Koszyk 0
Opis:
Tato to wzruszająca saga rodzinna, ukazująca codzienne życie trzech pokoleń przeciętnych Amerykanów, osnuta na kanwie przeżyć pisarza. Bohater powieści, wyrwany z najbliższego otoczenia i rodziny, ulega głębokiemu przeobrażeniu wewnętrznemu w kontakcie z wielkomiejskim światem zmiennych norm moralnych i gwałtownego rozwoju techniki. Zderzenie tych dwóch tak całkowicie odmiennych światów sprawia, że bohater na nowo odkrywa dawne wartości, które okazują się najtrwalsze: miłość do ojca ... przyjaźń i wierność samemu sobie. W powstałej w 1989 roku ekranizacji powieści główne role zagrali Ted Danson i Jack Lemmon. "Książka może stać się klasyką nawet dla czytelników, którzy się jeszcze nie urodzili". "Philadelphia Inquirer " William Wharton, najpopularniejszy zagraniczny pisarz lat dziewięćdziesiątych Polsce, urodził się w 1925 roku w Filadelfii. Debiutował w wieku 54 lat powieścią Ptasiek, przeniesioną na ekran przez Alana Parkera w 1985 roku. Zmarł w roku 2008 po długiej chorobie. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • William Wharton
 • 2013
 • 5
 • 412
 • 199
 • 127
 • Salamandra.Klub Ciekawej Książki
 • 978-83-7510-357-1
 • 9788375103571
 • ZB5RF

Recenzje czytelników

Szanuj rodzców swoich

Ocena:
Autor:
Data:
„Tato” to książka, która emocjonalnie „rozłożyła mnie na łopatki”. Naprawdę. Swym niespiesznym, wręcz leniwym, whartonowskim stylem.

Będąc dzieckiem i nastolatkiem często nie docenia się swych rodziców, głównie ich starań o nasze dobro, nie analizuje się ich zachowań pod kątem niejednokrotnie trudnych życiowych doświadczeń. W związku z tym dopiero samemu będąc rodzicem spogląda się na swoich „staruszków” bardziej tolerancyjnie ...
Z tego też powodu nie potrafiłam zrozumieć powieści „Tato” będąc w wieku nastoletnim (do tego stopnia, by porzucić ją w połowie jako nudną), która traktuje o relacjach pomiędzy rodzicami i ich dziećmi. Dziś, gdy zdaję sobie sprawę na jak wiele poświęceń są zdolni rodzice oraz jak bardzo ich negatywne zachowania wpływają na dorosłe życie dzieci, w pełni mogę wraz z bohaterami przeżyć (tak, właśnie przeżyć) książkę „Tato” Williama Whartona.

Autobiograficzna powieść opowiada głównie o trudnych relacjach ojciec-syn.
Narratorem książki jest John Tremont, mieszkający we Francji malarz, który na wieść o zawale serca swej matki leci do Stanów Zjednoczonych. Gdy również ojciec zaczyna poważnie chorować, okazuje się, że pobyt w rodzinnym domu znacznie się przedłuży. Pozwala to 52-latkowi poznać bardziej tatę i choć trochę zrozumieć matkę, która jest kobietą mającą za życiowy cel obrażanie wszystkich wokół i specjalizuje się w emocjonalnej manipulacji.
Bardzo dobrym zabiegiem autora było wprowadzenie punktu widzenia wnuka tytułowego bohatera, który krytycznie ocenia swego własnego ojca, nota bene człowieka rzeczowego i inteligentnego.

Bohaterowie są przedstawieni w niezwykle spójny i dokładny sposób. Pozwala to czytelnikowi na mimowolną więź z nimi. Do tego stopnia, że krzywda Taty wywołuje nie tyle smutek, co prawdziwą wściekłość na sprawcę sytuacji.

Nieuchronność starości i śmierci jest również istotnym elementem powieści.

Jestem oszołomiona i zachwycona treścią oraz sposobem jej przekazania. "Tato" to wspaniała, mądra i nienachalnie, acz skutecznie wnikająca w umysł czytelnika książka.
Mistrzostwo!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

wzruszająca

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo wzruszająca, zmuszająca do refleksji... Docenienia tego, co mamy...
Piękna...
Polecam!!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena