przez świat?

Książka ukazuje środowisko młodzieży uczęszczającej do liceum. Kłótnie, wyzwiska, zazdrość – te wszystkie elementy, będące przecież naturalnym zjawiskiem wśród ludzi, tutaj osiągają tak wielki wymiar, że z czasem stają się wręcz przerażające. Jednakże, co dziwne, jak w rzadko której książce trudno doszukać się tutaj wyłącznie złych bohaterów. Osądzanie takowych staje się tak ciężkie, że momentami czytelnikowi naprawdę brakuje własnego zdania. Sytuacja jest tak skomplikowana, iż wydanie sprawiedliwej opinii graniczy z cudem.

Autorka w DOSKONAŁY sposób ukazała tok myślenia młodego człowieka. Kreując poszczególne postaci, zagłębiła się w umysłach młodzieży i stworzyła tak wiarygodne osobowości, iż ma się wrażenie, że spotykamy ich nie w literaturze, a w rzeczywistości. Nie natkniecie się tutaj na rozległe opisy świata zewnętrznego. Trudno wyobrazić sobie więc materialne otoczenie, w którym poruszają się książkowi bohaterowie. Amanda Maciel skupiła się bowiem na tym, co dzieje się w głowie poszczególnego człowieka. Jest więc tutaj detaliczna i mocno zgłębiona analiza toku myślenia postaci, co pozwala odbiorcy na jeszcze bliższe poznanie ich, wyzwalając ogromne emocje.

Akcja powieści toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Zostały bowiem ukazane wydarzenia rozgrywające się przed śmiercią Emmy, jak i po niej. W jednym momencie zauważamy silną i mającą przyjaciół Sarę, która dokuczając koleżance nie zawsze spotyka się z krytyką ze strony rówieśników. Natykamy się jednak także na obraz opuszczonej bohaterki, która oskarżona o znęcanie się nad samobójczynią, została całkowicie sama – pełna obaw o własną przyszłość.

„Tease” okazuje się niezwykle ważnym elementem literatury, nie tylko ze względu na to, że wnosi do niej coś nowego. Ta książka jest doskonałą lekcją, która unaocznia tragedię, do której wcale nie musiało dojść. Nie jest to jednak wyłącznie fikcja literacka, bo autorka sugerowała się prawdziwymi wydarzeniami. Sami jednak przecież wiemy, że szkolna rzeczywistość nieraz pisana jest właśnie w takich barwach – zazdrości, wrogich walk i wyzwisk. To idealna lektura dla młodzieży, która dla wielu może wydawać się niewygodną historią. Nie zawsze jednak trzeba czytać wyłącznie o szczęśliwej miłości, bo jak pokazała autorka, jest wiele takich tematów, których po prostu nie można pomijać, a często się to właśnie robi. „Tease” polecam młodym ludziom, byście i Wy mogli się zmierzyć z niezwykłą trudnością ocenienia sytuacji i byście zobaczyli, że nieraz warto odpuścić, bo krzywdzenie drugiej osoby, nawet bez użycia przemocy fizycznej, może doprowadzić do wielkiej katastrofy, niszcząc przy tym nas samych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena