Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych

Kacper Śledziński

Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych

6.1

(108 ocen) wspólnie z

33,43

Nie zdążyli do Andersa: zdradzili czy walczyli o Polskę?

Wojenną epopeję czterech pancernych i ich psa znają wszyscy. Serial emitowany jest niemal bez przerwy na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik i Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz serialu zapewniły „Czterem pancernym” niesłabnącą popularność.

Scenariusz prawdziwy – napisany krwią i ofiarą życia – znany jest jednak nielicznym. Kim byli prawdziwi pancerni? Za co walczyli? Czy naprawdę wierzyli, że niosą Polsce wolność? A może zwyczajnie za wszelką cenę chcieli się wyrwać z Rosji?

„Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych” opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przeczytamy o bitwie pod Lenino, Studziankach, przyczółku magnuszewskim, Wale Pomorskim, walkach o Berlin. Poznamy zwykłych żołnierzy takich jak zesłany z całą rodziną na Sybir lwowiak – zwiadowca Marian Chodor, radiotelegrafistka Lidia Mokrzycka, która do brygady trafiła z Cieszyna przez Omsk i Uzbekistan, czy pochodzący z małej wioski na Nowogródczyźnie dowódca T-34 Mikołaj Romanowski.

To oni byli tankistami – prawdziwymi pancernymi. Ich historia to historia chwały i hańby, patriotyzmu i zdrady. Nie sposób się od niej oderwać.

Znak Horyzont
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-10-06

ISBN: 978-83-240-3023-1

EAN: 9788324030231

Opracowanie graficzne
Mariusz Banachowicz

Liczba stron: 420

Znak Horyzont

Format: 158x225

Cena detaliczna: 49,90 zł

Ciekawostki historyczne

Pamiętacie scenę z „Czterech pancernych i psa”, w której Janek Kos opowiada, jak stracił mamę w czasie bombardowania Gdańska we wrześniu 1939 roku? Jak dla nas zdecydowanie jest to mało przekonujące, bowiem jedyne bomby, jakie wówczas spadły na Gdańsk, to były… polskie bomby. („Czy mama Janka Kosa zginęła, imprezując z nazistami? Polacy bombardują Gdańsk we wrześniu 1939 r.”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Czy oglądając po raz setny „Czterech pancernych i psa”, zastanawialiście się nad tym, jakim cudem w polskiej jednostce znaleźli się ów dobroduszny, prostolinijny Rosjanin i nieco szalony, fajtłapowaty Gruzin? Mamy odpowiedź na to frapujące pytanie. Ale fakty nie każdemu fanowi serialu przypadną do gustu. („Niezręczna prawda o »Czterech Pancernych«. W rzeczywistości byli… Rosjanami”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Komentarze nie są potwierdzone zakupem